Utorok 18. 1.
Bohdana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.04.2012 10:15 | Správy | Domáce správy

Richter o spornej bakalárke: Presné údaje môže dať len univerzita

Minister práce a generálny manažér Smeru Ján Richter vyštudoval za doktora práv vďaka spornému bakalárskemu diplomu.

Diplom  z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela z 19. januára 2002 má podpis vtedajšieho rektora univerzity Milana Murgaša. Richter ho teda získal päť mesiacov predtým, čo Murgaš verejne vyhlasoval, že ide o neakreditovaný študijný odbor, ktorý sa nemôže ukončiť titulom bakalára. Dnes podľa denníka Sme bývalý rektor vraví, že nevie, ako je možné, že jeho absolventi tituly napriek tomu majú. Murgaš, ktorého v roku 2009 vylúčili zo Smeru, si vraj na okolnosti nespomína.

Bakalárske diplomy nevedia vysvetliť ani dekani fakulty. „Diplomy neboli pred mojím odchodom,“ povedal bývalý poslanec HZDS a ombudsman Pavel Kandráč, ktorý fakultu viedol do konca januára 2002. Udelenie diplomov poprel v roku 2002 aj Kandráčov nástupca na fakulte Július Kováč. Minister práce je presvedčený, že bakalára nadobudol legitímne. Na názov bakalárskej práce si po rokoch nevedel spomenúť.

Na otázku SME, či to mohla byť téma Právo obchodných spoločností, odpovedal "je možné, že to bola téma bakalárskej práce. Neviem to vylúčiť ani potvrdiť, lebo pokiaľ viem, je to desať rokov dozadu." Vďaka titulu Bc. Richtera prijal jeho stranícky kolega Mojmír Mamojka na magisterské štúdium. V máji 2007 získal titul magister. V septembri toho istého roka sa prihlásil na rigoróznu skúšku, pričom titul JUDr. obhájil už o mesiac. Vtedy ešte fakulta nevyžadovala rok praxe ako v súčasnosti. Podľa ministra sa dá rigorózne konanie zvládnuť za mesiac. "Celá obhajoba súvisí s tým, že sa vypracuje rigorózna práca,“ povedal Richter. Napísal 86-­stranovú prácu o nadobúdaní vlastníckeho práva.

Richter reaguje na kauzu

Toto je osobná reakcia ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera na články o jeho bakalárskej práci uverejnené v denníku SME:

„Rozumiem prirodzenému mediálnemu záujmu o mňa, ako verejnú osobu, teda aj o moje dosiahnuté vzdelanie. Otázky týkajúce sa akreditácií, schválených termínov skúšobných procesov a zmlúv Univerzity Mateja Bela v danom období atď., však môže presne zodpovedať len samotná univerzita, keďže sa týkajú výhradne jej kompetencií, prípadne zákona.

Verím, že banskobystrická Univerzita Matej Bela a osobitne jej právnická fakulta poskytne prípadným záujemcom z médií všetky informácie dokumentujúce moje bakalárske štúdium, ako aj moje magisterské vzdelanie a rigoróznu skúšku. Podľa mne známych informácií ja a ďalších 38 poslucháčov, ktorí sme v tom istom období absolvovali bakalársku skúšku, vlastníme diplomy s podpisom vtedajšieho dekana, ako aj rektora Milana Murgaša. Celé svoje štúdium som bral veľmi seriózne a mal som prirodzený záujem absolvovať všetky stupne svojho vyššieho vzdelania v štandardných termínoch.“

Na margo medializovaných nepresností podotýkam, že dátum vystavenia môjho bakalárskeho diplomu je 19.1.2002.

Pozn.: podľa mojich vedomostí musí byť totožný s termínom absolvovania danej štátnej skúšky.

Vysokú školu politickú nedokončilRichter bol kedysi členom KSS, neskôr ústredným tajomníkom SDĽ a generálnym manažérom Smeru. Za komunizmu chodil na Vysokú školu politickú, ktorú podľa vlastných slov nedokončil. Pre právo sa rozhodol až ako 43-ročný. Na Univerzite Mateja Bela začal študovať v roku 1999. Tridsaťdeväť externistov, vrátane Richtera, malo konzultácie na Agroinštitúte v Nitre.

Zmluvu o zabezpečení bakalárskeho štúdia uzavrel v roku 1999 vtedajší dekan Kandráč. Vtedajší rektor Milan Murgaš zmluvu v júni 2002 napadol a Kandráča obvinil, že ju nemohol dohodnúť na odbor medzinárodné právo a vzťahy, pretože fakulta nemala povolené žiadne bakalárske štúdium, len magisterské v odbore právo. „Kategoricky som povedal, že diplomy nepodpíšem a na tom trvám. Porušil by som tým zákon o vysokých školách a to nikdy neurobím,“ oznámil 6. júna 2002 Murgaš, neskorší župan za Smer, ktorého v roku 2009 zo strany vylúčili. Kandráč tvrdí, že štúdium malo potrebné povolenia.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Speváčka Marcela Laiferová bez okolkov priznáva: Na jednu vec nikdy nezozbierala guráž!
Zistila, že ju podviedol! Neuveríte, aký diabolský plán vymyslela ako pomstu
Foto
Súd s Breivikom, ktorý žiada podmienečné prepustenie: Hnus, čím sa na pojednávaní prezentoval
Nečakaný krok úhlavnej konkurentky Vlhovej: Shiffrinová mení trénera!
Pravá ruka pápeža Františka a jeho zástupca majú koronavírus: Aký je ich stav?
Európska krajina ruší všetky obmedzenia v súvislosti s omikronom: Premiérka zdôraznila dôležitú vec
Nové pravidlá pri vstupe do krajiny EÚ: Táto povinnosť cestujúcim odpadáva
Nezvyčajný objav na povrchu Marsu postavil výskumníkov do pozoru: Existoval tu kedysi život?!
Záverečná nominácia do Pekingu bez Lantošiho: Mrzí ma to
Foto
Žiarlivá priateľka zašla priďaleko: Mužovi († 48) sa stal telefonát domov osudným
Porovnanie prírodných sladidiel: Čím nahradiť cukor pri chudnutí?
Na stredných školách v Košickom kraji sú v karanténe desiatky tried: Uchránený zostal len jeden okres