Sobota 2. 12.
Bibiana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.11.2023 00:00 | Nové Časy | Financie
Sponzorované

ADELI Strihací maratón SILA PRIATEĽSTVA dokázal, že priateľstvo dokáže hojiť rany osudu

9 hodinovým maratónom „vystrihali“ rehabilitáciu pre Jerguša.

„Ja veľmi rada pomáham, a keď môžem čo i len kúskom prispieť, vždy to urobím. Bol to krásny aj náročný deň a som rada, že som mohla aspoň takto pomôcť Jergušovi. Teší ma, že vieme s kolegami a formou Wella Professionals takto spojiť sily!“ – takto bezprostredne zdieľa svoje pocity po pracovnej nedeli v ADELI kaderníčka Barborka Škvarčeková z Bratislavy a dopĺňa: „Pekné na tom je, že za nami prišli aj ľudia, ktorí sa liečia v ADELI a dali sa ostrihať, aby prispeli Jergušovi na rehabilitácie“.

Otvoriť galériu
Zdroj: Nadácia ADELI

Tretíkrát sa už v Piešťanoch uskutočnilo podujatie, ktoré na Slovensku nemá páru. Skupina kaderníkov a vizážistiek od rána do večera drží v rukách nožnice, hrebene, fény a šminky,  v priestore kongresovej sály v Adeli sa šíri príjemná vôňa šampónov, lakov na vlasy a sladkých rúžov. V desiatkach vznikajú nádherné účesy, upravené dámy (a aj páni) sa vďačne fotografujú pred ADELI stenou. Nejde však ani tak o krásu zovňajšku, ako o krásu duše. Krásni ľudia spájajú každoročne na ADELI Strihacom maratóne svoje priateľstvá pre dobrú vec: finančnú zbierku na rehabilitáciu. V roku 2019 strihali nožnice o dušu za mladého muža po dopravnej nehode Gabriela Rošáka, v minulej sezóne sa podporoval vývoj Filipa Ficeka.  Tento rok sa pomoc zamerala opäť na dieťa, predčasne narodeného Jerguša Valacha. Synček hokejistu Juraja Valacha je po ockovi bojovník a obdivuhodná je i disciplína starých rodičov, ktorí s neuveriteľnou láskou a nasadením prebrali bremeno výchovy predčasne narodených dvojičiek.

Že ide o podujatie s obrovským nábojom dobra netreba dokazovať. Účastníčka, Ivetka Pačaiová napísala na sociálne siete: „Môj pocit z tohto ročníka Adeli Strihacieho maratónu je nezabudnuteľný, je to silný zážitok robiť niečo, čo má hlboký zmysel. Zažila som tú neskutočnú energiu, ktorá vzišla z chuti ľudí, pripravených spojiť sa a podporiť dobrú vec...som hrdá, že som bola súčasťou tohto podujatia už tretíkrát!“

Otvoriť galériu
Zdroj: Nadácia ADELI

Tak ako po minulé roky sa na záver vyčerpávajúceho dňa ADELI Strihacieho maratónu verejne a priam divadelne preštikol zámok na pokladničke charitatívnej zbierky! Suma presiahla 3800 Eur! Navyše sa k dobru veci pridala aj Wella Professionals krásnou sumou 2000 Eur. Jej ambasádorka v ADELI pani Henrieta Ričány hovorí: „Uvedomujeme si záťaž, ktorú prežívajú rodiny, vychovávajúce dieťa so špeciálnymi potrebami. Po mnohých charitatívnych aktivitách v Čechách sme sa rozhodli pomôcť aj na Slovensku. Cítime úprimne a reálne účasť s ľuďmi, ktorí z vlastných zdrojov musia zabezpečiť rehabilitačnú starostlivosť, ktorú deti ako Jerguš potrebujú“. A prišla aj dojemná reakcia od hokejistu Juraja Valacha: "Chcem sa v mene celej rodiny veľmi pekne poďakovať za toto krásne gesto, ktoré sa dostalo mojej rodine." - píše do ADELI odkaz pre všetkých zainteresovaných Jergušov otec. Pokračuje: "Predovšetkým je to gesto smerom k môjmu ťažko postihnutému chlapcovi Jerguškovi, ktorý má pred sebou náročnú cestu. Vďaka všetkým dobrým ľuďom, účastníkom strihacieho maratónu a ľuďom, ktorí prišli s touto myšlienkou! Vďaka všetkým bude mať Jerguško zasa o niečo ľahší boj s touto celoživotnou diagnózou. Patrí Vám obrovská vďaka a verím, že sa tieto dobré skutky minimálne raz každému v živote vrátia!"

