Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.01.2019, 16:00 | Správy | Zaujímavosti

Čo nastane, keď vyhynú včely? Následky pre ľudí budú mimoriadne hrozivé

Sú oveľa viac ako bodavým hmyzom či továrňou na med. Včely opeľujú veľké percento plodín, ktoré jeme. Na internete sa často dočítame, že ak zahynie posledná včela, ľudstvu zostanú štyri roky života.

Toto tvrdenie je trošku prehnané, no ak by neúnavné robotnice naozaj zmizli z našej planéty, mali by sme obrovský problém. Aký by bol svet bez včiel? Mnohí včely vnímajú iba ako pracantov, ktorí pre nás vyrábajú med. Zatiaľ čo horlivo bojujeme o záchranu iných druhov zvierat na pokraji vymretia, osud včiel nás nejako špeciálne netrápi.

Fotogaléria
16
fotiek v galérii

Veď kto by sa už len staral o hmyz, dokonca o taký, ktorý má žihadlo? Pritom práve včielky odjakživa kraľujú zoznamu najdôležitejších živočíchov sveta a sú tmelom, ktorý drží prírodu pohromade. Pásikavé robotnice potichučky zachraňujú osud ľudstva, a to úplne nezištne.

Zomrieme aj my?

Včely opeľujú 70 zo 100 druhov plodín, ktoré živia 90 % svetovej populácie. Podľa odborníkov iba v samotnej Európe tieto živočíchy opeľujú 84 % z 264 druhov hospodárskych plodín. Viac ako 4 000 odrôd zeleniny každoročne zarodí iba vďaka opeľovaniu včielkami. Mandle, tekvice, citrusy, väčšina ovocných stromov sú bytostne závislé od opeľovania včelami.

Čo by sa teda stalo, ak by bzučivý hmyz vymrel? V najhoršom scenári by spolu so včelami pravdepodobne vyhynuli všetky rastliny, ktoré opeľujú. V takom prípade by zmizli aj živočíchy, ktoré sa živia plodmi týchto rastlín a postupne by sme sa po potravinovom reťazci dostali až k človeku.

Med: sladučká prírodná pochúťka by bola tým prvým, o čo by svet bez včiel prišiel. Otvoriť galériu

Na internete sa často stretnete s citátom, ktorý je pripisovaný slávnemu fyzikovi Albertovi Einsteinovi.: „Ak včely zmiznú zo zemského povrchu, ľudstvu zostanú iba štyri roky života.“ Väčšina odborníkov však pochybuje, že by geniálny vedec niekedy z úst vypustil takéto tvrdenie, navyše z oblasti biológie. To však nič nemení na tom, že ho v rôznych neodborných článkoch a niekedy aj samotní včelári s radosťou používajú, aby vystrašili ľudí. Našťastie naša budúcnosť nie je až taká čierna, aj keď nie je ani ružová.

Vietor a netopiere

Ak včely vymrú, budeme mať obrovský problém, no v skutočnosti by sme prežili oveľa dlhšie ako štyri roky. Veľkej časti rastlín totiž na opeľovanie stačí vietor. Napríklad taká kukurica či pšenica – dve plodiny typické pre našu stravu. Vyhynutie včiel by sa ich teda nejako nedotklo. Okrem toho prenášať peľ z kvetu na kvet zvládajú aj motýle, vtáky, netopiere či niektoré druhy múch.

Matka príroda to však zariadila tak, že včielkam opeľovanie ide najlepšie. Sú na to dokonca biologicky predurčené, pretože peľom kŕmia svoje larvy. Iní opeľovači nav­štívia kvet iba preto, aby cucali sladučký nektár a peľ, ktorý sa nachytá na ich telíčko a opelenie je iba šťastná náhoda.

„Väčšina včiel má na tele chĺpky, na ktoré sa peľ dobre prichytáva, čo z nich robí najlepších opeľovačov,“ vysvetľuje Jessica Beckham, ktorá sa na Univerzite v severnom Texase venuje štúdiu včiel. Niektoré živočíchy by sa o časť opeľovania postarali, no nie tak ako včielky. Už tri mesiace po vyhynutí poslednej robotnice by farmári čelili rekordne nízkej úrode.

Zdravie ľudí: Bez včiel by bola naša strava chudobná na živiny. Otvoriť galériu

Museli by sa uchýliť k pestovaniu plodín opeľovaných vetrom, čo by sa odrazilo na nedostatku ovocia a zeleniny na pultoch obchodov. To by znamenalo zvýšenie cien a kúpiť si sladučké jabĺčko by sa čoskoro stalo výsadou bohatých. Následný nedostatok vitamínov v strave by sa odrazil na zdravotnom stave populácie.

