Sobota 23. 9.
Zdenka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.12.2022 15:30 | Správy | Európa

Slovensko čakajú veľké reformy vďaka Plánu obnovy

Realizácia Plánu obnovy sa na Slovensku naplno rozbehla. Tomu nasvedčuje aj to, že prechádza z reformnej do investičnej fázy.

Veľká šanca pre Slovensko posunúť sa skokovo vpred. Plán obnovy je pre nás cesta, ako zvýšiť kvalitu života na úroveň EÚ. Zhodli sa na tom lídri počas nedávanej výročnej konferencie Plánu obnovy – Pokrok v čase krízy. Jej hlavnú myšlienku potvrdzujú aj slová predsedu vlády SR Eduarda Hegera a európskeho komisára pre hospodárstvo Paola Gentiloniho, ktorí hovorili najmä o dôležitosti spolupráce s Európskou komisiou a potrebe reforiem a investícií v oblastiach zdravotníctva, školstva či vedy, výskumu a inovácií.

Otvoriť galériu
Slovensko čakajú. veľké reformy vďaka Plánu obnovy
Zdroj: FB Plánu obnovy a odolnosti SR

„Po dlhých rokoch, keď malo Slovensko problémy s čerpaním financií z Európskej únie, prišla historická zmena a krajina sa vyšvihla pri využívaní peňazí z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska medzi najlepšie štáty EÚ,“ poznamenal premiér Eduard Heger. Plán obnovy je podľa premiéra prevratný a historický, pričom Slovensko sa v čerpaní financií dostalo na čelo EÚ.

V niektorých kritériách pri tvorbe Plánu obnovy patrilo Slovensko medzi najlepšiu trojku EÚ a pri žiadostiach o platbu je medzi sedmičkou najrýchlejších štátov. Slovensko zaslalo do Bruselu už druhú žiadosť o platbu. Pre krajinu je v rámci Plánu obnovy alokovaných približne 6 miliárd eur.

Plán obnovy je veľmi silný nástroj, ktorý môže krajinu posunúť výrazne vpred. „Plán obnovy je dôležitou súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti NextGenerationEU, predstavuje tiež príležitosť na prechod na zelenú ekonomiku, čo nám zásadne pomôže v boji proti klimatickým zmenám,“ zdôraznila generálna riaditeľka SG Recover Celíne Gauer.

Otvoriť galériu
Slovensko čakajú. veľké reformy vďaka Plánu obnovy
Zdroj: FB Plánu obnovy a odolnosti SR

Realizácia Plánu obnovy ako významného európskeho nástroja sa na Slovensku naplno rozbehla, čo dokazuje aj množstvo začatých projektov, investícií a reforiem. „Vďaka tlaku Európskej komisie sa na Slovensku podarilo realizovať také reformy, aké sme tu nemali už vyše desať rokov,“ povedala Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR.

Priority Plánu obnovy zohľadňujú kľúčové problémy ekonomiky a najdôležitejšie spoločenské výzvy. Boli vybraté na základe porovnania výsledkov Slovenska oproti priemeru EÚ, ako aj na základe spoločných európskych priorít. Vzdelávanie, veda, výskum a inovácie a zdravie patria k oblastiam, v ktorých Slovensko vo výsledkoch najviac zaostáva a Európska komisia v nich opakovanie odporúča zintenzívniť reformné úsilie.

Na to, aby sa vzdelávanie na Slovensku zlepšilo, nestačia len investície. Treba pokračovať v začatých reformách, ako napríklad v reforme riadenia vysokých škôl a naplno rozbehnúť kurikulárnu reformu. Pre rozvoj vedy, výskumu a inovácií sú potrebné talenty, jasné priority a napokon aj investície. „Slovensko má vážny problém s odlivom mozgov. Aby Slovensko mohlo byť úspešnou krajinou, z ktorej nebudú ľudia odchádzať, musíme sa v prvom rade sústrediť na budovanie tolerantnejšej spoločnosti,“ doplnil vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Efektívna verejná správa a digitalizácia sú dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie a kvalitu života. Zelená ekonomika podporí environmentálnu udržateľnosť, kvalitu života a prispeje k rozvoju zelených inovácií ako jedného zo zdrojov hospodárskeho rastu. Investície do zelenej transformácie sú nevyhnutnosťou. Energetickej kríze by sa v budúcnosti dalo predchádzať lepším využitím obnoviteľných zdrojov energie, ktoré na Slovensku máme. Aj preto je až 43 % financií z Plánu obnovy nasmerovaných na reformy a investície súvisiace so zelenou ekonomikou.

Viac k téme:
Diskusia /
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
Nemecká ministerka chce zatočiť s nelegálnou migráciou: Česi nebudú nadšení…
Foto
Zarážajúci vekový rozdiel medzi manželmi! Mohol by jej byť starým otcom: Oni to vidia inak
Bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano († 98).
Bývalý prezident († 98) západného štátu odišiel na večnosť: Na konte má viacero významných prvenstiev
Ruskí vojaci na fronte v Doneckej oblasti.
Séria brutálnych ruských útokov pokračuje: Armáda po sebe zanechala hotovú spúšť
Gregor Hološka v talkšou Neskoro večer
Hviezda filmu Invalid Gregor Hološka: Nervy mi vedia uletieť aj v reálnom svete!
Lekárka pracuje s nádobou plnou tekutého dusíku.
Budeme si môcť predĺžiť náš život na Zemi? Experti majú dobré správy! Má to však háčik
Varovanie pred búrkami
Slovensko čaká prudká zmena počasia: SHMÚ varuje! O peknom víkende môžeme len snívať
Balistická raketa (ilustračná fotografia).
Američania mali dospieť k nečakanému rozhodnutiu: Na Ukrajinu pošlú zbrane vrátane kontroverznej munície
(ilustračná foto)
Seniorke ostali len oči pre plač: Podvodník použil starý známy trik, odniesol si so sebou poriadny balík
Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pricestovali v piatok na záver návštevy Francúzska do mesta Bordeaux.
Kráľ Karol s manželkou Kamilou navštívil francúzske Bordeaux: Dvojicu čakalo milé prekvapenie
Slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
Ak chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu, musíme urobiť jednu zásadnú vec: Bez tohto to nepôjde
ČSMT zažije nevídanú šou
Dychberúce vystúpenie, ktoré inde neuvidíte: Mladý pár je jediný na svete, ktorý to dokáže