Ako informoval portál Interesting engineering, novodobý trend predstavuje značné riziká vrátane pľúcnych ochorení, ako je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc. Ďalšími negatívnymi vplyvmi sa zaoberala aj skupina vedcov z Birminghamskej univerzity. V rámci štúdie hodnotili účinky priameho vystavenia výparov z e-cigariet s obsahom nikotínu a bez neho na funkciu ľudských neutrofilov. Výsledky ich značne znepokojili.
Štúdia odhalila, že výpary z e-cigariet môžu brániť normálnemu fungovaniu buniek imunitného systému, neutrofilov. V zdravom stave bránia pľúca tým, že sa presúvajú z krvi do oblasti potenciálneho poškodenia a potom vykonávajú prevenciu. Avšak už aj malé vystavenie sa dymu môže značne znížiť aktivitu buniek.
Štúdia vychádzala zo 40 vzoriek od ľudí, ktorí nikdy nefajčili ani nevapovali. Potom vedci vystavili neutrofily získané z krvi. Polovica vzoriek bola ošetrená vapormi obsahujúcimi nikotín, zatiaľ čo druhá polovica náhradám bez tabaku. Testy preukázali, že hoci sú bunky už po krátkom čase stále živé, nie sú už schopné brániť organizmus pred hrozbami. Zaujímavosťou pritom ostáva, že vzorky bez nikotínu mali podobné nevýhody ako tie s návykovou látkou.
"Tí, ktorí pravidelne používajú e-cigarety, sú vystavení väčšiemu riziku respiračných ochorení," uviedol David Thickett, profesor respiračného lekárstva na Birminghamskej univerzite.