Utorok 28. 6.
Beáta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.01.2022 12:00 | Správy | Domáce správy
FotoVideo

Psychológ z tímu, ktorý zasahuje v škole v Miloslavove: Neukázala sa len krutosť detí, ale aj rodičov

Snaží sa upokojiť situáciu! Marek Madro z linky pomoci IPčko je jedným zo psychológov, ktorí zasahujú v rámci krízového intervenčného tímu v základnej škole v Miloslavove.

Tvrdí, že ako odborník na krízové situácie musí pristupovať ku všetkým s obrovskou empatiou a nemôže sympatizovať s jednou alebo druhou stranou. Rozhovory so žiakmi, s učiteľmi a rodičmi ukazujú, že verejnosť videla len časť príbehu, ktorý sa v obci a jej okolí odohrával. Kto za to môže? A je možné vôbec označiť hlavného vinníka? Nad čím by sme sa mali ako spoločnosť zamyslieť?

Spomínali ste, že prvý deň v ZŠ v Miloslavove bolo cítiť hnev, smútok, strach... Zmenilo sa niečo?

Je to rôzne, niektorí majú potrebu sa o tom rozprávať, iní chcú ísť ďalej, ale všetci v zásade potrebujú, aby sa tá situá­cia upokojila a aby sa o tom prestalo toľko hovoriť. To, čo potrebujú, je životný priestor, aby vedeli prijať, čo sa stalo a mohli pokračovať ďalej.

Prečo majú deti potrebu navzájom si ubližovať?

Ja sa na to pozerám tak, že ani dospelí nevedia ustriehnuť svoje emócie na sociálnej sieti a deti to majú možnosť vidieť. Pýtajme sa, ako je naša spoločnosť nastavená voči násilným prejavom a násiliu všeobecne? Žijeme v krajine, kde sa vo vysokej miere toleruje násilie.

Vidíme, ako o incidente komunikujú dospelí, a to je sonda, ako sa o násilí rozpráva doma. Násilie plodí vždy len ďalšie násilie. Zamýšľam sa, ako sa zo šikany v Miloslavove (a to sa nedeje len tam) môžeme všetci poučiť a čo môže spoločnosť urobiť, aby násilie utlmovala.
 

Na čo ste prišli?

Nepoznám jednoznačnú odpoveď, mojou úlohou je situáciu upokojiť. Máme pred sebou dlhú cestu. Žijeme špecifickú dobu - pandémiu vnímame aj na našich linkách pomoci - deti prosia o pomoc, nachádzajú sa vo veľmi zlej situácii, a zmenil sa spôsob, akým o tú pomoc žiadajú... Možno aj takto agresívne.


 

V čom je táto generácia detí iná?

My vidíme len časť príbehu, ktorý je oveľa komplexnejší. A keby sme mali možnosť pozrieť sa naň z nadhľadu, a dúfam, že vďaka vyšetrovaniu k tomu aj dôjde, možno to uchopíme inak, menej emotívne. Pre dospelých je možno menej pochopiteľné, že súčasťou detského života sú technológie a že majú potrebu všetko zdieľať s inými.

Ak sa však pozerám do telefonátov na naše linky, témou číslo jeden je pocit osamelosti. Deti nielenže nemajú s kým hovoriť o svojich ťažkostiach, ale ani pred nikým nie sú samy sebou. Doba je totiž orientovaná na výkon a sú pod obrovským výkonovým tlakom, že pred každým majú masku a niečo hrajú. Lebo dnes je dôležité zaujať, byť úspešný.
 

Prečo podľa vás nejaké dieťa nezasiahlo, keď videlo v Miloslavove krutosť kamarátov?

K niektorým veciam sa nemôžem vyjadriť, ale všeobecne v takýchto situáciách zohráva veľkú rolu postavenie v skupine a otázka, či budete akceptovaní, ak vyjadríte iný názor. Vždy v skupine odznievajú hlasy a nie je to také čierno-biele.

My dospelí chceme poznať odpovede prečo, lebo nám to dáva pocit bezpečia, ale dynamika skupiny je, ako keby ste tam mali ďalšiu osobnosť. Skupina sa správa inak a je jedinečná. A nie som si istý, že v tomto prípade hovoríme len o jednej skupine.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Denisa Fedoráková

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

PR článok
Ako ovplyvní zaokrúhľovanie vaše nákupy?
Foto
Stačila sekunda: V USA sa vykoľajil vlak s viac ako 240 cestujúcimi, fotky hovoria za všetko
Foto
Veľký problém pre Paríž Saint-Germain: Hviezda klubu zvažuje svoj odchod!
Interrupcie sú na pretrase aj v Izraeli: Poslanci schválili novú reformu, ženy čakajú zmeny
Putin telefonoval s Bolsonarom: Dohodli sa na spoločnom biznise, čo mu šéf Kremľa sľúbil?
Foto
Od tragédie ich delili sekundy: V Budapešti sa zrútila časť strechy, zavalila chodcov
Foto
Nečakaný zvrat v prestupe Škriniara: Smeruje napokon do Premier League?
Aktualizované
Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách: Na Ukrajine opäť zomierali nevinní
Foto
Čierny deň na českých železniciach: Nehody, požiar a jeden mŕtvy
Polícia prehľadávala domy cyklistov! Tím z Tour de France je podozrivý z dopingu
EÚ sa obáva najhoršieho: Na Ukrajinu posiela ochranné vybavenie, chcú byť pripravení
Raketový útok na nákupné centrum v Kremenčuku pobúril svet: OSN a USA reagujú