17.05.2016 21:45 | Šport | Hokej

Rusi nedali Švédom šancu: Štvrťfinálové dvojice sú známe!

Ruskí hokejisti triumfovali vo svojom záverečnom zápase v A-skupine 80. majstrovstiev sveta nad Švédskom 4:1 a obsadili druhú priečku v tabuľke. Tá znamená, že vo štvrťfinále sa stretnú s Nemeckom. "Tri korunky" obsadili tretie miesto a čaká ich ďalší ťažký duel, keďže nastúpia proti Kanade.

"Zborná" po úvodnej prehre s Českom ťahá už šesťzápasovú víťaznú sériu. V priamom súboji o výhodnejšie druhé miesto v tabuľke nedala v utorok Švédom šancu a od úvodu sa do nich "zahryzla". Duel rozhodla prakticky už za 30 minút, keď strelila štyri góly.

A-skupina (Moskva):
      Rusko - Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
      Góly: 15. Dadonov (Panarin, Šipačov), 18. Panarin (Šipačov, Marčenko), 22. Dacjuk (Zajcev), 30. Ľubimov (Moziakin, Dacjuk) - 42. Ekholm (Larsson, Wennberg). Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Rantala (Fín.) - Chartrand-Piche (Kan.), McIntyre (USA), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 12.181 divákov.
      Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Čudinov, Belov, Marčenko, Zajcev, Orlov - Širokov, Kuznecov, Ovečkin - Sannikov, Dacjuk, Moziakin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Ľubimov, Kalinin, Telegin
      Švédsko: Markström – Larsson, Gustafsson st., Ekholm, Fransson, Fantenberg, Gustafsson ml., Lindholm – Omark, Backlund, Ericcson – Nyquist, Wennberg, Burakovsky – Klasen, Sundström, Ritola - Norman, Sjögren, Lundberg - Rosen

"Zborná" sa vo vypredanej hale od začiatku pustila do ofenzívny a v podstate celé prvé dejstvo tlačila súpera. Ten dokázal veľkému náporu odolávať a mal aj šťastie, keď už v 2. minúte Šipačov spálil tutovku a v 11. pokazil Ľubimov prečíslenie troch na jedného. Bezgólový stav vydržal do 15. minúty, keď predviedli Rusi rýchlu a šikovnú akciu s nešikovným zakončením. Dadonov dostal krížnu prihrávku na pravý kruh, puk síce trafil veľmi zle, no ten aj tak dokázal zapadnúť za Markströmov chrbát - 1:0. V 18. minúte už prečíslenie 3 na 1 domáci zvládli, Šipačov krížom cez pásmo nabil Panarinovi a ten nedal brankárovi šancu - 2:0. V závere tretiny zachránil Markström po strele Širokova.

V 22. minúte však kapituloval tretíkrát. Pri hre 4 na 4 prišla strela od modrej, ktorú dorazil do siete pohotový Dacjuk. "Červená mašina" neubrala na obrátkach a v polovici zápasu viedla o štyri góly. Mozjakin pred brankárom zvolil nezištnú prihrávku Ľubimovovi a ten mal pred sebou už len odkrytú bránku. Po tomto góle Rusi na pár minút poľavili a prácu mal aj Bobrovskij, no Švédi si žiadne tutovky nevypracovali. Naopak, v poslednej minúte dejstva sa pred Markströmom ocitol voľný Moziakin, no bekhendový blafák mu nevyšiel.

"Tri korunky" zaznamenali čestný gól počas presilovky na začiatku tretej tretiny. Larson nabil Ekholmovi a ten prestrelil Bobrovského - 4:1. Gól domácich akoby utlmil, zápas mali stále pod kontrolou, no stratil vysoké ofenzívne tempo. Do konca už gól nepadol a tak sa z triumfu tešili domáci.

** vypadnutie z elitnej kategórie
      /legenda: poradie, názov, zápasy, výhry, výhry po predĺžení, prehry po predĺžení, prehry, skóre, body/