Utorok 24. 5.
Ela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Slovensko je plné liečivých prameňov: Užite si termál zadarmo!

Slovensko je krajinou liečivých a termálnych prameňov. Akvaparky a kúpaliská pribúdajú ako huby po daždi, ale vstupné nie je lacné. A tak nečudo, že ľudia využívajú aj liečivé termálne pramene, ktoré voľne vytekajú v prírode a sú na­ozaj zadarmo a pre všetkých. Vybrali sme sa obzrieť zopár z nich.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

Ten pocit, keď okolo vás je biela krajina a mráz zalieza až pod kožu... A vy sa ponoríte do teplej vody, ktorá navyše lieči, a pritom vychutnávate krásy zimy aj silu termálneho prameňa naraz. Na Slovensku je ešte stále dosť teplých prameňov a malých jazierok, kam sa zmestí iba zopár ľudí. Chodia sa tam kúpať v lete aj v zime z blízka i zo širšieho okolia. Zatiaľ sú zadarmo, ale dokedy? 

Prameň Koliba v Sklených Tepliciach

Otvoriť galériu
SKLENÉ TEPLICE: Vrt hlboký
Zdroj: Maroš Herc

Vrt už je v podnájme

Kúpele Sklené Teplice v okrese Žiar nad Hronom sú učupené v údolí Štiavnických vrchov a vyviera tam 14 síranových, vápenato-horečnatých termálnych prameňov s teplotami do 52,5 °C. Liečia sa nimi poruchy nervového a pohybového aparátu a tiež kožné ochorenia. Niektoré pramene nekončia v liečebných domoch, ale v prírode.

 

Jeden z liečivých prameňov nazvali Koliba a vyviera asi 2 km od Sklených Teplíc. Ešte pred pol rokom si k vrtu nosili ľudia vaničky a vylihovali v liečivej vode zadarmo. Tomu je však koniec. „Prameň je majetkom obce a je v podnájme,“ povedal nám starosta obce Ľubomír Meliš. Podnájomník upravil výtok na záhlaví vrtu, aby voda s teplotou 57 °C nekontrolovateľne nevytekala do okolitej prírody a blízkeho potoka.

Okrem toho kameňmi zablokoval aj prístup k prameňu, a tak sa miestni dokúpali. V okolí sa hovorí, že nájomca chce na okolitých pozemkoch, ktoré však majú veľa vlastníkov, vybudovať wellness. Či to však nedopadne ako s liečivým prameňom v Liptovskej Kokave, ťažko povedať. „Mal tam stáť akvapark, ale majitelia pozemkov sa s investorom nedohodli a vrt zabetónovali,“ povedal nám obyvateľ Liptovskej Kokavy.

Prameň Lukavica

Otvoriť galériu
LUKAVICA: Voda v Lukavici
Zdroj: Maroš Herc

Rozpadnú sa vám aj plavky

Približne po 2,5 km od okresného mesta Žarnovica sa dostávame do obce Lukavica. Aj tu sa nachádza jeden z termálnych prameňov, ktorý ponúka kúpanie pod holým nebom a zadarmo. „Je to železitá voda a mnohým sa z nej aj plavky rozpadli,“ vraví Marcela (40), ktorá pracuje v miestnych potravinách. „Chodím sa tam kúpať aj so synom, ktorý má astmu a výpary z vody mu pomáhajú. S kamarátkami tam chodievame večer a kúpeme sa nahé pri sviečkach a fakt si oddýchneme. Keď sú mrazy ako teraz, je to super. Z vody vyjdeme von, gúľame sa v snehu a potom opäť šup do vody,“ smeje sa Marcela a hovorí, že v lete tam chodieva veľa turistov.

Na Mestskom úrade v Žarnovici sme sa dozvedeli, že prameň nie je v ich vlastníctve, a keďže pozemok má viacero vlastníkov, tak sa zatiaľ oň ani nezaujímajú. V minulosti sa rozmýšľalo o tom, že by sa tam vybudovalo kúpalisko, ale žiadny investor sa nenašiel, keďže v neďalekých Vyhniach sú termálne pramene, kde je vybudovaný Vodný raj.

Kráter Kaďa v Liptovskom Jáne

Otvoriť galériu
Liptovský Ján: V kadi
Zdroj: Maroš Herc

Voda na reumu aj trávenie

Minerálne a termálne pramene v obci Liptovský Ján, kde ich je trinásť a v jeho okolí ešte ďalších desať, opísal už mineralóg Juraj Werner v roku 1549. Jedným z nich je liečivý prameň nazvaný Kaďa, ktorý je opradený viacerými povesťami. „Údajne v minulosti išiel okolo prameňa pastier s ovcami. Jedna z nich, ktorá mala prašinu, doň spadla a vyliečila sa. Odvtedy pastier namáčal do prameňa choré ovce,“ hovorí nám jaskyniar Peter (50).

