Streda 19. 1.
Drahomíra, Sára
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.12.2021 00:00 | PR články
PR článok

Nikotínové alternatívy môžu byť cesta k zníženiu zdravotných dopadov fajčenia – stoja za zváženie už tieto Vianoce!

Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi fajčilo na Slovensku až 40 percent populácie, v roku 2019 to bolo 18,5 percenta. Hoci čísla klesajú, počet fajčiarov v populácii je aj tak ešte stále alarmujúci, keďže mnohí fajčiari siahajú po klasickej cigarete.

Ako však posledné prieskumy naznačujú, Slováci si čím ďalej, tým častejšie uvedomujú dôsledky tohto zlozvyku a hľadajú cestu k nikotínovým alternatívam s potenciálne menšími zdravotnými rizikami – bez otravujúceho dymu, typického zápachu a hlavne bez spaľovania tabaku. Silnou motiváciou sú aj estetické a sociálne aspekty, ktoré so sebou nesie užívanie konvenčných tabakových výrobkov.

Prelom v znižovaní zdravotných rizík

Hoci je nikotín návykový a nie je bez rizika, za najväčší podiel škodlivosti fajčenia môžu práve toxické látky, ktoré vznikajú pri spaľovaní tabaku. Odklon fajčiarov od klasických cigariet k nikotínovým alternatívam tak môže predstavovať prelomový spôsob, ako významne znížiť zdravotné riziká.

Otvoriť galériu
Zdroj: VELO

Prieskum – prečo radšej alternatíva než klasická cigareta

Ako vyplýva z aktuálneho interného prieskumu spoločnosti British American Tobacco, ktorý sa zameriava výhradne na tzv. nové kategórie, kam práve nikotínové alternatívy spadajú, sú hlavnou motiváciou užívateľov, ktorí sa rozhodli pre prechod na ne, zastúpené pomerne vyrovnane. U 19 % respondentov prevládajú dôvody hygienické (eliminácia zápachu, dymu, popola, biela zubná sklovina), 17 % opýtaných potom uvádza, že pre nich tieto alternatívy predstavujú cestu, ako obmedziť fajčenie. 16 % je motivovaných kvôli spoločenskej a sociálnej akceptácii týchto výrobkov a len o percento menej ľudí (15 %) si alternatívy cigarety vybrali vyslovene z dôvodu zníženia zdravotných rizík. Prieskum BAT prebieha raz ročne na vzorke 6 500 respondentov.

Švédsko ako príklad pozitívnej zmeny

Pre dnešných užívateľov tradičných cigariet sú práve nikotínové alternatívy cestou, ako pomaly upustiť od klasického fajčenia a prejsť potenciálne menej rizikovým spôsobom užívania nikotínu. Známym príkladom je Švédsko, kde popularita snusu (orálne užívaný tabak) s veľkou pravdepodobnosťou prispela k tomu, že sa táto krajina pýši najnižším výskytom rakoviny v Európe, čo dokazujú aj dostupné štatistické dáta. Prenesenie týchto výsledkov do ďalších európskych krajín tak ukazuje smer, ako postupne znižovať dopad klasického fajčenia na zdravie populácie.

Otvoriť galériu
Zdroj: VELO

Aj pre Slovákov existuje alternatíva

Spoločnosť British American Tobacco, ktorá si predsavzala znížiť negatívne aspekty svojho podnikania, napĺňa toto poslanie už od roku 2003, kedy predstavila prvú elektronickú cigaretu. Od tej doby prešla významný kus cesty a od minulého roka ponúka ako prvá tabaková spoločnosť na českom trhu ucelenú ponuku alternatívnych produktov – elektronické cigarety Vuse, zaradenie na zahrievanie tabaku glo HYPER a nikotínové vrecúška VELO.  A práve posledný spomenutý produkt sa stal v Česku jednotkou vo svojej kategórii. Nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku tvoria už 73 % z celkovej kategórie orálnych produktov, čo je o  11 percentných bodov viac než pred rokom. Na slovenskom trhu sú už vyše roka, od novembra 2020, v ponuke trafík, obchodov s tabakovými výrobkami a na čerpacích staniciach práve nikotínové vrecúška VELO.

