Čo sa v detstve naučí, využije v dospelosti. Aké vreckové dávajú Slováci deťom a koľko by mali deti dostávať od rodičov v každom veku?
V tomto týždni začali deti chodiť do školy. Veľa nového to prinieslo hlavne do životov prváčikov. „Vreckové by malo byť pravidelné a začala by som ho dávať deťom od nástupu do školy. Napríklad v týždňových intervaloch dve eurá,“ odporúča detská psychologička Gabriela Herényiová. Nástup do školy považujú za vhodný moment aj odborníci na financie. „Vždy je lepšie, aby dieťa malo reálne skúsenosti s reálnymi peniazmi. Zo začiatku môžu deti dostávať len symbolické vreckové. Jeho míňanie by mali rodičia kontrolovať a dieťaťu prípadne vysvetliť, ako si sporiť do budúcnosti,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Ako doplnila, najlepšie je dávať deťom vreckové pravidelne. Dieťa sa tak naučí s peniazmi hospodáriť. „Dôležité je naučiť dieťa základné princípy finančnej gramotnosti, ako je zostavenie a stráženie osobného rozpočtu, naučiť si šetriť, vedieť si zrátať, koľko a na čo potrebuje a naučiť sa plánovať svoje financie,“ odporúča Richard Modrák z Partners Group SK. „Pre deti staršie ako 10 rokov sa odporúča založiť detskú kartu," navrhuje Buchláková.
Otvoriť galériu
Koľko eur dostávajú.
Zdroj: Infografika NČ
Vreckové nemá byť úplatok
Gabriela Herényiová, detská psychologička
Je dôležitá súčinnosť celej rodiny, lebo často sú tu babičky, krstní rodičia, strýkovia, ktorí akoby podplácali deti a to nie je dobré. Je to veľký problém u rozvedených rodičov, keď sa každý snaží dieťaťu nejakým spôsobom prilepšiť a zapáčiť sa mu, ale je to pre dieťa medvedia služba.
Na ruku alebo na účet
Otvoriť galériu
Na ruku alebo na účet?
Zdroj: Infografika NČ
Ak založíte účet, majte ho pod kontrolou
Richard Modrák z Partners Group SK
- nastavte si aktívny aj pasívny prístup k detskému účtu zo strany rodičov
- na začiatku je vhodné nastaviť určité obmedzenie maxima na jednu transakciu, prípadne na deň a mesiac
- blokujte niektoré typy operácií, napr. internetové platby, platby v rámci e-shopov, služba Paypal (úhrady bez zadávania PIN kódu) a podobne.
- vysvetlite svojmu dieťaťu základné bezpečnostné pravidlá používania platobnej karty (nemať napísaný PIN kód na papieriku, bezpečné zadávanie kódu pri platbe či výbere a iné)