Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.03.2020 14:36 | Správy | Domáce správy

Koronavírus zatvára školy: Termíny písomných aj ústnych maturít sa posúvajú

Zatvorenie škôl ovplyvní aj termíny písomných maturitných skúšok a prijímacích pohovorov a overovanie športových, talentových či iných špeciálnych schopností žiakov a študentov.

Krízový štáb vo štvtok totiž rozhodol o zatvorení všetkých škôl a školských zariadení na území Slovenskej republiky od pondelka 16. marca na 14 dní. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí.

Externá časť maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa zo slovenčiny a maďarčiny mala konať v utorok 17. marca. Svoje vedomosti z cudzích jazykov (anglického, francúzskeho, nemeckého, ruského, španielskeho a talianskeho) mali študenti obhájiť nasledujúci deň, v stredu 18. marca. Pôvodný termín maturitnej skúšky z matematiky bol stanovený na štvrtok 19. marca. Z predmetu ukrajinský jazyk a literatúra sa malo maturovať v piatok 20. marca a v rovnaký deň mali študenti maturujúci z ukrajinského jazyka skladať skúšku aj z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra.

Posunutie termínu externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, takzvané písomné maturity, bude mať vplyv aj na termín internej časti maturitnej skúšky, teda ústnej maturity. TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. "V nadväznosti na túto skutočnosť sa mení aj termín internej časti maturitnej skúšky, teda ústne maturity a presúvajú sa na obdobie od 1. júna do 19. júna," uviedol rezort školstva. V nadväznosti na posuny termínov maturitnej skúšky sa vysokým školám odporúča zvážiť úpravu termínov prijímacieho konania na bakalárske študijné programy a študijné programy spojeného prvého a druhého stupňa, prípadne využiť možnosť podmienečného prijatia.

Zatvorenie škôl sa sčasti dotkne aj prijímacích skúšok na overenie športových, talentových alebo iných špeciálnych schopností a nadania žiakov. Tieto „talentové prijímačky“ na stredné školy sa pôvodne mali konať v termíne od 15. marca do 30. apríla. Presný termín skúšok si určuje každá škola zvlášť.

 

Na sociálnej sieti v stredu 11. marca vznikla skupina Zavretá škola - ako učiť doma. V súčasnosti má približne vyše dvetisíc členov, medzi nimi sú pedagógovia, riaditelia škôl. Skupina je venovaná školákom, rodičom či učiteľom, ktorí teraz náhle zostali doma, lebo niektoré školy boli zavreté už počas tohto týždňa. Cieľom skupiny je povzbudzovať a prinášať zaujímavé nápady, informácie, videá a linky jej členom. „Domáci školáci majú zažité, že učenie doma môže byť zábavné a zároveň veľmi efektívne. Nech sa páči, nechajme sa vzájomne inšpirovať,“ uvádza sa v skupine.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR, SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Na snímke český prezident Petr Pavel.
Jan Palach sa pred 56 rokmi zapálil: Silné slová českého prezidenta
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj: Európa nemá bez Ukrajiny proti Rusku šancu! Z jeho slov mrazí
Podľa Richarda Lintnera bude pre Adama Ružičku najdôležitejšie, aby sa mal o koho oprieť.
Foto
Lintnerovi sa obrátil život naruby: ODHALENÁ milenka a zlodeji mu ukradli veľkú vzácnosť
Martina Bajo Holečková (40), nezaradená poslankyňa
Klub SaS posilní odídenkyňa z KDH: Je pre ňu alternatívou voči súčasnej vláde
Rizman pripomenul smerácky protest z roku 2022.
Rizman nemohol zostať ticho: ODKAZ tým, ktorí mlčali, keď Blaha BURCOVAL dav proti prezidentke!
Izraelskí vojaci sa zhromaždili na kopci na juhu Izrala neďaleko hraníc s Pásmom Gazy vo štvrtok 5. decembra 2024.
Ukončenie vojny v Gaze?! Najnovšie informácie hovoria jasne: Nastal ZLOM
Na mieste činu zaisťovali muži zákona stopy niekoľko hodín.
Foto
Smrť bratov Ota († 55) a Braňa († 51) v Šuranoch: Po tragédii zomrela i mama Anna († 78)
Ďalšie katastre otvoria svoje prevádzky občanom.
Foto
Následky útoku na KATASTER: Zmenilo sa vlastníctvo nehnuteľností a právne vzťahy?
(ilustračné foto)
Plánujete dovolenku? Obavy z vírusu v tejto krajine: Mučivé príznaky, môže končiť smrťou
Foto
Tenista Kližan naložil študentovi, ktorý odmietol podať prezidentovi ruku: Drsný odkaz! Nenechal na ňom nitku suchú
Pre Bubána sú to dnes už len úsmevné príhody.
Foto
Lekár a exmoderátor Bubán spomína na svoje začiatky: Spolužiakom robil zo života PEKLO! Prečo to mal ťažké?
Ruský prezident Vladimir Putin.
Putinove požiadavky ODHALENÉ! Na schôdzke s Trumpom bude žiadať TOTO