VELO pre okamihy bez dymu a zápachu

Nikotínové vrecúška VELO umožňujú rýchlu a diskrétnu absorpciu nikotínu bez prítomnosti tabaku.  Keďže pri ich aplikácii nedochádza k procesu spaľovania a horenia tabaku, majú v porovnaní s tradičnými cigaretami o 99 % menej škodlivých látok. Okrem nikotínu obsahujú len vodu, eukalyptus, celulózové vlákna z borovice, aromatické látky a sladidlá. Pri ich použití nevzniká dym ani typický zápach, ktoré by mohli obťažovať okolie. Navyše nefarbia zuby. Využiť ich navyše môžu užívatelia kdekoľvek, kde je klasické fajčenie zakázané, teda v reštaurácii, na pracovisku i na cestách. Stačí ich vložiť do úst pod hornú peru, kde sa ich obsah postupne vstrebáva ústnou sliznicou. Po maximálne 30 minútach ich stačí vybrať z úst a použité vrecúško uschovať pod viečkom škatuľky.

Otvoriť galériu
Zdroj: VELO

0 % dymu, 100 % VELO zážitok - už tieto Vianoce

K vianočnej atmosfére neodmysliteľne patria stretnutia s blízkymi, pohoda a zdieľanie magických okamihov. Dymiaca cigareta však môže sviatočné chvíle pokaziť, preto si tohtoročné Vianoce vychutnajte bez dymu a zápachu! Až 10 variantov nikotínových vrecúšok VELO v rôznych príchutiach, s odlišnou intenzitou nikotínu a trikrát aj ako VELO MINI sú na predaj na čerpacích staniciach, v trafikách a obchodoch s tabakovými výrobkami za odporúčanú cenu 4 €.

Mix nikotínových vrecúšok VELO ako darček pre tých, čo ešte stále holdujú horiacej cigarete, je originálny spôsob, ako fajčiarovi naznačiť, že by mohol vyskúšať potenciálne menej škodlivú alternatívu užívania nikotínu.

Nikotínové vrecúška VELO sú určené výlučne pre dospelých užívateľov nikotínových produktov!

Viac informácií o nikotínových vrecúška VELO nájdete na sociálnych sieťach a na webe:

Facebook VELO SK
www.govelo.sk

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Aktualizované
Guterres ponúkol Merkelovej pozíciu šéfky poradnej rady OSN: Takáto je jej odpoveď
Foto
V tomto oblečení pôjdu Slováci do Pekingu: S motívom fúzie technológie a prírody
SZČO si priplatia: Sociálna poisťovňa pripomína blížiacu sa splatnosť poistného v novej výške
Vláda schválila nového štátneho tajomníka agrorezortu: Tento muž nahradí Kyseľa
Trnavský kraj hlási pokles prípadov: V ktorom okrese pretrváva najvyššia chorobnosť na covid?
Najväčšia zmena pravidiel za posledné týždne: 20 otázok o nových opatreniach!
Fico i obhajcovia Bödöra majú pochybnosti: Toto si myslia o rozhodovaní Najvyššieho súdu!
Foto
Zvrat vo vzťahu Vémolu s Lelou? Najskôr drsný rozchod, teraz spoločný výlet
NAKA v súvislosti s akciou Agentúra obvinila 12 osôb a štyri zadržala: O čo ide?
Foto
Nečakaný výber hollywoodskych hercov na prehliadkovom móle v Miláne: Hviezdy Jurského parku či Twin Peaks
Johnsonovi môžu večierky zlomiť krk: Nedôveru premiérovi vyjadrilo už najmenej 11 konzervatívnych poslancov
Odklepnuté! Vláda opäť odložila splatnosť poistného