V roku 2011 štúdia Kalifornského inštitútu ekologických analýz odhalila, že plodiny opeľované včelami poskytujú ľuďom väčšinu tukov, veľkú časť minerálov, ako sú vápnik, fluór a železo, či vitamínov A, C a E. Bez nich by naša strava nebola plnohodnotná. „Rozhodne by sme stratili veľa potravín, ktoré robia našu stravu rozmanitou, zdravou a výživnou,“ povedala pre portál VICE Elina L. Niño, šéfka výskumu včiel na Kalifornskej univerzite.

Bez mlieka

Koniec včiel by sa však nedotkol iba rastlinnej potravy, ale ovplyvnilo by to aj trh s mäsom. Ani taká ďatelina, obľúbená pochúťka dobytka, by bez včiel nezarodila. „Pre odvetvie mäsa a mlieka je dôležité opeľovanie ďateliny a lucerny včelami, pretože tieto plodiny zasa slúžia ako krmivo pre dobytok,“ vysvetlila pred časom pre TASR Katarína Nikodemová z Greenpeace.

Mlieko: Bez ďateliny by kravy mali menej mliečka. Otvoriť galériu

Výskumy naznačujú, že až 1/3 všetkej potravy ľudí je nejakým spôsobom závislá od opeľovania. Čísla sa líšia od rastliny k rastline, no odhaduje sa, že úrodu repky olejnej zvyšujú včely až o tretinu, jabloní o viac ako polovicu a napríklad hrušky alebo mandle by bez opelenia včelami nezarodili vôbec.

Tvrdú ranu by vyhynutím včiel utrpel aj módny priemysel, pretože aj taká bavlna potrebuje opelenie. Samozrejme, oblečenie sa šije aj z iných materiálov, ako sú syntetický polyester či vlna, ale úprimne, čo sa nosí príjemnejšie ako kvalitné bavlnené tričko?

Parazit

Napriek tomu, že svet o všetkých týchto hrozbách vie, rýchlosť, akou strácame včely, je alarmujúca! Možným dôvodom je úbytok ich prirodzeného prostredia, ako sú lúky plné kvetov. Ničia ich však aj klimatické zmeny a používanie veľkého množstva pesticídov v rastlinnej výrobe.

Chemikálie ich nielen zabíjajú, ale aj mýlia ich orientačný zmysel. Včielky potom nevedia nájsť zdroj potravy a nevedia sa vrátiť domov. Veľkú úlohu zohráva aj globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje problém v zladení biorytmu včielok s biorytmom rastlín. Ak rastliny pod vplyvom tepla zakvitnú skôr, včelí hmyz ešte nemusí byť prebudený, a keď vyletí z úľa, už môže byť na opeľovanie skorých druhov rastlín neskoro.

Klieštik včelí. Otvoriť galériu
Klieštik včelí.
Zdroj: istock

Nehovoriac o tom, že mnohé kvety dnes kvitnú naraz, čo kedysi nebývalo. Veľkou hrozbou pre včelie spoločenstvo je aj klieštik včelí, ktorý včelám saje krv a ničí ich larvy. Tento agresívny parazit pustoší včelstvá v Európe a Severnej Amerike po miliónoch. Ak sa raz dostane na včelu, už sa ho nikdy nezbaví.

Opeľujú ľudia

V niektorých krajinách už pocítili nedostatok včiel na vlastnej koži. Príkladom je Čína. Prednedávnom svet obleteli fotografie z provincie Hanyuan, na ktorých farmári zavesení na ovocných stromoch opeľovali kvety vlastnými rukami. Síce to funguje aj takýmto spôsobom, čísla však hovoria jasnou rečou.

„Cena ručného opeľovania hektára jabĺk by stála približne 5- až 6-tisíc eur, no prenájom včelstva na tú istú prácu by vyšiel približne na 77 eur,“ vysvetlila Elina L. Niño. Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že včely robia pre amerických farmárov prácu v hodnote 10 až 15 miliárd eur úplne zadarmo.

Podobne to bude aj so zvyškom sveta. Ak by farmári museli zaplatiť za ručné opeľovanie, odrazilo by sa to na cenách potravín, čo by sme v konečnom dôsledku zaplatili my zákazníci. Vyhynutie včiel by položilo na kolená aj mnohé ekonomiky. Odvetvia, ako sú obchod s kávou, bavlnou či niektorými potravinami, by prestali existovať.

Ručné opeľovanie: V Číne sa pre nedostatok včiel museli farmári uchýliť k takémuto riešeniu. Otvoriť galériu

Problém s klesajúcou populáciou včiel sa týka nás všetkých. Ak by vymreli, ľudstvo by síce prežilo, ale matka Zem by mala problém nasýtiť 7-miliardovú populáciu. Ceny potravín by vzrástli a naša strava by sa stala jednotvárnou a chudobnou na dôležité živiny.

