Pondelok 25. 10.
Aurel
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.09.2021 00:00 | PR články
PR článok

Každý druhý dospelý Slovák bojuje s nadváhou. Podľa prieskumu sa chceme stravovať zdravšie

Pri nakupovaní sme často impulzívni a doba, ktorú strávime výberom jednej potraviny, sa rádovo udáva v sekundách. Ako veľmi nás vedia ovplyvniť údaje na obaloch pri nákupoch?

Nadváhou a obezitou trpí na Slovensku viac ako 60 % dospelej populácie v produktívnom veku. „Tento trend je stúpajúci a môžeme hovoriť o  pandémii 21. storočia, s ktorou súvisia nielen mnohé chronické preventabilné ochorenia, ale ako nás učí súčasnosť aj akútne infekčné ochorenia,“ hovorí MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH., prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie.

Otvoriť galériu
Zdroj: Kaufland

Zdravé stravovanie je pre nás dôležité

Skutočne fungujúcim receptom pre pevné zdravie a štíhlu líniu je podľa odborníkov kombinácia vyváženej stravy, dostatočnej pohybovej aktivity a zníženie sedavosti. „Naša zodpovednosť by sa preto mala začínať už pri výbere a nákupe potravín,“ upozorňuje odborníčka.

Práve na nákupné správanie Slovákov sa zameral aj nedávny prieskum, ktorý iniciovala Pro Nutri-Score Aliancia v spolupráci s Laboratóriom spotrebiteľských štúdií na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre.

Zaujímavé pritom je, že až 86 % respondentov v našom prieskume uviedlo, že je pre nich dôležité alebo veľmi dôležité zdravé stravovanie,“ dodáva doc. Ing. Radovan Savov, PhD., prodekan Fakulty ekonomiky a manažmentu, SPU Nitra. Hlavné slovo má u nás však stále cena a chuť.

Otvoriť galériu
Zdroj: Kaufland

Výsledky prekvapili

V prieskume si mali respondenti vybrať z troch kategórií produktov, ktoré boli bez nutričného označenia na prednej strane obalu, a následne s označením Nutri-Score. „Vo všetkých kategóriách sa v prípade označenia Nutri-Score na obale správali spotrebitelia zodpovednejšie k svojmu zdraviu a siahali po produktoch s lepšou výživovou hodnotou,“ potvrdzuje doc. Savov.

Výsledky tak potvrdili zistenia, ktoré sa preukázali aj v iných európskych krajinách. Umiestenie Nutri-Score na prednej strane obalu zákazníkov jednoznačne motivuje k výberu nutrične vyváženejších potravín, čím ich prirodzene vedie k zdravšiemu stravovaniu.

Otvoriť galériu
Zdroj: Kaufland

Sledujete Nutri-Score na obaloch potravín?

„Logo Nutri-Score na prednej strane obalov potravín poskytuje ľahko zrozumiteľné informácie o celkovej výživovej kvalite výrobkov. Spotrebiteľ môže porovnávať výrobky a nasmerovať svoj výber na potraviny s priaznivejšou hodnotou,“ dodáva MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH.

Kaufland používa Nutri-Score ako jeden z prvých predajcov potravín na Slovensku pri produktoch svojich privátnych značiek. „Naše výrobky postupne označujeme Nutri-Score, ktoré sa vo svete osvedčilo ako veľmi prehľadné a ľahko pochopiteľné“, hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko.

Európska únia plánuje zaviesť jednotný systém nutričného označovania potravín od roku 2023 s cieľom budovania návykov lepšej životosprávy a znižovania pandémie obezity. Zlepšenie označovania potravín je tiež napĺňaním programov Európskej únie i odporúčaní európskej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie.

Otvoriť galériu
Zdroj: Kaufland

Súvisiace články:
Autor: pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Slovensko a OSN si podali ruky: Podpísali významné memorandum
Foto
Chystá sa exhibícia dvoch slávnych klubov: Uctia si pamiatku Diega Maradonu († 60)
Grécki policajti zastrelili Róma, ktorý ukradol auto: Incident vyvolal obrovské nepokoje
Foto
Veľká potupa pre Harryho: Najväčší poklad princeznej Diany zdedí Charlotte!
Výrazný posun v očkovaní proti covidu: Dôležité rozhodnutie EMA!
Foto
Turecko už štyri roky väzní filantropa a aktivistu bez odsúdenia: Prezident Erdogan reaguje
Foto
Legendárny Jaromír Jágr sa dočkal významného ocenenia: Predstihol aj slávneho Rusa!
Foto
Nehoda, ktorá ho zmrzačila na celý život: Prebral sa z kómy a prišiel o svoju pýchu
Fico reaguje na zverejnenie tajných nahrávok: Potvrdzuje to len jednu vec!
Katastrofická predpoveď o stúpaní hladiny mora: Má sa zvýšiť až o dva metre! Zaplaví Holandsko?
Odborári kritizujú postup vlády pri zdražovaní energií: Viceprezidentka KOZ to vystihla!
Napätie medzi Ruskom a Nemeckom poriadne rastie: Zastrašovanie jadrovými zbraňami?!