Nedeľa 29. 1.
Gašpar
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.12.2022 15:30 | Správy | Európa

Slovensko čakajú veľké reformy vďaka Plánu obnovy

Realizácia Plánu obnovy sa na Slovensku naplno rozbehla. Tomu nasvedčuje aj to, že prechádza z reformnej do investičnej fázy.

Veľká šanca pre Slovensko posunúť sa skokovo vpred. Plán obnovy je pre nás cesta, ako zvýšiť kvalitu života na úroveň EÚ. Zhodli sa na tom lídri počas nedávanej výročnej konferencie Plánu obnovy – Pokrok v čase krízy. Jej hlavnú myšlienku potvrdzujú aj slová predsedu vlády SR Eduarda Hegera a európskeho komisára pre hospodárstvo Paola Gentiloniho, ktorí hovorili najmä o dôležitosti spolupráce s Európskou komisiou a potrebe reforiem a investícií v oblastiach zdravotníctva, školstva či vedy, výskumu a inovácií.

Otvoriť galériu
Slovensko čakajú. veľké reformy vďaka Plánu obnovy
Zdroj: FB Plánu obnovy a odolnosti SR

„Po dlhých rokoch, keď malo Slovensko problémy s čerpaním financií z Európskej únie, prišla historická zmena a krajina sa vyšvihla pri využívaní peňazí z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska medzi najlepšie štáty EÚ,“ poznamenal premiér Eduard Heger. Plán obnovy je podľa premiéra prevratný a historický, pričom Slovensko sa v čerpaní financií dostalo na čelo EÚ.

V niektorých kritériách pri tvorbe Plánu obnovy patrilo Slovensko medzi najlepšiu trojku EÚ a pri žiadostiach o platbu je medzi sedmičkou najrýchlejších štátov. Slovensko zaslalo do Bruselu už druhú žiadosť o platbu. Pre krajinu je v rámci Plánu obnovy alokovaných približne 6 miliárd eur.

Plán obnovy je veľmi silný nástroj, ktorý môže krajinu posunúť výrazne vpred. „Plán obnovy je dôležitou súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti NextGenerationEU, predstavuje tiež príležitosť na prechod na zelenú ekonomiku, čo nám zásadne pomôže v boji proti klimatickým zmenám,“ zdôraznila generálna riaditeľka SG Recover Celíne Gauer.

Otvoriť galériu
Slovensko čakajú. veľké reformy vďaka Plánu obnovy
Zdroj: FB Plánu obnovy a odolnosti SR

Realizácia Plánu obnovy ako významného európskeho nástroja sa na Slovensku naplno rozbehla, čo dokazuje aj množstvo začatých projektov, investícií a reforiem. „Vďaka tlaku Európskej komisie sa na Slovensku podarilo realizovať také reformy, aké sme tu nemali už vyše desať rokov,“ povedala Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR.

Priority Plánu obnovy zohľadňujú kľúčové problémy ekonomiky a najdôležitejšie spoločenské výzvy. Boli vybraté na základe porovnania výsledkov Slovenska oproti priemeru EÚ, ako aj na základe spoločných európskych priorít. Vzdelávanie, veda, výskum a inovácie a zdravie patria k oblastiam, v ktorých Slovensko vo výsledkoch najviac zaostáva a Európska komisia v nich opakovanie odporúča zintenzívniť reformné úsilie.

Na to, aby sa vzdelávanie na Slovensku zlepšilo, nestačia len investície. Treba pokračovať v začatých reformách, ako napríklad v reforme riadenia vysokých škôl a naplno rozbehnúť kurikulárnu reformu. Pre rozvoj vedy, výskumu a inovácií sú potrebné talenty, jasné priority a napokon aj investície. „Slovensko má vážny problém s odlivom mozgov. Aby Slovensko mohlo byť úspešnou krajinou, z ktorej nebudú ľudia odchádzať, musíme sa v prvom rade sústrediť na budovanie tolerantnejšej spoločnosti,“ doplnil vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Efektívna verejná správa a digitalizácia sú dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie a kvalitu života. Zelená ekonomika podporí environmentálnu udržateľnosť, kvalitu života a prispeje k rozvoju zelených inovácií ako jedného zo zdrojov hospodárskeho rastu. Investície do zelenej transformácie sú nevyhnutnosťou. Energetickej kríze by sa v budúcnosti dalo predchádzať lepším využitím obnoviteľných zdrojov energie, ktoré na Slovensku máme. Aj preto je až 43 % financií z Plánu obnovy nasmerovaných na reformy a investície súvisiace so zelenou ekonomikou.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Desivá nehoda: Autobus sa zrazil s plne naloženým nákladiakom! Šesť ľudí to neprežilo
Foto
Speváčka Nora Blahová: Niekedy som mamu až neznášala, potom som pochopila, že všetko mal na svedomí otec
Váš Tip
Katka Koščová stojí pri zrode zaujímavého projektu v Prešove: Keď vyjdete z tohto klubu, nič nebude, ako predtým!
Sudca Mazák si opätovne polepšil: Štyri roky bude zastávať miesto v európskej inštitúcii
Slovenskú ekonomiku čaká začiatkom roka recesia: Analytici však majú aj dobré správy
Trump odštartoval kampaň pred prezidentskými voľbami: Som odhodlanejší ako kedykoľvek predtým
Záplata pre ambulancie! Lekári a vláda sa dohodli na dofinancovaní, analytik: Pripravte sa na budúci rok
Foto
Spravte si mäsko pre náročných: Tu sú tri recepty, ktoré vás odmenia gurmánskym zážitkom
Foto
Horskí záchranári opäť úradovali: Pri zostupe z Hrebienka pomáhali viacerým turistom
Autobus po páde z mosta explodoval: Na mieste je najmenej 40 mŕtvych, ich telá sú na nepoznanie
O termíne predčasných parlamentných volieb sa má rozhodnúť v utorok: Na programe sú tiež viaceré zmeny
Rozmyslel si to? Pápež František objasnil svoje nedávne vyjadrenie o homosexualite