Utorok 25. 1.
Gejza
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.10.2021 16:00 | Správy | Domáce správy

Najpálčivejšia téma na pretrase: Odborári prišli s návrhmi, ako zmierniť negatívny vplyv zdražovania energií na ľudí či firmy

Sociálni partneri na pondelkovom zasadnutí tripartity hovoria aj o problematike zdražovania energií.

Vyplýva to z materiálov na webovej stránke Hospodárskej a sociálnej rady (HSR). Na rokovanie priniesli svoje návrhy, ako by sa dal negatívny vplyv zdražovania na ľudí či firmy zmierniť. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR napríklad navrhuje zvýšiť dávku v hmotnej núdzi.

KOZ SR v stanovisku poukázala nielen na zdražovanie energií, ale na infláciu ako takú. Od vlády žiadajú rýchlo prijať také krátkodobé opatrenia, ktoré vo významnej miere zmiernia dôsledky rastúcich cien. Odborári v stanovisku okrem iného navrhli napríklad zvýšenie dávky v hmotnej núdzi, zvýšenie nezdaniteľnej časti dane na takú úroveň, pri ktorej pri nízkopríjmové osoby neplatili daň vôbec či zaviesť špeciálnu tarifu pre ohrozených energetickou chudobou.

Naopak, zamestnávatelia kladú dôraz na negatívny vplyv zdražovania energií na podnikateľský sektor, najmä na priemysel a zdravotníctvo. Požadujú okamžité zníženie poplatkov spojených s distribúciou energie a plynu aspoň na úroveň okolitých krajín EÚ, čo by mohlo byť hradené z Envirofondu. Takisto navrhujú dočasne zrušiť alebo znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na energie a znížiť poplatky v rámci regulovaných cien distribúcie či spotrebné dane na palivá. Tieto opatrenia a viacero ďalších vymenovala v stanovisku Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) zase pripomenula, že vývoj cien energií bude zrejme závisieť od toho, aká bude tohtoročná zima. Na zmiernenie zdražovania energií navrhuje asociácia dodržiavať povinné zákonné limity určené na prerozdelenie príjmov z predaja emisných povoleniek zo zdrojov Envirofondu a zároveň energeticky náročným podnikom kompenzovať nárast cien energií práve z týchto peňazí. Navrhli tiež zvážiť zmenu súčasného slovenského modelu platieb za elektrickú energiu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Veľká dráma v Nitre! Duel rozhodol Šimon Nemec v závere predĺženia
Nekonečný príbeh: Taliansko stále nepozná meno svojho nového prezidenta
Foto
Koronavírus dobehol aj Eltona Johna: Fanúšikovia smútia, koncerty sa odkladajú na neurčito
Padol rekord! Omikron ukazuje svoju silu: Vo Francúzsku pribudlo hrozivé číslo nakazených
Foto
Pamätáte si na Rossovu manželku Emily z Priateľov? Pozerajte! Teraz by ste ju nespoznali
Foto
Marpo sa ostro pustil do Vémolu: Bojí sa, že dostane cez pi*u! Karlos okamžite reagoval
Foto
Krvavá streľba na univerzite v Heidelbergu: Troch študentov prepustili z nemocnice
Žena podstúpila estetický zákrok, zakrývala to rúškom: Keď ho dá dole, onemiete!
Bagatelizoval pandémiu a šíril konšpirácie: Covidu podľahol Bolsonarov guru! Odkaz od dcéry
Peklo na zemi! Tínedžerka prirovnáva svoju chorobu k rozsudku smrti: Koniec môže prísť kedykoľvek
Macron a Scholz dôrazne varujú Rusko: Ak dôjde k útoku, bude nasledovať odveta!
Kanada zverejnila nomináciu na ZOH: Nechýba jednotka draftu a člen Triple Gold klubu