Odborníci však pripomínajú, že ak svet dospeje do štádia, kde nebudú viac žiadne včely, budeme mať úplne iné starosti ako zaplatiť desiatky eur za jedno jablko. Príroda v tomto svete bude taká znečistená a toxická, že budeme bojovať o prežitie.

Včela medonosná

Žije v spoločenstvách - včelstvách, čo je jedna veľká rodina tvorená matkou a jej potomkami - robotnicami a trúdmi. Robotnice zbierajú peľ a nektár z kvetov, čím kŕmia larvy a z čoho neskôr vzniká med. Jedno včelie spoločenstvo má asi 40 000 - 70 000 jedincov. Robotnice zbierajú zásoby tak, že prelietajú z kvetu na kvet, čím plodiny opeľujú. Každá robotnica donesie zásoby do úľa a znova vyletí každý deň približne 40-krát.

Kto vie zaskočiť za včely?

Kolibríky

Kolibríky Otvoriť galériu
Kolibríky
Zdroj: Getty Images

Ich hlavnou potravou je nektár, chytajú aj hmyz v kvetoch. Pri kŕmení nesadajú na kvety, aby ich nepoškodili, ale vznášajú sa pri kvete na jednom mieste vo vzduchu a takto prechádzajú z kvetu na kvet, čím ich opeľujú.

Chrobáky

Chrobáky Otvoriť galériu
Chrobáky
Zdroj: Getty Images

Tým by mala patriť tiež naša vďaka. Podľa odhadov pri hľadaní potravy opelia okrem včiel až o 88 % viac ako iné živočíchy.

Lemury

Lemury Otvoriť galériu
Lemury
Zdroj: iStock

Sú najväčšími opeľovačmi na svete. Konkrétne lemur vari sa okrem ovocia živí aj nektárom kvetov, do ktorých strká svoj chlpatý ňufáčik. Na ten sa peľ nachytá jedna radosť.

Motýle

Motýle Otvoriť galériu
Motýle
Zdroj: Getty Images

Aj keď sa na ich telá nenachytá toľko peľu ako na včely, sú tiež dobrými opeľovačmi. Na rozdiel od včiel vidia červenú farbu, čo ich láka k pestrofarebným kvetom, kde cucajú sladučký nektár.

Netopiere

Netopiere Otvoriť galériu
Netopiere
Zdroj: Getty Images

Sú dôležitými opeľovačmi napríklad kaktusov či agávy na púštiach a mnohých druhov plodín v dažďových pralesoch - banánov, avokáda či manga.

Mravce

Mravce. Otvoriť galériu
Mravce.
Zdroj: Getty Images

Keďže nevedia lietať, za svojou potravou si musia vyliezť. Preto im najlepšie ide opeľovanie nízkych plodín.

Diskusia / 0
Autor: Kristína Štúriková, Nový Čas Nedeľa
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Z Ruska utiekol známy komik: Často vtipkoval o Putinovi a náboženstve
Na snímke slovenskí olympijskí medailisti hokejového turnaja 3x3 zľava bronzový brankár Rastislav Eliáš, strieborná
Medailová žatva v Lausanne: Rastú nám na Slovensku športové hviezdy?
Rachel Henry (22)
Beštiálna matka zadusila svoje tri deti († 3, † 23 mes., † 7 mes.): Desivé, čo im popritom ešte robila!
Angelina sa bude podieľať na relácii pre tínedžerov.
Angelina Jolie v novej relácii pre tínedžerov: Pred kamerou ju však nečakajte
Šíriaci sa koronavírus straší aj turistov v Hongkongu.
Zabil už 18 ľudí a šíri sa ďalej: Nečakaný verdikt WHO ohľadom smrtiaceho vírusu
Sagvan Tofi v seriáli Nový život
Sagvan Tofi s novým tetovaním na chrbte: Naozaj tam chcel mať napísané toto?
Na snímke tréner Adrián Guľa.
Guľa priniesol do Plzne nový vietor: Na tréningoch používa GPS
(ilustračné foto).
SHMÚ vydal výstrahu pre takmer celé Slovensko: V piatok dávajte na seba extra pozor
V druhom rade tretia zľava je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Foto
Čaputová v Jeruzaleme: Holokaust nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých
Slovenská tenistka Viktória Kužmová.
Foto
Kužmová si užíva Austráliu plnými dúškami: Krásne fotky s priateľom
Princ Harry a vojvodkyňa Meghan
Studená sprcha pre Harryho a Meghan: Kaňadania začali konať, toto im nebudú trpieť!
Plačkovej sa podarilo odfotiť s megahviezdou.
Slovenská sexica zverejnila neuveriteľnú FOTKU: Plačková v tesnom objatí s Justinom Bieberom!