Streda 7. 12.
Ambróz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Mesto na západe môže získať ohromné milióny eur: Čo s balíkom peňazí plánujú urobiť?

Nitra s okolitými obcami môže v nasledujúcom programovom období získať z európskych fondov 40 miliónov eur. Podľa Vladimíra Ballaya z mestského úradu je dôležité, že o využití týchto financií sa bude rozhodovať priamo v regióne. Ako vysvetlil, takzvanú mestskú funkčnú časť tvorí mesto Nitra a 26 obcí.

Ako vysvetlil, takzvanú mestskú funkčnú časť tvorí mesto Nitra a 26 obcí. Zo 40 miliónov eur, ktoré prídu priamo do regiónu, pripadne približne 30 miliónov eur Nitre a zvyšných desať miliónov okolitým obciam. Podľa nitrianskeho viceprimátora Daniela Balka je najdôležitejšie práve to, že sa priamo v regióne rozhodne o tom, ktoré projekty sa v ňom budú realizovať. "Takže sa nebudeme musieť obávať, či budú schválené alebo nie. Samozrejme, že všetky musia byť v súlade s prioritami Programu Slovensko," uviedol.

Nitra bude môcť využiť milióny z fondov Európskej únie (EÚ) na päť základných cieľov. Okrem inovatívnej a inteligentnej transformácie hospodárstva je to aj ekológia, mobilita, riešenie sociálnych problémov a udržateľný a integrovaný rozvoj mestských a vidieckych oblastí.

Podľa Balka to v praxi znamená, že sa podarí zrealizovať viaceré dlhšie pripravované projekty. "Napríklad budeme môcť zmeniť mestskú tržnicu na moderné predajné miesto lokálnych výrobkov. Podporíme Nitru ako zastávku európskej kultúrnej cesty Cyrila a Metoda alebo nábrežie rieky Nitra zmeníme na oddychovú a kultúrnu zelenú zónu. Zároveň budeme môcť realizovať vodozádržné zariadenia, dobudovať kanalizáciu, upraviť verejné priestranstvá v duchu adaptácie na zmenu klímy či budovať sieť záchytných parkovísk ako inteligentných prestupových bodov," uviedol.

Ako zdôraznil, pre celý región bude mimoriadne dôležité, aby sa na čerpanie financií z EÚ dôkladne pripravil. "Máme tu prvý raz obrovskú šancu zvýšiť si v Nitre za 30 miliónov eur kvalitu života. Máme však pred sebou aj obrovskú zodpovednosť kvalitne sa projektovo pripraviť a následne projekty aj realizovať. Ak to nedokážeme, tak dáme spätnú väzbu všetkým skeptikom, ktorí hovoria, že nie je dobré dávať peniaze dole do regiónov, pretože s nimi nevedia nič robiť. Takže ak chceme ukázať, že regióny sú pripravené niesť väčšiu zodpovednosť, tak to musíme zvládnuť," dodal Balko.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Ukrajina vyhlásila poplach: Rusi zaútočili po dlhšej dobe iránskymi bezpilotnými lietadlami
Argentínska viceprezidentka pôjde za mreže: Zahrávať sa mala s pochybnými zákazkami za miliardy
Trumpova firma má problémy: Hrozí jej mastná pokuta! On tvrdí, že je to len výmysel demokratov
Vyzdobte svoj stromček ako dizajnér, aby vyzeral úžasne
Špeciálny projekt
Prečo každá škola potrebuje pedagogických asistentov?
Kedy si vystaviť vianočný stromček?
Dar, ktorý vyvolal napätie: Poľsko prijme od Nemecka systém protivzdušnej obrany Patriot
Najväčší výrobca lietadiel oznámil pokles výroby: Pôvodný celoročný odhad musel zrušil
Súdia bývalú sekretárku v nacistickom tábore: Pred začiatkom súdu chcela ujsť
Hrozivá bitka poslancov v tureckom parlamente: Jeden poslanec je v kritickom stave
Európa sľubila Balkánu miliardovú podporu: V hre nie je len ekonomika
Ukrajinské nemocnice budú robiť len životne dôležité operácie: Problémom sú výpadky elektriny