„Dažďová voda zostupuje do veľkej hĺbky krasových masívov, kde sa ohrieva a potom vystupuje na povrch ako mineralizovaná,“ vysvetľuje. Voda má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, chorobách pohybového ústrojenstva, ženských orgánov, kožných ochoreniach, tráviaceho ústrojenstva, pečene aj žlčníka. Kráter je vyhľadávaný nielen medzi slovenskými turistami, ale aj zahraničnými. S obľubou sa k nemu vracajú Nemci, Poliaci aj Česi.

„Za prvej republiky bolo v Jáne kúpalisko v strede dediny. Vydlabanými kmeňmi stromov sa termálna voda z prameňa privádzala až do bazéna,“ vraví obyvateľ Pavol (76), ktorý sa zastavil pri pitnom prameni Teplica. Teplota vody v prírodnom kráteri kolíše medzi 16 až 23 °C a ľudia sa v ňom kúpu po celý rok. „Zatiaľ zadarmo, ale obecný úrad už vraj špekuluje, že kúpanie spoplatní, čo je hlúposť, pretože práve tento prameň Liptovský Ján preslávil. Aj vďaka nemu sme sa stali kúpeľným miestom,“ dodáva.

Liečivý prameň Kalameny

Otvoriť galériu
KALAMENY: Partia študentov z
Zdroj: Maroš Herc

Obec investuje a bazén ohradí

Liptovskú obec Kalameny v okrese Ružomberok preslávila termálna voda z prieskumného vrtu, ktorý urobili v roku 2000. Má sírny zápach, vyviera z hĺbky 500 m a dosahuje teplotu približne 33 °C. Blahodarne pôsobí na pohybový aparát aj ženské ochorenia. Vyhľadávajú ju domáci aj zahraniční turisti.

Môžem z osobnej skúsenosti potvrdiť, že keď som bol fyzicky unavený, tak som po polhodine vyšiel z vody ako znovuzrodený,“ opisuje starosta obce Július Česák. „Ľudia si ju veľmi chvália. Kúpu sa v nej počas dňa i v noci a to aj pri takých mrazoch, keď je vonku -20 °C,“ vysvetľuje starosta, podľa ktorého umelo vytvorené jazierko s fontánkou najviac navštevujú Poliaci, Nemci, Česi, Rusi a Ukrajinci. Voda má podobné účinky ako prameň v neďalekých Kúpeľoch Lúčky, iba s tým rozdielom, že v tejto sa kúpe zatiaľ zadarmo. Dokedy?

„Po prieskume bol problém vrt uzavrieť, lebo nie je technicky ovládateľný. Dostali sme ponuku z ministerstva životného prostredia na bezplatný prevod, ale museli by sme do toho vtedy investovať milión korún (33 194 €), ktoré obec nemala,“ vysvetľuje Česák. „Po posledných pozemkových úpravách sa nám pozemok podarilo začleniť pod obec. Plánujeme do miesta s prameňom investovať, skultúrniť ho, vybudovať bazén, oplotiť ho, aby bolo všetko pod kontrolou a aby aj obec z toho niečo získala,“ uzatvára starosta obce.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Marta Ostricová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Inteligentné hodinky menia život hendikepovaným ľuďom
Rusko prehodnotilo svoje požiadavky týkajúce sa rubľov: Čo je za tým?
Pekarík pomohol Herthe k záchrannému obratu: Berlínčania ostávajú v Bundeslige!
Po mesiacoch obnovia prevádzku charkovského metra, intervaly však nebudú rovnaké
Litva stiahne svojho veľvyslanca z Ruska, náhradu zatiaľ nevymenovala
Rakúšania sa zachránili skvelým obratom: Veľkú Britániu odsúdili k zostupu
Historické víťazstvo Dánov: Kanadu obrali o všetky body!
Foto
Alžbeta II. navštívila kvetinovú výstavu v Londýne: Panovníčka doslova žiari! Pozrite sa
Buček mieri do NHL! Potvrdil to generálny manažér zámorského klubu
WHO upokojuje situáciu: Prenos vírusu opičích kiahní z človeka na človeka sa dá zastaviť
Vlna kritiky na bývalého hráča Manchestru: TAKTO si užíval priamo na ihrisku!
Ukrajinský súd tvrdo zasiahol: Exprezident Janukovyč má na krku obvinenie z vlastizrady