Piatok 12. 8.
Darina
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.07.2022 16:00 | Správy | Európa

V zahraničí môžeme telefonovať za domáce ceny ďalších 10 rokov

Roamingové služby za domáce ceny, právo na rovnakú kvalitu mobilného internetu v zahraničí ako doma a lepší prístup k tiesňovej komunikácií. To sú niektoré z výhod, ktoré nám ponúka nové vylepšené nariadenie o roamingu, ktoré vstúpilo do platnosti od 1. júla 2022.

Okrem predĺženej platnosti do roku 2032, zavádza nové nariadenie právo spotrebiteľa na rovnakú kvalitu mobilného internetu v zahraničí ako doma. Operátori by mali zabezpečiť, aby mali spotrebitelia prístup k sietí 4G alebo pokročilejšej sieti 5G, ak sú k dispozícii. Všetky informácie o dostupnosti sietí v rôznych destináciách by mali byť ľahko dostupné priamo v zmluvách alebo na webových sídlach operátorov.

Nové pravidlá roamingu ukladajú operátorom povinnosť chrániť svojich spotrebiteľov a informovať ich o tom, ak sa ich telefóny pripoja k iným ako pozemským sieťam (napríklad k satelitom počas cesty lietadlom alebo loďou). Operátori by mali okrem toho automaticky prerušiť mobilné služby, ak mobilné služby v iných ako pozemských sieťach dosiahnu poplatky vo výške 50 eur alebo iný vopred stanovený limit. Dostupná by mala byť aj možnosť nepoužívať roaming na palube lietadiel a lodí.

Cieľom nových pravidiel roamingu je zabezpečiť, aby občania poznali jednotné európske tiesňové číslo 112, ktoré môžu využívať kdekoľvek v EÚ. Do júna 2023 by operátori mali svojim zákazníkom, ktorí cestujú do zahraničia, zasielať automatické správy a informovať ich o dostupných alternatívach komunikácie s tiesňovými službami, napríklad prostredníctvom textových správ alebo aplikácií v reálnom čase. Tieto alternatívne prostriedky môžu využívať najmä občania, ktorí nie sú schopní telefonovať.

Nižšie ceny medzi operátormi, lepšie poeurodmienky pre spotrebiteľov

Nové nariadenie o roamingu stanovuje aj nižšie veľkoobchodné poplatky, teda poplatky, ktoré musia operátori platiť za využívanie sietí v zahraničí. Tieto veľkoobchodné stropy sú stanovené na úrovniach, ktoré zabezpečujú, že všetci operátori zvládnu pokryť náklady na poskytovanie roamingových služieb spotrebiteľom za domáce ceny.

Vďaka režimu “roaming za domáce ceny” môžu cestujúci už od roku 2017 v EÚ a EHP (Európskom hospodárskom priestore) volať, posielať textové správy a surfovať na internete v zahraničí bez dodatočných poplatkov. Keďže platnosť súčasného nariadenia sa mala skončiť 30. júna 2020, Komisia navrhla vo februári 2021 nové vylepšené nariadenie o roamingu, aby umožnila všetkým používateľom mobilných telefónov a internetu využívať roaming bez dodatočných poplatkov až do roku 2032.

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Historická pocta legende športu: TOTO sa v NBA ešte nikdy nestalo!
Foto
Spevák Paul McCartney smúti: Stratil blízkeho priateľa a člena rodiny († 83)
Trápia vás doma neznesiteľné horúčavy? Aj táto malá zmena vám môže okamžite pomôcť!
Foto
Konečne dobrá správa: Najnovší prieskum potvrdil, že do znečistenej rieky Slaná sa vrátil život
Mimoriadne tragický záver rodinnej drámy: Muž po hádke začal strieľať, zabil 11 ľudí
OĽANO aj opozícia spochybňujú Kolíkovej zámery: Podľa nich chce degradovať pozíciu generálneho prokurátora
Foto
Videli ste ju? Policajti pátrajú po 14-ročnej Timei z Bratislavy
Hrozivý nález v odpadových vodách v New Yorku: Vracia sa problém, ktorý tu desiatky rokov nebol
FIFA čelí vyplateniu stoviek miliónov! Úmrtia, zranenia a krádeže v Katare
Váš Tip
Charita v Nitrianskom kraji zbiera školské potreby pre deti zo sociálne slabších rodín: Takto môžete pomôcť aj vy!
Legendárny David Bowie žne úspechy aj 6 rokov po smrti: Pocta, po akej túži každá hviezda
Medvedev o situácii v Záporoží: Nehody sa môžu prihodiť aj v európskych jadrových elektrárňach