Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.01.2022 16:22 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Bratislavskej Petržalke "zmizlo" pri sčítaní 3500 obyvateľov: Prídeme minimálne o 3,6 milióna eur

Petržalka, počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť, eviduje o 3500 viac obyvateľov, ako ukázalo minuloročné sčítanie.

Petržalská samospráva tvrdí, že tak za desať rokov príde minimálne o 3,6 milióna eur. Od Štatistického úradu SR preto očakáva ďalšie potrebné dáta.

Údaje z minuloročného sčítania hovoria, že počet Petržalčanov narástol zo 104.112 na 114.000 obyvateľov. "Podľa údajov z našej matriky a ďalších štátnych registrov však vieme, že v Petržalke v roku 2021 žilo nie 114.000, ale asi 117.500 obyvateľov s trvalým pobytom," uviedla mestská časť.

Rozdiel 3500 Petržalčanov, ktorých nezapočítali, je podľa samosprávy na nasledujúcich desať rokov podľa aktuálneho kľúča prerozdeľovania financií viac ako 3,6 milióna eur. "Inak povedané, kilometre opravených ciest III. a IV. triedy či chodníkov, stovky vysadených stromov, pár revitalizovaných námestí a parkov, dva úplne nové parkovacie domy či stovky miest v našich materských a základných školách," spresnila Petržalka.

V prípade možného riešenia situácie pripomína, že štát dal do rúk samosprávam nástroj na kontrolu obyvateľov, ktorí si nesplnili svoju zákonnú povinnosť a nespočítali sa. "Nedal nám však potrebné podklady. Na to, aby sme o jeho použití vôbec mohli začať uvažovať, teda potrebujeme vedieť, kto sa nespočítal. A práve tento základný údaj v Petržalke, no ani v iných mestách a obciach, stále nepoznáme," spresnila mestská časť. Verí preto, že potrebné dáta Štatistický úrad SR na vyžiadanie poskytne a spozná sa presný zoznam Petržalčanov.

Mesto Bratislava ako celok žiada Štatistický úrad SR vysvetliť celkovo rozdiel zhruba 20.000 ľudí, ktorých register fyzických osôb tiež eviduje v hlavnom meste, no v sčítaní neboli zahrnutí. Bratislava má podľa minuloročného sčítania 475.503 obyvateľov, mesto a mestské časti však evidujú vo svojich registroch o niečo väčší počet obyvateľov a tvrdia, že v Bratislave žije viac ako 500.000 ľudí.

Hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder pre TASR reagovala, že sčítanie je založené na integrácii údajov z elektronického zberu a administratívnych zdrojov. "Nový koncept priniesol skvalitnenie údajov. Sme, samozrejme, pripravení s Bratislavou, jej mestskými časťami, ako aj s každou inou obcou sa stretnúť a vysvetliť postup, ako aj jeho dosah na konkrétnu obec," uviedla.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Zviera známe z rozprávky Leví kráľ v ohrození: Je na pokraji vyhynutia!
Nečakaný návrat do vlasti: Bývalý španielsky kráľ sa vrátil z exilu. Takéto privítanie asi nečakal
Európa hlási rekordné predaje elektromobilov
Ethereum má veľké plány. Chce poraziť Bitcoin
Európsky parlament vyzýva EÚ: Pre vojnové zločiny páchané na Ukrajine je potrebné zriadiť osobitný medzinárodný súd
Tieto potraviny zachránia našu planétu
Vieme ako by mohli vyzerať voľby keby sa uskutočnili v máji: Uhádnete kto by skončil na prvom mieste?
Poslanci Európskeho parlamentu rozhodli: Bude uplatnené pozastavenie dovozného cla na Ukrajine?
Výsledky hovoria jasne: Pomoc štátu pri zdražovaní považuje väčšina ľudí za nedostatočnú
Nešťastie na juhotalianskom pobreží: Potopenie remorkéra usmrtilo troch ľudí. Ďalší sú nezvestní
Ministerstvo vnútra SR s radosťou oznamuje: Do projektu obnovy vozových parkoch budú zapojené aj okresné úrady
Kazachstan proti obrovskému favoritovi siahal na body: Hetrikom spasil Kanaďanov Cozens