Streda 29. 6.
Peter a Pavol, Petra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.01.2022 12:12 | Správy | Domáce správy

Sezónne zamestnávanie by sa mohlo zjednodušiť: Sme rodina prichádza s novinkou

Zamestnávanie pracovníkov na vymedzené sezónne práce v sektore poľnohospodárstva a cestovného ruchu by sa mohlo zjednodušiť. Zároveň by sa mohli znížiť mzdové náklady s tým súvisiace.

Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú na februárovú schôdzu Národnej rady (NR) SR predložili poslanci Sme rodina Jaroslav Karahuta a Jozef Lukáč.

Dosiahnuť to chcú aj prostredníctvom výnimky z platenia poistného na starobné poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti formou odvodovej odpočítateľnej položky pri výkone sezónnej práce v sume ustanovenej podľa zákona o sociálnom poistení.

Poslanci navrhujú, aby fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce bola od vzniku tohto právneho vzťahu povinne poistená na všetky poistenia zamestnanca. "Týmto sa zabezpečí zníženie administratívnej záťaže zamestnávateľa pri prihlasovaní a odhlasovaní tohto zamestnanca," konštatujú predkladatelia.

Pre takého zamestnanca však v podobe odvodovej odpočítateľnej položky navrhujú výnimku z platenia poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Jej suma sa navrhuje vo výške 50 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. "Ak z dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce zamestnanec dosiahne mesačný príjem v sume rovnej alebo nižšej, ako je navrhovaná odvodová odpočítateľná položka, nebude on ani jeho zamestnávateľ platiť poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti," priblížili poslanci. Zamestnanec a zamestnávateľ by z tohto príjmu platili poistné na nemocenské poistenie a poistné na invalidné poistenie, zamestnávateľ aj poistné na úrazové poistenie, poistné na garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

Ak z dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce dosiahne zamestnanec mesačný príjem v sume vyššej, ako je navrhovaná odvodová odpočítateľná položka, poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti by platil zamestnanec, ale aj jeho zamestnávateľ len zo sumy rozdielu medzi dosiahnutým mesačným príjmom a odvodovou odpočítateľnou položkou.

Vzhľadom na to, že poistenec by mal v tomto prípade výnimku z platenia poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti v podobe odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci, obdobia poistenia, počas ktorých nebude platiť poistné, sa podľa návrhu nebudú hodnotiť na nárok na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a súvisiace pozostalostné dôchodky a na dávku v nezamestnanosti. Za tieto obdobia poistenia by tak poistenec, respektíve jeho pozostalí nemali mať nárok na uvedené dávky.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
V kamióne smrti zomrelo 46 migrantov: Hrozivý pohľad bude záchranárov mátať do konca života
PR článok
Spoločnosť Mars inšpiruje k vytvoreniu lepšieho sveta pre domácich miláčikov a k ich zodpovednému vlastníctvu
Švédska premiérka ocenila dohodu s Tureckom, no členstvo v NATO neberie ako samozrejmosť: Človek nikdy nevie
Fínsko a Švédsko sa v memorande zaviazali k spolupráci: Turecku budú vydávať teroristov, to nie je všetko
Tragédia v Indii: V dôsledku monzúnových dažďov sa zrútila štvorposchodová budova, zahynulo najmenej 19 osôb
Po útlme v dôsledku pandémie počet žiadateľov o azyl v Európe začal stúpať: Dokonca bez započítania utečencov z Ukrajiny!
Mladíci Izraelu sa postarali o senzáciu! Známi sú finalisti slovenského EURO
Svet prišiel o známu hereckú hviezdu: Tuniský herec Hichem Rostom (†75) účinkoval v desiatkach európskych filmov
Klein po urputnom boji vo Wimbledone končí, Kučová a Schmiedlová postupujú do 2. kola
Nemecko a Holandsko dodá Ukrajine ďalšiu várku ťažkých zbraní: Rozhodli tak na summite NATO v Madride
Aktualizované
Maxwellová už pozná svoj trest: Za ohavné činy si vo väzení posedí 20 rokov! A to nie je všetko
Šli za hranice svojich možností: Aha, s akými zraneniami dohrávali hráči Tampy finále