Nedeľa 24. 9.
Ľuboš, Ľubor
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.04.2023 15:00 | Správy | Domáce správy
Foto

Jaroslav Cehlárik o posunkovom jazyku: Ako postupovať a čo pri komunikácii nikdy nerobte!

Tlmočníci do slovenského posunkového jazyka predstavujú mimoriadne dôležité spojenie sveta nepočujúcich so svetom plným hovorených informácií. Od vypuknutia pandémie sme si zvykli denne ich vídať na obrazovkách pri tlmočení dôležitých správ a tlačových konferencií.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

S riaditeľom Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých Jaroslavom Cehlárikom (39), ktorý je nepočujúci, sme sa pro­stredníctvom tlmočníčky Barbary Randuškovej rozprávali o tom, ako sa tlmočia nové slová, ako sa nepočujúci dohovoria vo svete i to, či tlmočníkov nahradia titulky alebo avatari. 

Je pre tlmočníkov náročné tlmočiť politické tlačové konferencie?

Orientovať sa na našej politickej scéne plnej rôznych tém je v tejto dobe zložité azda pre každého, nielen pre nepočujúcich.

Samozrejme, tlmočníci musia byť zorientovaní v oblasti politiky. Je dôležité povedať, že tlmočníci musia perfektne ovládať slovenský posunkový jazyk a slovenský jazyk. Predpoklad je, že musia spolupracovať s nepočujúcimi, tzv. koordinátormi. Keď sa objaví nejaká nová terminológia, nové slovo, tak nepočujúci im musia dať spätnú väzbu.

 

Čo robia tlmočníci, keď natrafia na nový, neznámy výraz?

Pri novom slove, ktoré ešte nemá posunok, použije tlmočník prstovú abecedu, teda slovo vydaktyluje. Keď sa slovo objaví znova, použije už len inicializovaný posunok, čo znamená prvé písmeno tohto slova a artikuláciu. Následne sa skontaktuje s nepočujúcimi odborníkmi a oni navrhnú vhodný posunok. Na facebooku je skupina, kde je dosť veľké zastúpenie nepočujúcich posunkujúcich a tí navrhujú vo videách posunok, ktorý by mohol novému slovu zodpovedať. Najvhodnejší posunok sa vyberie a tlmočníci sa ho naučia. V praxi vidíme, že sú aj tlmočníci, ktorí s nepočujúcimi nespolupracujú, čiže si vymýšľajú sami posunky. Správne sa spolupracuje s komunitou nepočujúcich.

Otvoriť galériu

Preberáte niektoré posunky z iných jazykov?

Niektoré sa môžu prevziať, napríklad posunok koronavírus. Jazyk sa neustále vyvíja. Pri slove koronavírus máme svoj slovenský posunok, v medzinárodnom systéme sa ukazuje inak a niektorí nepočujúci ho používajú, pretože spočiatku sme slovenský posunok nemali.

Musia sa nepočujúci učiť zahraničné posunkové jazyky, keď chcú „hovoriť“ s cudzincom?

Každý štát má národný posunkový jazyk. Jedna možnosť je vedieť posunkový jazyk krajiny, do ktorej idem, alebo existuje medzinárodný posunkový systém a väčšinou v zahraničí sa používa tento – napr. na konferenciách. Ten sa nepočujúci učia tým, že cestujú a majú interakcie s ostatnými nepočujúcimi. Medzinárodný posunkový systém je taký mix, vznikol prirodzene. Každý národný posunkový jazyk má atribúty ako plnohodnotný jazyk s gramatikou, so slovnou zásobou, štruktúrou ako akýkoľvek iný jazyk. Je, samozrejme, výhodou, ak nepočujúci ovláda písanú formu (čítanie a písanie) v inom cudzom jazyku, napr. v anglickom jazyku.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas Nedeľa, Andrea Kvintová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Foto
Z Kanady sa už ozýva na Slafkovského: Sezóna v AHL? Len by mu prospela!
S dobrým vínkom: Hoci vie oceniť dobré víno, pri jednom poháriku vydrží i celý večer.
Foto
Zarazený Maroš Kramár: Ľudia mi hovoria, že som alkoholik! Budete pozerať, čo je za tým
Malé i milé: Mnoho ľudí uprednostňuje malé domáce miláčiky, ktoré sa rady pritúlia. Napriek svojej veľkosti však potrebujú starostlivosť a pozornosť ako každé iné zviera.
Foto
Huňaté králiky zbožňovala aj francúzska šľachta: Preslávený kožúšok ich však môže stáť život!
Inzerát musí zaujať platom, Slováci inak neodpíšu.
Veľký prieskum: Bojíme sa vyjednávať o plate! Prečo je to tak a čo Slovákov odrádza?
Znížte si riziko rakoviny o 32 %. Stačí 4,5 minúty denne
Travis Scott
Foto
Takto sa ukáže za bieleho dňa? Známemu raperovi na prechádzke niečo chýbalo!
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lavrov otvorene o západných mocnostiach: Proti Moskve bojujete skrz ruky a telá Ukrajincov!
Alex Molčan správy potvrdil: Vajdovi poslal emotívny odkaz!
(ilustračné foto).
Cirkev vo Švajčiarsku plánuje zatočiť so sexuálnym násilím: Rokovať o návrhu budú vo Vatikáne
Expert v tom má jasno: Predstaví sa Nemec tento rok v NHL?
Československo má talent.
Nenápadný mladík prišiel do Talentu priamo z autobusovej stanice: Keď otvoril ústa, ohúril celé publikum!
RubyLynne
Foto
Babička má 9 vnúčat a na internete je z nej dračica: Ani mladice nemajú toľko odvahy ako ona