Problém pre spontánne potraty
Navyše, úplne zvrátené je podľa kritikov návrhu to, že takáto čakacia lehota by sa mala uplatňovať aj v prípade spontánnych potratov alebo zamĺknutých potratov. „Ak prejde novela pani Záborskej pod tajomným názvom ,pomoc ženám‘, s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie štyri dni, počas ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť,“ varuje poslankyňa z klubu SaS Vladimíra Marcinková. Záborská jej oponuje, že takéhoto prípadu sa čakacia lehota netýka.
„Chcem veriť, že pani Marcinková iba z prostej neznalosti zverejnila tvrdenia, že náš návrh zákona by nútil ženu s odumretým dieťatkom v lone čakať 4 dni,“ uviedla Záborská na sociálnych sieťach. Podľa mimovládnej organizácie Ženské kruhy, ktorá sa tejto problematike dlhodobo venuje, je to však komplikovanejšie.
„Nie je pravda, že mŕtvy plod sa automaticky posudzuje ako bezprostredné ohrozenie zdravia a života. Napríklad pri zamĺknutom potrate do 12. týždňa tehotenstva je jedným z možných postupov, ak si to žena želá, čakať, kým sa samovoľne spustí krvácanie,“ uvádza organizácia.
Niektorí v OĽaNO chcú zmeny
Proti legislatívnym návrhom Záborskej a jej ideových súputníkov sa dlhodobo stavia okrem Marcinkovej aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
„Rok a pol trvajúce úsilie tohto stredovekého krídla OĽaNO obmedziť prístup žien k interrupciám sa pomaly pretavuje do reality. Súčasťou tohto zákona je príkaz, aby žena 96 hodín rozmýšľala - lebo ona bez pani Záborskej a bez OĽaNO rozmýšľať asi nedokáže - či chce zákrok skutočne podstúpiť... V kombinácii s tým, že žena nezistí hneď, že je tehotná, plus tu máme výhradu vo svedomí, určite sa bude stávať, že budú ženy, ktoré interrupciu chcú, ale ju nestihnú,“ povedala Bittó Cigániková pre Nový Čas.
Poslankyňa OĽaNO Romana Tabák, ktorá zákon podporila, hovorí, že v druhom čítaní bude premýšľať inak. „Zákon pani Záborskej zatiaľ nie je schválený, aj keď prešiel do 2. čítania, avšak nesúhlasím s predĺžením lehoty na 72 hodín a zároveň považujem súčasnú úpravu zákona za postačujúcu. Ak kolegovia zákon neprepracujú do prijateľnej podoby, už ho v druhom čítaní nepodporím,“ povedala Tabák.