Piatok 1. 7.
Diana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.03.2022 01:00 | Správy | Servis | Trh práce

6 otázok o zamestnávaní utečencov: Na trhu je 92-tisíc pracovných ponúk vhodných pre Ukrajincov

Prílev utečencov z Ukrajiny sa začal relatívne nedávno, ale od začiatku vojny naše hranice prekročilo už viac ako 200 000 ľudí utekajúcich zo svojich domovov.

Napriek vysokému počtu detí a faktu, že väčšina z nich používa Slovensko len ako tranzitnú krajinu a neostávajú tu, mnohí z nich si u nás hľadajú prácu a aj si ju nájdu. Aké povinnosti má slovenský zamestnávateľ, ak prijme utečenca do pracovného pomeru?

Ak by sa Ukrajinec chcel u nás zamestnať napríklad ako lekár či učiteľ, nebolo by to také jednoduché. Jeho doklad o vzdelaní by musel byť uznaný aj u nás, čo obvykle netrvá deň-dva. Avšak väčšina zamestnaní nie je takto regulovaná a práve o tie sa utečenci zaujímajú. „Zatiaľ spomedzi našich členov evidujeme žiadosti o prácu predovšetkým v oblasti gastra, hotelierstva a cestovného ruchu,“ povedal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

1. Ako zamestnať utečencov z Ukrajiny?

Najjednoduchším spôsobom je, ak utečenec má priznaný status odídenec. Získať ho môžu vo veľko­kapacitných centrách v Bratislave, Humennom a Mi­cha­lovciach, ale aj na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície, ako aj na oddelení azylu v Humennom (ak cudzinec nemá doklady).

2. Potrebuje povolenie na zamestnanie?

Nie. Ak má osoba doklad o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky s označením ODÍDENEC, nevyžaduje sa povolenie na zamestnanie ani potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.

3. Musí byť zamestnanie na trvalý pracovný pomer, alebo sa povoľujú aj dohody o vykonaní prác?

Zamestnanie môže byť formou pracovného pomeru na pracovnú zmluvu alebo formou dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Podmienkou je status odídenca.

4. Musím niekomu oznamovať vznik takéhoto pracovného pomeru?

Áno. V zmysle zákona máte povinnosť na predpísanom formulári –informačná karta – poskytnúť príslušnému úradu práce podľa miesta výkonu práce údaje o zamestnaní najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania. Rovnako do siedmich dní prípadné ukončenie pomeru. K informačnej karte sa musí pripojiť kópia pracovnej zmluvy a doklad o statuse odídenca.

5. Ako je to s odvodmi?

Platia rovnaké podmienky ako pri každom inom zamestnancovi. Prihlásite ho na zdravotné a sociálne poistenie a platíte odvody v rovnakej výške.

6. Ako dlho je možné ich zamestnávať?

Začiatok poskytovania dočasného útočiska je deň 1. 3. 2022 a poskytuje sa do 31. 12. 2022. Zatiaľ platí, že maximálne dovtedy má osoba status ODÍDENEC. Ak sa nič nezmení, na predĺženie možnosti pracovať u nás bude zrejme potrebné získať pracovné povolenie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: joc, jm, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Prípravy na najhoršie? Poľsko si od Talianov objednalo desiatky vojenských vrtuľníkov
Herec Juraj Loj je rozčarovaný: Po dvoch rokoch covidu toto? Slovákom hovorí z duše!
WHO bije na poplach: Výskyt opičích kiahní sa strojnásobil! Vyzývajú na urgentné kroky
Fanúšikovia ostrovného futbalu majú dôvod na radosť: Najlepší hráč Premier League pokračuje v Anglicku
Jedlo ohrozeným dedičstvom: Táto ukrajinská špecialita je na zozname UNESCO
Dánska premiérka sa ospravedlnila za svoje konanie: V tom čase považovala rozhodnutie za správne
Cesta pri Žiline bude uzavretá, opravovať budú vedenie vysokého napätia: Pozrite si, kedy
Ďalší krok Švajčiarska na podporu LGBT komunity: Najprv registrované partnerstvá, teraz...
Mužské semenníky sa neustále pohybujú: Viete, čo je za tým? Vysvetlenie vás zaskočí!
Jakub Paur prestupuje ku konkurencii: Po troch rokov v Žiline pozitívna zmena, uviedol po podpise zmluvy
Tragické následky vyčíňania počasia v Indii: Zosuvy pôdy si vyžiadali ľudské životy
Váš Tip
Horúčavy na Slovensku si pýtajú krutú daň u tých najnevinnejších: Vtáčatká páchajú samovraždy, aby sa neupiekli v hniezde!