Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.01.2021 12:00 | Správy | Domáce správy

Dátový analytik o vývoji koronavírusu na Slovensku: Strašná predpoveď do začiatku mája, hrozí až 10 000 mŕtvych?!

Situácia je mimoriadne vážna. Len počas víkendu sme v nemocniciach mali rekordné množstvo ľudí s koronavírusom - vyše 2 900.

Je možné, že nastane scenár, že nemocnice nebudú zvládať starať sa o nápor COVID-pacientov?

- Lekári už povedali, že nápor pacientov zvládnu tak, že ich prijmú, ale nedostanú tú starostlivosť, ktorú ich stav bude vyžadovať. Zo sanitky ich určite vyložia a niekde aj uložia, ale podľa typu diagnóz a zložitosti stavu dostanú potrebnú starostlivosť v katastrofickom scenári len tí, ktorí majú vyššiu šancu si svoj stav po pripojení na prístroje zlepšiť.

Ak nepožiadame o externú pomoc, čomu sa politici bránia, tak sa množstvo pacientov udusí. Doma, v sanitke, na posteli v nemocnici. Máme nedostatočné kapacity vysokošpecializovaných pracovísk a k tomu máme nedostatok personálu.

Máme takmer 2 300 mŕtvych. Kde sa toto číslo podľa vás zastaví?

- Úmrtí máme dnes k 3. januáru 3-tisíc, lebo k vyše 2 300 úmrtiam „na“ COVID je potrebné pripočítať zo štatistiky vyše 600 úmrtí „s“ COVID-om. Slovensko si vedie veľmi presné štatistiky a je to vďaka výbornej práci patológov presne v zmysle odporúčaní WHO.

Za december je spoločné číslo 1 732, za mesiac narástlo o tisíc. Predpokladám, že za samotný január to narastie na 2 500 a budeme mať spolu viac ako 5-tisíc úmrtí „s“ a „na“ COVID. Začiatkom mája môžeme byť veľmi blízko 10-tisíc úmrtí. Stále to nebude koniec.

Čo môže za to, že sme sa z premiantov prvej vlny dostali do situácie, že rapídne predbiehame iné štáty v počte mŕtvych?

- Premiant prvej vlny sme boli za cenu veľmi dlhého tvrdého lockdownu a dodržiavania opatrení, dobrej disciplíny. Ale my sme otvorili len fabriky, aby sme splnili objednávky zo zahraničia, ale nechali sme zatvorené školy. V Škandinávii sa postupne išlo do školy po Veľkej noci, u nás v júni a aj to len na 2 týždne dobrovoľne. To nebolo riadenie boja s pandémiou, to bolo zdecimovanie duševného zdravia a psychickej pohody obyvateľstva. Reálne nič iné spraviť nevieme a naše pokusy o lockdown boli úspešné len v septembri a októbri, keď sme skončili zákazom vychádzania, zavretými školami a reálne sme zastavili rast šírenia vírusu. Ale my ho musíme spomaliť. To sa nikdy nepodarilo. Nevieme prijímať regionálne, včasné a tvrdé opatrenia na obmedzenú dobu. Nevieme infikovaných v okolí detekovaných pozitívnych prípadov vystopovať a izolovať. Daňou je rýchle a masívne šírenie vírusu. Orava, Kysuce, Púchov a dnes Nitra sú príkladmi zanedbania povinností pri ochrane zdravia občanov.

 

Čaká nás tretia vlna?

- Sme v strede druhej vlny a potrebujeme ju dotiahnuť ako-tak úspešne do konca. Potom príde leto a teplo. Paralelne očkovanie. Problémom môže byť nová mutácia z Británie. Za horizont leta nevidím, nie som evolučný virológ.

Na spustenie je pripravený semafor, je podľa vás dobre vypracovaný a môžeme ho dať do prevádzky hneď po lockdowne?

