Sobota 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.07.2011 00:00 | Správy | Domáce správy

Prevýchova Rómov v Malackách sa začína: Už majú svetlo a vodu

Rómovia v Malackách už môžu svoje deti začať učiť čítať a použivať sociálne zariadenia. V unimobunkách, ktoré im pristavili, zapojili svetlo aj vodu.

Neprispôsobivým občanom, ktorí už dva roky terorizujú susedov, doviezol na Družstevnú ulicu do Malaciek podnikateľ Alojz Hlina dva kontajnery.

V jednom bude mobilná škôlka, v druhom toalety a sociálne zariadenie. Včera popoludní do nich robotníci napájali vodu a elektrinu od Oskara Dobrovodského. Pomoc im ponúkol napriek tomu, že mu nadávajú a hádžu po ňom kamene. Pre agresívne správanie Rómov má pochopenie aj Štefan Šarkőzy z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Hoci sa Rómovia po osadení kontajnerov vyhrážali, že ich rozmlátia sekerami, ani sa ich nedotkli. Pomoc od podnikateľa Alojza Hlinu však odignorovali. Zajtra do Malaciek dorazia dobrovoľníci, ktorí budú mladých Rómov učiť čítať a používať sociálne zariadenia. Ku kontajnerom včera pripojili elektrické čerpadlo a mobilnú žumpu.

Vodu a elektrinu brali od Oskara Dobrovodského, ktorý býva najbližšie, no všetky náklady bude hradiť podnikateľ Hlina. Oskar sa Rómom rozhodol pomôcť aj napriek tomu, že mu dom natierajú výkalmi, do dvora hádžu odpadky a hrozia jeho rodine zabitím. „Preto im zase pomáham, pretože o mne stále hovoria, že som rasista. To majú za to prenasledovanie, ktoré musím neustále znášať,“ opisuje neľahkú situáciu Oskar Dobrovodský.

Napriek pomoci Rómovia vykrikovali a hlučne nadávali. Vášne musela upokojovať policajná hliadka, ktorá na Družstevnej ulici neustále hliadkuje. „Nechceme to, nedávajte nám to tu, lebo ti to celé zbúram a odtrhnem aj tú hadicu na vodu,“ vyhrážali sa Rómovia. Vyriešením problémov v Malackách je poverený Štefan Šarközy, ktorý pracuje na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Ten však agresívne správanie Rómov obhajuje. „Je to zaujímavá iniciatíva, no nikto tým ľuďom nepovedal, že to tam privezú. Nepýtali sa ich, či to vôbec chcú, a preto reagovali podráždene,“ tvrdí Štefan Šarközy.

Prečo rómske organizácie kašlú na problémy Oskara Dobrovodského?!

Katastrofickú situáciu s Rómami v Malackách, ktorí ničia život Oskarovi Dobrovodskému, nijak neriešia! Nový Čas oslovil niekoľko dobrovoľníckych organizácií, ktoré sa venujú problematike rómskych komunít s otázkou, prečo doteraz v prípade nezasiahli a či plánujú s neprispôsobivými Rómami v Malackách niečo robiť. Ich odpovede boli záporné a niektoré z nich o probléme dokonca ani nevedeli.

Mimovládna politická strana Rómska iniciatíva SR
„Nezaujíma ma to. Takéto problémy nech rieši samospráva alebo štátne orgány, Ani nemám predstavu, ako by som to vyriešil, máme Občiansky zákonník a príslušné osoby, ktoré majú dohliadať na dodržiavanie zákonov, nech sa o to starajú,“ tvrdí šéf strany A. Patkolo.

Informačné poradenské centrum Rómov
„Je nám pána Oskara ľúto, ale v tomto prípade neplánujeme podniknúť žiadne kroky. Zaoberáme sa skôr protidrogovou problematikou v rómskej komunite, poskytujeme pomoc rómskym matkám, organizujeme detské tábory, ale toto sa nás netýka. Nech sa Oskar obráti na primátora Malaciek,“ vysvetlila Zita Gazsová.

Občianske združenie Inštitút rómskej verejnej politiky
„O probléme som počul, ale nemyslím si, že to vyrieši nejaká organizácia. V tomto prípade v prvom rade zlyhali samospráva a štát, ktoré už od pádu komunizmu nič s rómskou otázkou nerobia. Organizácie môžu ukázať len dobrý príklad,“ povedal člen združenia a vysokoškolský pedagóg Peter Pollák.

Centrum sociálnej pomoci mladým (CESPOM)
„O probléme som sa dozvedel z médií, viac o to neviem. My ako organizácia ledva prežívame, nemáme žiadne príspevky ani od štátu, ani z eurofondov, a preto sa o tento prípad nezaujímame. Venujeme sa skôr kultúrnym podujatiam pre Rómov, organizujeme spevácke súťaže a podobne, takéto kauzy si vyžadujú viac finančných prostriedkov,“ povedala Eva Demeová z CESPOM-u.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Generálny riaditeľ podniku v Rusku napomína štrajkujúcich pracovníkov: Majú sa nad sebou zamyslieť?!
Foto
Obranca Andrej Meszároš sa stal športovým manažérom Považanov: Budem zháňať aj peniaze do kasy!
Tisícový podvod u našich susedov: Ženu sa skupine podvodníkov podarilo oklamať a okradnúť o nemalú sumu peňazí
Černákova Tampa Bay odvrátila mečbal: Hrdinom zápasu český útočník
Foto
Sexi Kollárova mamička a modelka Andrea Heringhová: Dráždi vnadami aj výhľadom!
Tragédia v známom nórskom meste: Streľba v Osle si vyžiadala viacerých zranených a priniesla aj obete
Desivá nehoda v lese: Ján sa vo vraku traktora lúčil so životom! Mrazivý opis osudných minút
Foto
Štetinu lanáril aj Slovan, prednosť dal Trnave: Necítim sa ako náhrada Škrtela
Foto
Zaláskovaný Bezdeda s priateľkou: Ako prebehlo ich prvé stretnutie? Úprimná odpoveď Ivany vás dostane
Foto
Letná sezóna na Domaši bude drahšia: Ceny nápojov a jedál vyleteli nahor, za koľko sa občerstvíte?
Foto
Prvý kráľovský obraz princa Williama a Kate: Je to vôbec vojvodkyňa z Cambridge? Kritik krúti hlavou
Foto
Uznávaný režisér Guy Ritchie odkladá film za 145 miliónov €: Zloduchovia z Ukrajiny musia preč!