Pondelok 27. 6.
Ladislav, Ladislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.05.2022 00:00 | PR články
PR článok

Aká je vaša potravinová gramotnosť? Tieto zásady by mali poznať všetci

Mohlo by sa zdať, že vďaka pestrému výberu tovarov a množstvu informácií, ktoré máme k dispozícii, bude jednoduché jesť zdravo. Opak je však pravdou.

„Problémom súčasnosti je posúvanie chronických ochorení a morbidity do nižších vekových skupín populácie ako dôsledok výrazne nezdravého životného štýlu“, hovorí Ing. Martina Gažarová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Naopak, adekvátna výživa je podľa odborníčky kľúčovou podmienkou pri prevencii a liečbe chorôb, ako aj pilierom nášho zdravého vývoja a vývinu.

Otvoriť galériu

Nezdravá strava je našou Achillovou pätou

Z nedávneho prieskumu najväčšej slovenskej zdravotnej poisťovne vyplynulo, že zdravo sa stravujú iba 2 z 10 dospelých, pričom deti sú na tom ešte o niečo horšie.

Väčšina respondentov počas bežných pracovných dní stravu vôbec nerieši a obyčajne zje to, čo má po ruke. Prieskum tiež potvrdil, že správanie a zdravie detí je výrazne ovplyvnené rodičmi. Pokiaľ majú svoju váhu pod kontrolou, darí sa udržiavať optimálnu hmotnosť aj ich potomkom.

Záujem o vyváženú životosprávu, vlastnú hmotnosť a zdravie väčšinou spôsobí zmenu v celkovom životnom štýle, ktorá má - na rozdiel od väčšiny populárnych diét - dlhodobé trvanie. „Spotrebiteľom je potrebné poskytovať primerané vedomosti a zručnosti, týkajúce sa výživy a zdravia, aby si mohli vybrať nutrične hodnotné jedlo z čoraz zložitejšej ponuky potravín“, potvrdzuje Ing. Martina Gažarová, PhD.

Otvoriť galériu

Ako sa dá zvýšiť nutričná gramotnosť?

Kaufland ako jeden z prvých na Slovensku umiestňuje označenie Nutri-Score na prednú stranu obalu výrobkov svojich privátnych značiek. Vďaka nemu podporuje dopyt po  nutrične vyvážených potravinách a dlhodobo buduje povedomie o zdravej výžive u svojich zákazníkov.

Nutričné označovanie zaisťuje presné, štandardizované a zrozumiteľné informovanie spotrebiteľov o obsahu živín v potravinách“, vysvetľuje Ing. Martina Gažarová, PhD.

Nutri-Score nerozdeľuje potraviny na „dobré“ a „zlé“, naopak učí, ktoré výrobky si môžete dopriať častejšie a ktoré len v obmedzenom množstve. Vďaka jasnému značeniu už na prvý pohľad zistíte, ktorá potravina je nutrične najviac vyvážená a ktorá menej.

„Podobne ako odborníci, aj my považujeme označenie Nutri-Score za veľmi prehľadné a ľahko pochopiteľné a preto ho umiestňujeme na výrobky našich privátnych značiek“, hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.

Otvoriť galériu
Nutri_Score hodnotenie
Zdroj: Kaufland

Zásady zdravého stravovania podľa odporúčaní Nutri-Score zahŕňajú najmä:

zvýšený príjem ovocia, zeleniny a rýb
obmedzenie konzumácie sladkých, tučných alebo slaných pochutín
dôraz na príjem vlákniny, vitamínu C, beta-karoténu, vápnika, zinku a železa
znížený príjem nasýtených mastných kyselín

Podľa viacerých štúdií sa konzumácia potravín, ktoré sú v rámci Nutri-Score hodnotené pozitívnejšie, spája s nutrične vyváženejšou kvalitou stravy, lepším nutričným stavom jednotlivcov a ich zdravšími stravovacími návykmi.

„Z tohto  pohľadu môže byť Nutri-Score účinnou pomôckou pre informovanejšie a zdravšie nákupné rozhodnutia, ako aj pre ochranu ľudského zdravia“, dodáva Ing. Martina Gažarová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Začíname zaokrúhľovať sumy: Ako bude peniaze vyplácať pošta? Budete prekvapení!
Dočkali sme sa zvýhodnenej ceny elektriny pre domácnosti: Má to však veľký háčik!
Zásahový tím usmrtil problémového medveďa: Skúšali všetko, iná možnosť nebola!
Bratislava zažíva kolaps dopravy: Aspoň jedna dobrá správa!
Cestujete autobusom či vlakom? Doprava už čoskoro prejde na prázdninový režim
Foto
Hollywoodsky herec pustil syna (10) za volant Lamborghini: Strašná nezodpovednosť! Pozrite, čo sa stalo
Chatári vo Veľkej Fatre bojujú o výnimku na zásobovací let: Chemické WC nezvládnem vyniesť!
Trikrát a dosť! Muž dostal doživotný zákaz šoférovania: Otrasné zábery z jeho šoférovania po diaľnici
Foto
Slafkovský pred nadchádzajúcim draftom: Táto vec mi je úplne ukradnutá, mám len jeden cieľ
Obžalovaná exšéfka Krajského súdu v Žiline sa rozčuľuje nad výpoveďami svedka: Sú rozdielne!
Zeman budúci rok už kadidovať nemôže: Kedy si bude Česko voliť novú hlavu štátu?
Spoločné vyhlásenie skupiny G7: Ukrajine sľubujeme jedno, s týmto neprestaneme!