Pondelok 29. 5.
Vilma
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.12.2019 15:00 | Tip od Vás | Slovensko
Foto

Cintorín v Námestove zničili vandali: Varovné slová sociológa! Prispeli k tomu konšpiračné weby či Kotlebovci?

Znesvätenie miesta posledného odpočinku židovských obyvateľov Námestova je bezprecedentným prejavom barbarstva. V reakcii na informácie o vyčíňaní vandalov na židovskom cintoríne v Námestove to v utorok povedal predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v SR Richard Duda.

Otvoriť galériu
Vandali zničili židovský cintorín.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Vandalizmus v Námestove je výsledkom pôsobenia dezinformačných a konšpiračných webov. Pre agentúru SITA to uviedol sociológ Michal Vašečka. Neznámi vandali v pondelok zničili a poškodili na židovskom cintoríne v Námestove najmenej 75 pomníkov a náhrobných dosiek. Podľa sociológa to odzrkadľuje aktuálnu spoločenskú atmosféru a fakt, že sa Slováci nevysporiadali s národnou tradíciou. „Tých nezmyslov, ktoré takéto weby šíria, je veľké množstvo. Príkladom je aj nedávne odsúdenie šéfredaktora časopisu Zem a vek z hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov. To, že dokázal veľa ľudí presvedčiť o svojej nevine, svedčí o nevysporiadaní sa slovenskej spoločnosti s národnou tradíciou," myslí si Vašečka.

Otvoriť galériu
Vandali zničili židovský cintorín.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Podľa sociológa môže toto vyčíňanie vandalov nepriamo súvisieť aj s nárastom popularity a preferencií Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). „Nie je možné urobiť priamu linku, no je to dôsledkom zmeny atmosféry v spoločnosti. Na internete totiž pribúdajú antisemitské excesy a ľudia za ne nie sú trestaní. To, čo bolo v minulosti neprípustné v spoločnosti, sa dnes deje. Začína sa to meniť,“ hovorí Vašečka. Ako problém vníma taktiež to, že sa nebojuje voči prejavom extrémizmu v jeho širokých podobách. „Ak sa atmosféra v spoločnosti nezmení, je možné takéto vyčíňanie očakávať aj v budúcnosti. Slovensko však v tom nie je samo, keďže napríklad v Alsasku strážia židovské cintoríny policajti,“ uzavrel sociológ.

Neznámi vandali v pondelok vyčíňali na židovskom cintoríne v Námestove, v časti zvanej Studnička. Zničených a poškodených je najmenej 75 pomníkov a náhrobných dosiek, ako aj zariadenie pohrebiska. Tento útok odsúdili aj členovia židovskej organizácie B´nai B´rith Tolerancia z Bratislavy. Poškodenie náhrobných kameňov na miestnom cintoríne je podľa nich prejavom antisemitizmu a činom, ktorý je podnecovaný z kruhov extrémistických a neonacistických buniek. Považujú to taktiež za dôsledok populistických a nacionalistických výrokov niektorých politikov a nedostatočného potrestania páchateľov podobných činov.

{{ question.text }} *
  • {{ displayedQuestions > 1 ? 'Stránka' : 'Otázka' }} {{ currentPage }}/{{ totalPages }}
{{ question.text }}
{{ answer.text }}
{{ displayPercent ? Number(answer.percent).toFixed(2) + '%' : answer.votes }}
Hlasovalo: {{ poll.votes }}
Vyhodnotenie
Úspešnosť
{{ succeeded.percent }}%
Počet správnych odpovedí
{{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}
Ďakujeme za vyplnenie dotazníka.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR, SITA, pkr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk

Odporúčame z TIVI.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Sila, čo mal Prigožin povedať na adresu Putina: Ako to myslel s oceľovými guľami?
Kyjev čelil tvrdému útoku.
Rusi tvrdo udreli na Kyjev: Desivé, o čo im ide! Šéf vojenskej správy prezradil viac
Jozef mal z megaúlovku veľkú radosť.
FotoVáš Tip
Parádny dvaapolkilový úlovok Jozefa (36) zo Starej Turej: Zo sírovca pripravil takéto chutné dobroty!
OĽANO a priatelia
Matovič aj s novou družinou urobili krok späť: Naše úsilie malo zmysel, radujú sa Demokrati
Foto
Slovenskí hokejisti si v rebríčku pohoršili: Čaká ich kvalifikácia o ZOH 2026?
Typical scene during rush hour. A traffic jam with rows of cars.  Shallow depth of field.
Ťažké pondelkové ráno v Bratislave: Nehody a kolóny! Kde si postojíte najdhlšie?
NÁROČNÁ AKCIA: Telo ženy zniesli k ceste, kde ho obhliadla lekárka.
Foto
Matka († 38) spadla do rokliny pred očami detí: Čo sa dialo sekundy pred smrťou? Jedna z verzií láme srdce
Otec kanoniera Róberta Polievku žije v Brne na ulici.
Z otca futbalistu Polievku je bezdomovec: Na ulici sa mi žije lepšie! Prečo odmieta pomoc syna?
Rodiny uviazli medzi Poľskom a Bieloruskom. (Ilustračná fotografia)
Rodiny s deťmi uviazli na hraniciach s Poľskom: Ako sa toto môže diať v Európe? Nemajú ani vodu!
Foto
Svetová dvojka zostala na Roland Garros prekvapená: Zaskočila ju reakcia divákov
Jazero Maggiore.
Turistickú idylku v Taliansku vystriedalo peklo: Na obľúbenom jazere bojovali výletníci o holý život!
KAMARÁTI: Peter Sklár zažil s Danom Heribanom († 43) krásnych 9 rokov pri nakrúcaní seriálu.
Peter Sklár sa so stratou Heribana († 43) zmieruje ťažko: Takto sa dozvedel o Danovej smrti