Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.01.2022 04:00 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Kam zmizli Vallovi Bratislavčania? Štatistický úrad posiela primátorovi jednoznačný odkaz

Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa po prvých výsledkov sčítania obyvateľov v decembri posťažoval, že v hlavnom meste žije o 20 000 ľudí menej, ako uvádzali odhady na základe Registra fyzických osôb.

Štatistici ho vtedy ubezpečili, že rozdiel vysvetlia po tom, ako budú zverejnené počty obyvateľov do úrovne obcí. Ani nové čísla však primátora pravdepodobne nepotešia. Množstvo ľudí, ktorí v Bratislave bývajú, tu totiž nemá trvalý pobyt. Mestu tak nepomôžu pri získavaní peňazí z daní z príjmu fyzických osôb. 

Podľa Valla hovorili odhady analytikov podľa Registra fyzických osôb o počte 492 000 obyvateľov Bratislavy. Podľa výsledkov sčítania však v hlavnom meste žije iba 475 503 obyvateľov. „Ako všetci vieme, údaj o počte obyvateľov je rozhodujúci na to, koľko financií každoročne získava mesto do svojho rozpočtu prerozdelením dane z príjmu fyzických osôb. Údaj zo sčítania obyvateľov je pre Bratislavský región dôležitý aj v súvislosti s nárokom na využitie eurofondov,“ vysvetľoval svoje výhrady v decembri Vallo.

Štatistický úrad má teraz k dispozícii čísla o počte obyvateľov až do úrovne obcí. „Neviem, aké zdroje pán Vallo používal, ani ako sa k nim dostal. My sme sa k našim zdrojom dostali vďaka údajom z terénu v kombinácii s administratívnymi zdrojmi. Naše dáta sú správne,“ povedala na margo primátora Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Štatistického úradu.

Obvyklý pobyt vyhodnotia

Kam teda 20 000 „Vallových Bratislavčanov“zmizlo? Štatistici vysvetľujú, že v Registri fyzických osôb, na ktorý sa primátor odvolával, sú uvedení všetci, čo majú v určitej lokalite trvalý či prechodný pobyt. Pri sčítaní obyvateľstva sa však prihliada iba na trvalý pobyt, no a ten majú mnohí obyvatelia Bratislavy inde ako v hlavnom meste, hoci tu môžu žiť v napríklad v podnájme.

Preto vo výsledkoch nie sú evidovaní ako Bratislavčania. Ďalším vysvetlením je, že pri Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 bola každá osoba overovaná aspoň cez dva dátové zdroje. „Ak sa nenašiel platný záznam aspoň v dvoch rôznych dátových zdrojov, takáto osoba nebola zaradená do počtu obyvateľov na úrovni obce,“ povedala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Otázku o obvyklom pobyte budú ešte štatistici vyhodnocovať. Práve tento údaj môže dať presnejšiu predstavu o tom, koľko žije v Bratislave v skutočnosti ľudí.

„Štatistický úrad síce zverejnil metodiku, na základe ktorej spracovali počty obyvateľov, no zoznamy zarátaných a nezarátaných osôb k dispozícií nemáme (mestské časti nemajú). Rozdiel 20 000 ľudí, ktorých register fyzických osôb tiež eviduje v Bratislave, no v sčítaní neboli zahrnutí, by mal Štatistický úrad presvedčivejšie vysvetliť. Práve vysvetlenie týchto rozdielov bolo jedným z hlavných cieľov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Výsledky minuloročného sčítania sú však pre hlavné mesto dobrou správou. Aj týmto zvýšením počtu obyvateľov bude mať mesto a jeho mestské časti od budúceho roka vyšší rozpočet o vyše 15,5 milióna eur," vyjadrila sa hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: oand, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Zviera známe z rozprávky Leví kráľ v ohrození: Je na pokraji vyhynutia!
Nečakaný návrat do vlasti: Bývalý španielsky kráľ sa vrátil z exilu. Takéto privítanie asi nečakal
Európa hlási rekordné predaje elektromobilov
Ethereum má veľké plány. Chce poraziť Bitcoin
Európsky parlament vyzýva EÚ: Pre vojnové zločiny páchané na Ukrajine je potrebné zriadiť osobitný medzinárodný súd
Tieto potraviny zachránia našu planétu
Vieme ako by mohli vyzerať voľby keby sa uskutočnili v máji: Uhádnete kto by skončil na prvom mieste?
Poslanci Európskeho parlamentu rozhodli: Bude uplatnené pozastavenie dovozného cla na Ukrajine?
Výsledky hovoria jasne: Pomoc štátu pri zdražovaní považuje väčšina ľudí za nedostatočnú
Nešťastie na juhotalianskom pobreží: Potopenie remorkéra usmrtilo troch ľudí. Ďalší sú nezvestní
Ministerstvo vnútra SR s radosťou oznamuje: Do projektu obnovy vozových parkoch budú zapojené aj okresné úrady
Kazachstan proti obrovskému favoritovi siahal na body: Hetrikom spasil Kanaďanov Cozens