Štvrtok 19. 5.
Gertrúda
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.01.2022 10:59 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Bratislavské OLO má smelé plány: Chce postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň

Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) plánuje v hlavnom meste postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň na Slovensku.

Vybudovať ju chce v mestskej časti Podunajské Biskupice v lokalite Vlčie hrdlo, v susedstve priemyselného areálu Slovnaft. Projekt aktuálne prechádza procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Hlavné mesto chce prostredníctvom svojej firmy OLO vybudovaním kompostárne poskytnúť občanom, firmám a organizáciám priestor na zhodnotenie biologicky rozložiteľných, bezpečných odpadov formou prijateľnou pre životné prostredie.

"Zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov prispieva tiež k plnenia dlhodobého cieľa Programu odpadového hospodárstva SR, ktorým je znižovanie celkového podielu biologických odpadov zneškodňovaných skládkovaním," priblížilo OLO v spracovanom zámere v rámci procesu EIA.

Mestská firma deklaruje, že zariadenie bude spĺňať legislatívou určené technické, materiálne, personálne a ekologické požiadavky. "Súčasťou procesu je aj hygienizácia spracovávaného odpadu (zabezpečená hygienizačnou technológiou), pri ktorej sa pôsobením vysokej teploty a času odstraňujú alebo výrazne redukujú patogénne mikroorganizmy," spresnilo OLO. Tým sa podľa spoločnosti eliminujú aj zdravotné riziká spojené s aplikáciou produktov vyrobených z biologicky rozložiteľného odpadu.

V zariadení plánujú spracovávať biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, bioodpad zo záhrad, parkov či z cintorínov. Taktiež odpad z trhovísk či drevo. "Celková sumárna kapacita prevádzky kompostárne predstavuje 48.500 ton za rok vyššie uvedených odpadov," spresnila v zámere firma. Z toho 29.600 ton za rok má tvoriť kuchynský odpad a 18.900 ton za rok záhradný odpad.

OLO chce kompostáreň začať stavať hneď, ako získa všetky potrebné povolenia. Výstavba by mala trvať zhruba polroka až rok. Celkové investičné náklady odhaduje OLO na 8,7 milióna eur. Z toho náklady na stavbu majú tvoriť 5,4 milióna eur, náklady na technológiu dva milióny a náklady na mechanizmy 1,3 milióna eur. Náklady na prevádzku majú byť úrovni asi 451.000 eur.

OLO v spolupráci s mestom chce v tomto roku postupne rozšíriť zber kuchynského bioodpadu aj do ďalších bratislavských mestských častí. So zberom tohto odpadu začali pilotne v októbri 2021 v bratislavskom Lamači.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

RTVS reaguje na incident redaktorky Žiačikovej: Medzinárodný škandál pre šou Riša Lintnera!?
Chaos s prilbami: Samova bola Slafkovskému ako čiapka, Paľo má väčšiu hlavu
Bratislavský Slovnaft začína letnú údržbu: Presiahne 36 miliónov eur
Televízne moderátorky dostali od Talibanu drsný príkaz: Tvár im už nikto neuvidí
Nečakaný odchod velikána Josefa Abrháma († 82): Spočinie vedľa milovanej Libušky?!
Foto
Prvý ruský vojak sa postavil pred súd na Ukrajine: Detailné opisy a prosba o odpustenie
Orbán na konzervatívnom fóre nešetril kritikou: Liberáli chcú zlikvidovať životný štýl Európy
Poslankyni Žitňanskej sa návrh rodinného balíka nepozdáva: Bez tohto cez ňu neprejde
Začnú sa šíriť?! Spojené štáty hlásia prípad výskytu opičích kiahní: Toto sú príznaky
Foto
Viacerí slovenskí hokejisti majú zdravotné problémy: Lekár tímu prehovoril
Zákaz hazardu v Trenčíne: Asociácia zábavy a hier je rozhorčená! Toto odkazujú poslancovi Hoštákovi
Milan (72) náhle ochorel, stará sa oňho manželka Mária (70): Výsmech od štátu! Dôchodcom dochádzajú sily