Vinári spracúvajú v podstate odpad, zvyšky po lisovaní, tzv. matolinu, ktorá je cennou druhotnou surovinou popri zbere hrozna. „Olej zo semienok hrozna je síce celosvetovo známy, ale u nás až tak nie. Dopracovať sa k jadierkam, keďže je to vlhká surovina aj so šupkami, treba vedieť.
Na rozdiel od repky či slnečnice, kde sa podarí získať až 40 - 50 % oleja, z hrozna je to len 17 - 22 %,“ vysvetlil Jaroslav Ostrožovič, ktorý sa prioritne venuje výrobe vín. Z 30 kíl suchých semienok, ktoré výrobca získa asi z 3 000 kíl hrozna, sa podarí vylisovať približne len 1,3 l hroznového oleja. Vo Veľkej Tŕni ročne vyprodukujú maximálne 250 l hroznového oleja. Štvrťlitrová fľaška stojí od 8 do 15 €.
Jaroslav Ostrožovič, vinár
Vďaka špeciálnemu separátoru sa vytriedia výlisky hrozna a zhruba tri týždne sa sušia na vibračných antikorových sieťach. Po oddelení nečistôt sa lisujú. Olej nefiltrujeme, ale 6 - 9 týždňov stojí pri primeranej teplote. Po zbavení sa malých nečistôt na dne sa výsledný produkt plní do švrťlitrovej fľaše, ktorá stojí od 8 do 15 €.
Jeho účinky a využitie
- Veľmi silný antioxidant
- Posilňuje svaly, srdce, metabolizmus a imunitu
- Ovplyvňuje hladinu cholesterolu
- Keďže bráni starnutiu buniek pokožky, využíva sa aj v kozmetickom priemysle
- Vhodný je v teplej aj v studenej kuchyni.