Sobota 3. 6.
Karolína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.01.2023 15:39 | Správy | Zahraničné správy

Ukrajinská rozviedka predostrela pesimistický scenár vojny: Od Rusov čakajú tieto kroky!

Rusko síce vojnu proti Ukrajine prehráva, ale nechystá sa ju ukončiť. Práve naopak! V tomto roku chystá novú ofenzívu, varuje podľa agentúry Ukrinform ukrajinská rozviedka. Ruská armáda podľa tajnej služby môže v nasledujúcich štyroch či piatich mesiacoch stratiť ďalších 70.000 vojakov, na čo je však vedenie Ruska pripravené.

Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj nedávno magazínu The Economist povedal, že podobne ako za druhej svetovej vojny Rusi kdesi cvičia ďalšiu armádu s 200.000 mužmi, aby možno už v januári, ale pravdepodobnejšie na jar, spustili proti Ukrajine novú ofenzívu. Nepochybuje, že sa znovu pokúsia dobyť Kyjev.

Kyjev nalieha na západných spojencov, aby poskytli Ukrajine ďalšie ťažké zbrane, aby ukrajinskí vojaci mohli vytlačiť ruské jednotky za hranice krajiny. Ukrajinská protiofenzíva podľa Zalužného doteraz oslobodila asi 40 percent územia, ktorého sa zmocnili ruské vojská po vpáde z 24. februára.

Zalužnyj tvrdí, že na zahnanie Rusov do pozícií pred inváziou potrebuje asi 300 tankov, 600 až 700 bojových vozidiel pechoty (BVP) a 500 húfnic.

Zahraniční analytici, napríklad z poľského serveru Defence 24, očakávajú spustenie ukrajinskej zimnej ofenzívy, ktorá môže byť vedená na rôznych smeroch.

Je možné, že sa zopakuje situácia z prelomu leta a jesene, keď všetka pozornosť bola upretá na očakávanú ukrajinskú protiofenzívu na juhu krajiny, ale Ukrajinci zaútočili aj pri Charkove na severovýchode, kde rýchlo oslobodili Izjum - a až potom na juhu dobyli Cherson. Teraz sa zraky upierajú k Melitopolu, ktorého prípadné dobytie by zhoršilo vyhliadky Rusov na udržanie Krymu.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ČTK

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Cyklista (†49) utrpel pri nehode zranenia nezlučiteľné so životom.
Tragická nehoda pri Novom Meste nad Váhom: Cyklista (†49) zahynul pod kolesami kamióna! Ako k tomu došlo?
Čo vás čaká tento týždeň? (ilustračná foto)
Týždenný horoskop vám postaví vlasy dupkom: Tretia osoba vo vzťahu, odhalené klamstvo aj zdravotné problémy!
2029. Moderné zdravotnícke zariadenie mal zaplatiť plán obnovy, no štát zlyhal pri príprave dokumentácie.
Novú nemocnicu z európskych peňazí nepostavia: Kto môže za fiasko pri Rázsochách?! Kritika sa valí
Husajn si vzal za manželku Radžwu al-Sajf z prominentnej saudskoarabskej rodiny.
Foto
Honosná svadba jordánskeho princa Husajna: Nevestu mu zatienila Kate! Bola prenádherná
O získanie vzácneho kúsku sa zaslúžil Pavol Ceľuch (vľavo) spoločne s poľským kolegom.
Váš Tip
Cenná relikvia v Prešove: Hasičov bude chrániť kosť svätého Floriána! Čo im podľa kňaza prinesie?
Jozef zo Šamorína zostal zaskočený, keď mu prišiel nedoplatok za energie za rok 2022 aj keď neminul viac tepla ako rok predtým.
Foto
Domácnosti šokovali faktúry za energie z roku 2022: Prečo máme také vysoké nedoplatky?!
Filip Tůma v relácii Neskoro večer.
Tůma a Pocisková vyberali školu pre dieťa: Keď vošli do triedy, herec neveril vlastným očiam
Prezidentka vetovala zákon parlamentu týkajúci sa zavedenia 3 hodín telesnej výchovy.
Prezidentka vetovala sporný zákon parlamentu: Pre toto ho nepodpíšem! Čo na to minister školstva?
Petra na schodoch Divadla Jána Palárika v Trnave, kde sa bude konať svadobná hostina.
Foto
Musí si zakryť oči! Keď Petra Blesáková pozerá so snúbencom svoj seriál, ukrutne sa hanbí: Ide o tieto scény!
Do Ľubovnianskeho hradu investujú 1,2 milióna €.
Foto
Časť Ľubovnianskeho hradu prejde rekonštrukciou: Oprava zhltne viac ako milión!
Hotel v Macau je jediný, ktorý kedy zosnulý Karl navrhol.
Foto
Hotel v štýle Karla Lagerfelda († 85): Sledujte ten luxus! Módna ikona navrhla ubytovanie sama
V pokračovaní seriálu sú už len tri herečky.
Návrat Samanthy do seriálu Sex v meste: Zažehnala hádky s kolegyňami? Fanúšikovia budú sklamaní