Pondelok 23. 5.
Želmíra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.11.2021 20:32 | Správy | Zahraničné správy

EÚ podáva pomocnú ruku rozvojovým krajinám: Finančná injekcia za desiatky miliónov eur

Európska komisia (EK) v utorok na plenárnom zasadnutí na vysokej úrovni na klimatickom summite OSN (COP26) v Glasgowe oznámila nový finančný záväzok vo výške 100 miliónov eur, ktorý je určený na financovanie takzvaného adaptačného fondu.

Výkonný podpredseda EK zodpovedný za Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans vo svojom prejave v Glasgowe povedal, že EÚ musí rozšíriť medzinárodné financovanie v oblasti klímy a poskytnúť predvídateľný rámec na poskytovanie financií. "Adaptačný fond môže zohrávať kľúčovú úlohu, a preto som rád, že môžem po prvý raz oznámiť, že Európska komisia venuje fondu 100 miliónov eur na podporu rozvojových krajín," uviedol v správe pre médiá.

Dodatočný príspevok z rozpočtu EÚ vo výške 100 miliónov eur je zďaleka najväčším prísľubom darcov pre adaptačný fond na COP26. Ide o doplnok k významným príspevkom, ktoré už oznámili členské štáty.

Uvedený príspevok bude poskytnutý spôsobom, ktorý je v súlade s finančnými pravidlami EÚ. Zdôrazňuje odhodlanie eurobloku zvýšiť finančné prostriedky na podporu cieľov v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy a dosiahnuť lepšiu rovnováhu medzi zmierňovaním a prispôsobovaním sa, najmä v najzraniteľnejších krajinách a v prospech ich najzraniteľnejšieho obyvateľstva.

"Platí to predovšetkým pre najmenej rozvinuté krajiny a malé ostrovné rozvojové štáty," vysvetlil Timmermans.

Medzinárodné verejné financovanie na zmiernenie vplyvov klimatických zmien zohráva dôležitú úlohu pri pomoci rozvojovým krajinám pri implementácii Parížskej dohody o zmene klímy z roku 2015. Finančné naplnenie adaptačného fondu je jednou z ústredných tém diskusie na COP26 v Glasgowe a pre Európsku komisiu ide o vysokú prioritu.

EÚ je už teraz najväčším poskytovateľom medzinárodného financovania opatrení v oblasti klímy. V roku 2020 Únia a jej 27 členských štátov vyčlenili 23,39 miliardy eur na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy v prospech rozvojových krajín pri znižovaní emisií skleníkových plynov a pri prispôsobovaní sa dôsledkom zmeny klímy.

EK vo februári tohto roka prijala novú stratégiu EÚ na prispôsobenie sa zmenám klímy, v ktorej stanovila cestu, ako sa pripraviť na nevyhnutné dôsledky klimatických zmien a stať sa do roku 2050 odolnou voči týmto zmenám. V októbri EÚ predložila túto adaptačnú stratégiu na Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy ako súčasť svojho oznámenia o prispôsobení sa týmto zmenám v súlade so svojimi záväzkami v rámci Parížskej dohody.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Najlepší hráč ligy Vladimír Weiss bol sklamaný slabou účasťou na oslavách: Čakal som viac fanúšikov!
Foto
Jozef na vlastnú päsť zachránil 14 koní z nebezpečného Charkova, teraz priznáva: Nebolo mi všetko jedno
Záchranná akcia v Kútoch: Prečo presťahovali 200-ročnú stodolu?
Černák strelil víťazný gól Tampy, Kane hetrikom zariadil výhru Edmontonu
Foto
Smelý Samko z Nového Mesta sa žihadiel nebojí: Chová 200-tisíc včiel, škole pomohol hrdinským činom
Ukrajina očakáva výmenu zajatcov: Aký osud čaká bojovníkov z Azovstaľu?! Desivé hlasy z Ruska
Foto
Slovenskí hokejisti prezradili, ako došli k číslam, s ktorými hrajú na šampionáte: Inšpiroval Regendu Crosby?!
Krásna správa! Jarmila Hargašová skrývala veľké tajomstvo: Moderátorka je šťastím bez seba
Situácia na hraniciach sa začína obracať: Najprv príval utečencov a teraz?!
Foto
Nevšedný plán manažéra Dávida: Na elektromotorke po celom Slovensku! Čo najkrajšie zažil?
Foto
Sexi Kardashianka spôsobila v Taliansku ošiaľ: Svadba ako z rozprávky!
Foto
Moderátorky v Afganistane si musia zakrývať tvár: Taliban spustil prvé kontroly