Štvrtok 30. 3.
Vieroslava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.02.2023 01:45 | Prominenti | Domáci Prominenti

Obrovská strata pre slovenský filmový svet: Zomrel legendárny režisér Juraj Jakubisko († 84)

Vo veku 84 rokov odišiel na večnosť legendárny slovenský režisér Juraj Jakubisko.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Smutnú správu RTVS potvrdila režisérova dcéra Janette Jakubisková. Ako režisér sa Jakubisko vyznačoval aj výrazným výtvarným cítením, ktoré je prítomné vo všetkých jeho filmoch a tvorí jednu zo základných charakteristík jeho filmovej tvorby.

Juraj Jakubisko sa narodil 30. apríla 1938 vo východoslovenskej obci Kojšov. V roku 1957 absolvoval štúdium fotografie na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Bratislave a v rokoch 1959-1966 študoval v Česku na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akademie múzických umení (FAMU).

Po absolutóriu režijne debutoval filmom Kristove roky (1967). Nasledovali filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a tragikomédia Dovidenia v pekle, priatelia (1970, dokončená 1990), ktoré zakázali v 70. rokoch minulého storočia a Jakubisko sa mohol venovať len dokumentárnej tvorbe.

Jeho film Postav dom, zasaď strom (1979), ktorý nakrútil po niekoľkoročnej odmlke bol majstrovským dielom. Nasledovala komédia Nevera po slovensky (1980). Vrcholom jeho tvorby 80. rokov 20. storočia je historická sága Tisícročná včela (1983), ktorá získala množstvo ocenení, podobne ako filmová rozprávka Perinbaba (1985). Predrevolučné obdobie uzavrel filmom Sedím na konári a je mi dobre (1989), v ktorom si jednu z hlavných úloh zahral Bolek Polívka.

V roku 1990 natočil pre televíziu film Takmer ružový príbeh, dokončil a uviedol do kín tragikomédiu Dovidenia v pekle, priatelia a začal pracovať na filme Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, ktorý mal premiéru v roku 1992.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas/TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Foto
Vyjde mu to na druhý pokus? Petr Čech by bol iba druhým brankárom!
Princezná z Walesu ochutnala miestnu špecialitu.
Foto
Princezná Kate ochutnala viagru a potom to prišlo: Jej reakcia ohromila každého!
Ukrajinskí vojaci sa vezú na tanku na fronte v meste Bachmut v Doneckej oblasti.
Ukrajina odrazila 47 útokov nepriateľa: V centre bojov je stále mesto Bachmut
Pouring milk in black coffee. Isolated background.
Kávičkári, máme dobrú správu: Chcete predísť tichým zabijakom? Vedci vedia, koľko kávy treba vypiť!
Putin sa snaží dobyť Ukrajinu za každú cenu.
Rusko chce získať zbrane za každú cenu: USA odhalili diabolský plán! Aha, čo plánuje
(ilustračné foto)
Zamestnanci cintorína si všimli čudné škvrny okolo hrobu: Keď ho otvorili, prišlo ohromenie
Líder strany Smer-SD Robert Fico.
Schyľuje sa k dohode o spolupráci? Fico si pochvaľuje rozhovory s jednou stranou
Foto
Poriadne divná záľuba hviezdy Chelsea: Upokojujú ho osly!
Banska Bystrica, Slovakia - September 5, 2018: View of main square of Banska Bystrica town, Slovakia on September 5, 2018.
Krajské mesto čaká zmena k lepšiemu: Poslanci schválili plán, ktorý má prispieť k zvýšeniu kvality života
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou, nezastavia ho ani protesty
Netradičná láska sa zrodila v najťahších chvíľach ich života.
Žena začala randiť krátko po smrti svojho manžela: Rodina ostala v šoku, keď zistila, o koho ide
USA uvalili sankcie na slovenského občana: Ide o Rusko a severokórejské zbrane!