Štvrtok 18. 8.
Elena, Helena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.07.2011 00:00 | Správy | Domáce správy

Prevýchova Rómov v Malackách sa začína: Už majú svetlo a vodu

Rómovia v Malackách už môžu svoje deti začať učiť čítať a použivať sociálne zariadenia. V unimobunkách, ktoré im pristavili, zapojili svetlo aj vodu.

Neprispôsobivým občanom, ktorí už dva roky terorizujú susedov, doviezol na Družstevnú ulicu do Malaciek podnikateľ Alojz Hlina dva kontajnery.

V jednom bude mobilná škôlka, v druhom toalety a sociálne zariadenie. Včera popoludní do nich robotníci napájali vodu a elektrinu od Oskara Dobrovodského. Pomoc im ponúkol napriek tomu, že mu nadávajú a hádžu po ňom kamene. Pre agresívne správanie Rómov má pochopenie aj Štefan Šarkőzy z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Hoci sa Rómovia po osadení kontajnerov vyhrážali, že ich rozmlátia sekerami, ani sa ich nedotkli. Pomoc od podnikateľa Alojza Hlinu však odignorovali. Zajtra do Malaciek dorazia dobrovoľníci, ktorí budú mladých Rómov učiť čítať a používať sociálne zariadenia. Ku kontajnerom včera pripojili elektrické čerpadlo a mobilnú žumpu.

Vodu a elektrinu brali od Oskara Dobrovodského, ktorý býva najbližšie, no všetky náklady bude hradiť podnikateľ Hlina. Oskar sa Rómom rozhodol pomôcť aj napriek tomu, že mu dom natierajú výkalmi, do dvora hádžu odpadky a hrozia jeho rodine zabitím. „Preto im zase pomáham, pretože o mne stále hovoria, že som rasista. To majú za to prenasledovanie, ktoré musím neustále znášať,“ opisuje neľahkú situáciu Oskar Dobrovodský.

Napriek pomoci Rómovia vykrikovali a hlučne nadávali. Vášne musela upokojovať policajná hliadka, ktorá na Družstevnej ulici neustále hliadkuje. „Nechceme to, nedávajte nám to tu, lebo ti to celé zbúram a odtrhnem aj tú hadicu na vodu,“ vyhrážali sa Rómovia. Vyriešením problémov v Malackách je poverený Štefan Šarközy, ktorý pracuje na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Ten však agresívne správanie Rómov obhajuje. „Je to zaujímavá iniciatíva, no nikto tým ľuďom nepovedal, že to tam privezú. Nepýtali sa ich, či to vôbec chcú, a preto reagovali podráždene,“ tvrdí Štefan Šarközy.

Prečo rómske organizácie kašlú na problémy Oskara Dobrovodského?!

Katastrofickú situáciu s Rómami v Malackách, ktorí ničia život Oskarovi Dobrovodskému, nijak neriešia! Nový Čas oslovil niekoľko dobrovoľníckych organizácií, ktoré sa venujú problematike rómskych komunít s otázkou, prečo doteraz v prípade nezasiahli a či plánujú s neprispôsobivými Rómami v Malackách niečo robiť. Ich odpovede boli záporné a niektoré z nich o probléme dokonca ani nevedeli.

Mimovládna politická strana Rómska iniciatíva SR
„Nezaujíma ma to. Takéto problémy nech rieši samospráva alebo štátne orgány, Ani nemám predstavu, ako by som to vyriešil, máme Občiansky zákonník a príslušné osoby, ktoré majú dohliadať na dodržiavanie zákonov, nech sa o to starajú,“ tvrdí šéf strany A. Patkolo.

Informačné poradenské centrum Rómov
„Je nám pána Oskara ľúto, ale v tomto prípade neplánujeme podniknúť žiadne kroky. Zaoberáme sa skôr protidrogovou problematikou v rómskej komunite, poskytujeme pomoc rómskym matkám, organizujeme detské tábory, ale toto sa nás netýka. Nech sa Oskar obráti na primátora Malaciek,“ vysvetlila Zita Gazsová.

Občianske združenie Inštitút rómskej verejnej politiky
„O probléme som počul, ale nemyslím si, že to vyrieši nejaká organizácia. V tomto prípade v prvom rade zlyhali samospráva a štát, ktoré už od pádu komunizmu nič s rómskou otázkou nerobia. Organizácie môžu ukázať len dobrý príklad,“ povedal člen združenia a vysokoškolský pedagóg Peter Pollák.

Centrum sociálnej pomoci mladým (CESPOM)
„O probléme som sa dozvedel z médií, viac o to neviem. My ako organizácia ledva prežívame, nemáme žiadne príspevky ani od štátu, ani z eurofondov, a preto sa o tento prípad nezaujímame. Venujeme sa skôr kultúrnym podujatiam pre Rómov, organizujeme spevácke súťaže a podobne, takéto kauzy si vyžadujú viac finančných prostriedkov,“ povedala Eva Demeová z CESPOM-u.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Situácia v Záporožskej elektrárni začína byť kritická: Hrozí zastavenie prevádzky?
Zvrátený objav historikov: Neuveríte, čo robili s kosťami padlých vojakov v bitke pri Waterloo!
Keby sa toto objavilo na pláži, utekali by ste kadeľahšie: Prežehnáte sa, keď uvidíte to monštrum!
Finále v behu cez prekážky bez Slovenska: Skončili Baluch i Ledecká
Český prezident Miloš Zeman leží v nemocnici: Je dôvod na obavy?!
Českí vedci prišli s perfektnou novinkou v boji proti zákernej chorobe: Dokážu predĺžiť prežitie!
Foto
McGregor si na Malorke užíva so snúbenicou: Masáž priamo na verejnosti!
Producentka Wanda Adamík Hrycová čoskoro poriadne zaplače: Dôvod pochopí nejeden rodič!
Aj u našich susedov je dusno: Ako by skončili prezidentské voľby? Horúceho kandidáta v prieskume nepodržali
Nezaberajú sankcie?! Rusi zverejnili prognózu: Takýto stav ekonomiky nečakali
Výbor rozhodol o protiinflačnom balíčku, ktorý napadla Čaputová: Toto je výsledok!
Rusko má do armády verbovať aj väzňov: Aha, ako ich chcú odmeniť! Budete krútiť hlavou