Po jeho vytiahnutí bolo mladému mužovi hneď jasné, že ide o nevšedný nález. Kontaktoval preto pamiatkarov v Trnave a tí v ňom rozpoznali dýku na palici zo staršej doby bronzovej, starú takmer 4000 rokov. Na Slovensku boli dovtedy známe iba štyri, v trnavskom regióne žiadna.
"Ide o bronzovú čepeľ, ktorá bola symbolom moci alebo náležitosti k nejakému stavu. Nie každý si ju mohol vtedy dovoliť," povedal pre TASR archeológ Krajského pamiatkového úradu Trnava Matúš Sládok. Doteraz nájdené artefakty pochádzali od rieky Ipeľ a z obce Santovka pri Leviciach.
Dýky na palici sú spájané s únětickou kultúrou (na Slovensku roky 1900 až 1800 pred naším letopočtom), jadro ich výskytu je v strednej Európe. Dýka z Hlohovca, známa aj v nemeckom pomenovaní ako Stabdolch, je masívna, 24,5 centimetra dlhá a má hmotnosť 320 gramov. Vo vrchnej časti má vyryté vetvičky a dala sa cez tri otvory nitmi upevniť na palicu. Je kvalitne vyrobená a po tisícročiach stále v dobrom stave.
Podľa Sládka miesto nálezu - pri vode - môže vypovedať o tom, že išlo o použitie na rituálne účely. Nevylúčil však, že v prípade potreby slúžila aj ako zbraň. "Breh Váhu, kde sa čepeľ našla, asi nebude pôvodným miestom jej uloženia do vôd, časom sa pravdepodobne prúdením posúvala," uviedol Sládok. Odborníci v lokalite následne po ohlásení nálezu v uplynulom týždni vykonali dôkladný prieskum, ale našli tam už iba novoveké artefakty.
Sládok ocenil, že mladý Hlohovčan neváhal a vzácny nález odovzdal. Na internete jeho mama zistila, ako v takýchto prípadoch postupovať. Za jeho prístup mu prináleží nálezné, a to až do výšky 100 percent hodnoty, ktorú určí znalec. "Ide už o druhý prípad v kraji, kedy pôjde o vyplatenie nálezného v zmysle novoprijatého zákona. Vlani našiel manželský pár vo dvore svojho domu hrniec so striebornými peniazmi. Hneď to ohlásil pamiatkarom, ich odmena bude možno aj niekoľko desaťtisíc eur," uviedol Sládok s tým, že nie za všetky nálezy možno odmenu vyplatiť. Napríklad ak ide o kostrový nález alebo iné, ktorých hodnota sa vyčísliť nedá. Najdôležitejšie však je ponechať nález tam, kde bol objavený. Len vtedy sa dajú skúmať súvislosti, ktoré zvyšujú jeho hodnotu.
Dýka od Váhu skončí po podrobnom preskúmaní pravdepodobne v múzeu. Záujem prejavilo Vlastivedné múzeum v Hlohovci i Archeologické múzeum Slovenského národného múzea. Konečné slovo bude mať v tomto Pamiatkový úrad SR.