Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.12.2022 23:58 | Nové Časy | Čas Vianoc

Polovica Slovákov dá na darčeky túto sumu

Podľa prieskumu je na Slovensku 11 % ľudí, ktorí darčeky nebudú nakupovať vôbec.

Minúť za vianočné darčeky menej než vlani sa chystá 58 % Slovákov. Za darčeky utratí 48 % ľudí spolu do 200 eur a ďalšia približne štvrtina od 200 do 400 eur. „Je tu však aj 10 % opýtaných, ktorí utratia za darčeky do 800 eur, no na druhej strane aj 11 % takých, ktorí ich tento rok nakupovať vôbec nebudú,“ približuje analytik trhu Jaroslav Ondrušek. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Home Credit Slovakia realizovala prieskumná agentúra STEM/Mark.

Štyria z desiatich podľa výsledkov prieskumu nakúpia väčšiu časť vecí pod stromček v e-shopoch a menšiu v kamenných predajniach, zatiaľ čo tretina kupujúcich zvolí opačný spôsob. Takmer pätina opýtaných nakupuje v predstihu s očakávaním, že tesne pred sviatkami bude všetko drahšie a ďalších 16 % sa spolieha na výpredaje, a preto časť z nich kúpi darčeky po sviatkoch.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Dve tretiny Slovákov sa podľa dopytovania budú pri predvianočných nákupoch spoliehať na bežnú výplatu a traja z desiatich siahnu na úspory. Jedným zo základných pravidiel je zbytočne sa nezadlžovať pre vianočné darčeky. Na druhej strane, mnohí berú Vianoce ako príležitosť na kúpu hodnotnejšieho darčeka, napríklad elektroniky, športového vybavenia alebo nábytku, ktorý by si aj tak kúpili.

Najčastejším darčekom pod stromčekom bude tento rok podľa prieskumu kozmetika (45 %). Knihy hodlá kupovať 38 % opýtaných, hračky 36 % a oblečenie či obuv 35 %. Z ďalších najčastejších darčekov to bude vybavenie domácností (18 %), poukazy (17 %), výživové doplnky alebo elektronika (oboje po 13 %). Z roka na rok pribúda online kupujúcich. Najviac, 37 % respondentov, kúpi väčšiu časť darčekov v e-shopoch a menšiu v kamenných predajniach, tretina kupujúcich zase o niečo viac v kamenných obchodoch a zvyšok na internete.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Chudnutie sa počas zimných mesiacov môže zdať oveľa ťažšie ako v lete.
V zime sa priberá: Ako získať kontrolu nad svojou váhou? Vyskúšajte TOTO!
Ilustračná fotografia.
Tragédia v slovenskom hokeji: Smrť priamo počas zápasu
Jurajova priateľka Angelie sa vo svete modelingu rozhodne nestratí.
Slafkovský búra internet: Romantika s krásnou Angélie!
Angela Merkelová
Merkelová o víťazstve Ukrajiny: TAKTO to určite nepôjde! Šance sú podľa nej vysoké
Silvia a Katarína si medzi sebou vymieňajú ostré odkazy.
Foto
Kucherenko vypenila: Podáva TRESTNÉ oznámenie?! Ostrá HÁDKA s kontroverznou Katkou z Bez servítky
Shot of a roadside care fire at night.
Po prevrátení cisterny nastala hystéria: Potom prišla KATASTROFA! Hlásia najmenej 70 mŕtvych
Zľava predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling, podpredseda strany SaS Marián Viskupič, podpredsedkyňa strany SaS Jana Bittó Cigániková, podpredseda strany SaS Juraj Droba, podpredsedkyňa strany SaS Mária Kolíková.
Odchod Soláka je potvrdením rozkladu polície, tvrdí SaS: TENTO človek by sa mohol chopiť postu šéfa!
Ilustračné foto.
Dokážeme vnímať, že zomierame? Vedci odhalili ODPOVEĎ! Znepokojivá PRAVDA o smrti
driving car on the motorway with heavy rain and fog
Viaceré okresy by sa mali mať na pozore: SHMÚ vydal výstrahy! Nepodceňte situáciu
Matúš Šutaj Eštok
KDH víta koniec policajného prezidenta, ALE to nestačí! Funkcie by sa mal vzdať aj Šutaj Eštok
Novozvolený prezident USA Donald Trump.
Trump sa čoskoro chopí funkcie a v uliciach do vrie: Washington čelí tisícom demonštrantom! TOTO ich vyprovokovalo
Tínedžer je obvinený zo zabitia vlastnej matky.
Foto
Dokončil rodinnú vraždu? Tínedžer mal zabiť otca († 43), neskôr aj mamu († 39)! Strasie vás, čo tvrdil polícii