- Podľa semaforu sme mali ísť od septembra. Musíme mať aj dnes prijatý systém, ktorý monitoruje parametre výskytu a šírenia sa vírusu a spúšťa opatrenia podľa vážnosti situácie. Podľa mňa je veľkým posunom vpred. Mal dávno platiť. Dnes by sme boli v VII. pásme v čiernej zóne, ale to je obraz reality.

 

Pôvodne sa rátalo s tým, že školy otvoríme už po zimných prázdninách. Je podľa vás možnosť otvoriť ich hneď po lockdowne?

- Pre I. línie a pracovníkov v nich bude potrebné otvoriť materské školy a asi aj I. stupeň základných škôl veľmi skoro. Ale 11. januára deti do škôl nepôjdu a predpokladám, že v januári sa epidemiologická situácia nezlepší a preto budeme mať celý I. polrok dištančné vzdelávanie.

Otvoriť galériu
Zdroj: Infografika Nového Času

Ako sa s tým, že žiaci neboli v škole niekoľko mesiacov, vysporiadajú samotné deti? Vy by ste odporúčali, aby sa rušili letné prázdniny?

- Naše deti neboli v škole niekoľko semestrov, nie mesiacov. Od polovice marca boli v škole pár týždňov minulý a tento školský rok. Okrem totálne zavretých škôl totiž platil aj semafor ministerstva školstva a mnohé triedy a školy boli zatvárané postupne podľa nariadeného druhu karantény. Veľmi rozumný systém.

V Škandinávii ho mali celý rok 2020. Väčšina Európy chodila do školy po takmer celý čas. Nemci od polovice augusta do polovice decembra, vo Švajčiarsku stále, v Rakúsku takmer stále, v Škandinávii do polovice decembra. Slovensko zachraňuje HDP produkované v automobilkách, zahraničné objednávky a vykašľalo sa na šikovné opatrenia pre školy. Dištančné vzdelávanie nie je k dispozícii pre veľkú časť žiakov. Je to trestuhodné. Minister sa snaží, ale podporu má v desiatkach miliónov eur namiesto masívneho zavádzania digitalizácie.

Premeškali sme príležitosť a skrblíme financie. Z HDP sa nenajeme. Letné prázdniny by som nerušil. Ale je pravda, že mnohé krajiny majú kratšie letné prázdniny, dobrým príkladom je Nemecko, ktoré v jednotlivých spolkových krajinách začína a končí prazdniny v rôznych dátumoch, ale trvajú len 6 týždňov. Následne majú na jeseň 2 týždne a rovnako majú kratšie zimné prázdniny. Dáva mi to zmysel.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Martin Čeliga, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Podľa Bidena musia západné krajiny zostať jednotné: G7 a NATO sa nesmú kvôli vojne roztrieštiť
Foto
Lukáš Haraslín spečatil vzťah so sexi Nikol: Nádherná fotka mladomanželov!
Ruský minister obrany na návšteve Ukrajiny: Stretol sa s vojenskými jednotkami, čo bolo cieľom jeho cesty?
Ceny ropy opäť výrazne vzrástli: Zaznamenali však aj druhý týždňový pokles po sebe, ako to teda je?
Foto
Českou politickou scénou otriasa korupčná kauza: Je lepšie do p*dele alebo do ku*dy?
Záplavy pri Prahe: V obci Únětice sa vylial potok vlievajúci sa do rieky Vltava, hasiči mali zvýšený počet výjazdov
Zmena športu? Rus Ovečkin zažiaril vo futbalovom drese Dynama Moskva: Dokázal aj skórovať
Foto
Aktivisti vzali problém s toxickou vodou do vlastných rúk: Zahatali výpust na Slanej, teraz im hrozí toto!
Išli sa zabaviť, no skončilo to tragicky: 17 mŕtvych v nočnom klube v meste East London!
Foto
Ďalšia tragická nehoda na cestách: Motocyklista (†31) prešiel do protismeru a zrážku neprežil
Našimi hraničnými priechodmi stále prechádzajú utečenci z Ukrajiny: Ich počet bol tentoraz o niečo nižší
Foto
Príbeh ako z rozprávky po boku indického manžela: Bývalú superstáristku čaká nový život v Dubaji!