Otvoriť galériu
Zdroj: Nadácia ADELI

Po nádherných slovách už len pripájame vzdanie vďaky tímu ADELI Medical Center pod vedením organizátorky podujatia pani Claudii Poidock. Poďakovanie patrí všetkým kaderníkom, ktorí „zamakali“ v maratónskom nasadení: Lukáš Očenáš z Košíc, autor myšlienky, veľký inšpirátor a motivátor síl priateľstva, Peter Gašpar z Nitry, Mária Krpelanová z Prievidze, Barbora Škvarčeková, Júlia Sukuba a Erika Gombošová z Bratislavy ako aj Ingrid Tertinská z Michaloviec a Marianna Turíková z mesta Humenné. Obrovská vďačnosť patrí o z Mary Kay, make-up artistkám a vizážistkam, ktoré s gráciou a nonšanlanciou dotvorili nádherné strihy!

Jerguško sa narodil v 25. týždni tehotenstva a vážil 810 gramov. Spolu s jeho sestričkou Amálkou sa ich podarilo zachrániť po tom, ako ich mamička Simona v 22. týždni tehotenstva dostala krvácanie do mozgu a po trojtýždňovom boji o život skonala.

Otvoriť galériu
Zdroj: Nadácia ADELI

Jerguš si priniesol so sebou ťažkú diagnózu – kvadruparetickú formu detskej mozgovej obrny s nekontrolovateľnými pohybmi, poruchou vzpriamenia a neschopnosťou udržať rovnováhu. Jerguš sa veľmi intenzívnou rehabilitáciou potrebuje naučiť otočiť či posadiť a takisto nie je pravdepodobné (ale ani vylúčené), že bude chodiť. Potrebuje stále trénovať úchop rúk, aby sa jedného dňa mohol samostatne najesť či napiť. Nevie rozprávať a je úplne odkázaný na pomoc druhých. Jeho vnímanie a komunikačné schopnosti treba neustále rozvíjať. Rehabilitácie sú tiež nutné pre predchádzanie následkov jeho imobility, akými môžu byť atrofia svalov a deformácia telíčka a končatín.

Celá rodina príkladne zameriava sily na starostlivosť o Amálku, Jergušovu sestričku – dvojča a o maximálny možný rozvoj Jerguša, zabezpečenie jeho potrieb, špeciálnych pomôcok a celoživotnej terapeutickej pomoci.

Kto by si prial pridať sa k pomoci, môže tak stále urobiť priamo v Občianskom združení UGI rodiny Valachovcov ako aj na účet Nadácie ADELI:
Číslo účtu v Tatra Banke: SK72 1100 0000 0029 4201 1730 Variabilný symbol 7777 alebo priamo na tomto linku
www.nadaciaadeli.sk/pribehy/pomahat-je-dar
Z darov na účet Nadácie ADELI sa od 22.10.2023 sa až dokonca roka bude pripisovať vyzbieraná suma Jergušovi Valachovi na rehabilitáciu v ADELI.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

(ilustračné foto).
V Dolnom Kubíne nájdete nádherne vyzdobený park: Postarali sa o to tí najmenší
Viete ich pomenovať?
Plánujete si zaobstarať nezvyčajné zvieratko? Dávajte si pozor: Takto môžete identifikovať nelegálnych predajcov!
Zlatica bojuje so zdravotnými problémami.
Zlatica Švajdová Puškárová zažíva krušné časy: Môj boj s chorobou!
Manželka Magda označila kampaň za podvod.
Foto
Zastavili posmrtnú zbierku v Lasicovom mene († 81): Kde skončí 200-tisíc eur? Tvrdý odkaz dcéry
The flag of Germany pinned on the map. Horizontal orientation. Macro photography.
Nemecko trápi riziko islamistických teroristických útokov: Prišli však so zvláštnym riešením!
Prímerie medzi Izraelom a Hamasom pokračuje;  vyjednáva sa o rukojemníkoch
Boje v Pásme Gazy sa už naplno obnovili: Hamas má na svojej strane už neskutočný počet obetí
Macaulay pri odhalení hviezdy na Chodníku slávy.
Hviezda Sám doma dostal hviezdu na Chodníku slávy: Ani vo sne ho nenapadlo, čo príde na odhalení
(ilustračná foto)
Viac ako 20 krajín vyslovilo svoje požiadavky ohľadom jadrovej energie: Je medzi nimi aj Slovensko!
Prekvapivé rozhodnutie bezpečnostnej rady OSN: Pre toto nebude pomáhať Sudánu
Ako upiecť tie najlepšie medovníky?
Foto
Ako upiecť tie najlepšie medovníky? Vychýrená medovnikárka Alžbeta prezradila recept! To musíte vyskúšať
Lujza Garajová Schrameková (40)
Foto
Trpké priznanie herečky Schramekovej: Oslávila 40-tku, no namiesto radosti prišla ľútosť
Ako prví na Slovensku otvorili sezónu v lyžiarskom stredisku Strednica
FotoVáš Tip
Lyžiarska sezóna na Slovensku je oficiálne otvorená: Aha, ako vyzerala prvá lyžovačka pod Tatrami!