Sobota 30. 9.
Jarolím
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.05.2023 08:00 | Nové Časy | Trh Práce
Sponzorované

Amazon v Seredi zamestnáva už 15 nepočujúcich

Sereď – Prvého nepočujúceho zamestnanca zamestnali v Seredi v januári 2022, dnes je ich počet už dvojciferný. Pomáhajú im dve inštruktorky, samy patriace medzi nedoslýchavé a všetci spoločne pracujú na jednej zmene. Ako majú nastavenú prácu a aké špecifiká prináša zamestnávanie nepočujúcich?

Všetci spoločne pracujú na oddelení Customer Returns, čiže zákazníckych vratiek. Je to oddelenie, ktoré ako prvé posudzuje položku, ktorú zákazník vracia. Podľa jednoduchého dotazníka vyhodnocuje to, čo sa s položkou bude diať ďalej a na aké ďalšie oddelenie v rámci haly sa položka dostane.

„V Amazone máme bohaté skúsenosti so zamestnávaním nepočujúcich. U nás na Slovensku sme začali túto možnosť poskytovať v roku 2022, ale už v roku 2021 sme začali spoluprácu s Trnavskou asociáciou sluchovo postihnutých (TASPO), ktorá nám pomohla pochopiť špecifiká zamestnávania nepočujúcich na Slovensku a takisto potreby nepočujúcich v našom regióne, “ opisuje začiatky tejto spolupráce generálny manažér Amazonu v Seredi Miloš Jasenčak.

Otvoriť galériu
Zdroj: Amazon

Amazon pre manažment a počujúcich kolegov  a kolegýň zo začiatku pripravil sériu školení, na ktorých im bolo ozrejmené, ako komunikovať s nepočujúcimi v základných veciach, a tiež aby ich oni sami nechali nahliadnuť do svojho sveta. Prvým nepočujúcim zamestnancom bola pani Iveta Bačičová, ktorá sama pomáhala nastavovať niektoré z procesov.

„Ako inštruktorka pracujem v Amazone od januára minulého roka. Nepočujúci zamestnanci sú veľmi radi, že sú v kontakte s nepočujúcim inštruktorom, ktorý im všetko vysvetlí. Oceňujú, že keď nastane problém, má im to kto vysvetliť a pomôcť im,“ vysvetľuje svoju rolu Iveta Bačičová, historicky prvá nepočujúca zamestnaná v seredskej prevádzke.

Druhou zamestnanou nepočujúcou bola pani Petra Smoleňáková. „Do Amazonu som po Ivetke nastúpila ako druhá inštruktorka. Mala som obavy, ako bude fungovať kolektív nepočujúcich, ale je to veľmi dobré. Myslím si, že sme dobrý kolektív, zábavný a rešpektujeme sa. Ja s Ivetkou, ako dve inštruktorky si navzájom dôverujeme. Vidím, že spolupráca je bezproblémová,“ hodnotí Petra.

Otvoriť galériu
Zdroj: Amazon

Ich prácu a prístup k nej hodnotia pozitívne aj priami kolegovia a kolegyne. „V Amazone momentálne pôsobím na úseku, kde pracujú naši nepočujúci pracovníci. Práve pri týchto ľuďoch vidím obrovskú zanietenosť a chuť učiť sa nové veci,“ opisuje svoju skúsenosť Peter Mitacz, Operations manager v Amazone. Práca s nepočujúcimi však má, samozrejme, aj svoje špecifiká. „Ako príklad by som uviedol tri, ktoré sme implementovali: možnosť mať inštruktora počas celej pracovnej zmeny, vizuálna signalizácia v prípade evakuácie, no a vizuálne odlíšenie od počujúcich ľudí formou bielych viest,“ dopĺňa.

Prístup Amazonu potešil aj prezidentku Asociácie Nepočujúcich Slovenska Janu Filipovú. „Asociácia Nepočujúcich Slovenska si veľmi váži, že spoločnosť Amazon vytvára vhodné pracovné príležitosti aj pre nepočujúcich. Zároveň tým ukazuje, že aj napriek komunikačnej bariére sa nepočujúci vedia uplatniť aj v takto veľkej a dynamickej spoločnosti, a byť pre ňu prínosom“, dodáva.

Otvoriť galériu
Zdroj: Amazon

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Na snímke obyvatelia prešovskej mestskej časti Šalgovík počas hlasovania vo volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v krčme.
Foto
Toto ste ešte nevideli: V obci na východe hlasujú v krčme! Zasmejete sa, čo povedal Prešovčan Vladimír
Ľudia protestujú v uliciach mesta
Desaťtisíce ľudí zaplavili mesto! Znepokojivé, čo ich vyhnalo do ulíc: Týka sa to aj nás
Mimoriadna správa
Aktualizované
Obrovské nešťastie vo volebnej miestnosti: Volič po kolapse zomrel, záchranári boli bezmocní
Lev
Horor v zoologickej záhrade! Skúsený ošetrovateľ († 53) išiel nakŕmiť leva: Strašné, čo sa stalo potom
Poľskí vojaci
Vojna na Ukrajine má zvláštny vplyv na okolité krajiny: V poľskej armáde padol rekord!
Celebrity už odvolili.
Foto
K volebným urnám už zavítali aj celebrity: Pozrite, ako volili známe tváre!
Nádherné kúsky vyrábali pol roka.
Foto
Luxusné lustre vás zavedú do čias Márie Terézie: Nič podobné na Slovensku nenájdete! Čím sú výnimočné?
Slovákom v zahraničí nie je jedno, do akej krajiny sa opäť vrátia.
Slováci v zahraničí prehovorili, prečo sa rozhodli voliť: Túžim sa vrátiť domov!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Rusi sa majú čoho báť: Ukrajina má ako prvá na svete... Dokážu s tým veľké veci!
(ilustračné foto)
V jednom z volebných okrskov museli prerušiť hlasovanie: Zasahovali záchranári!
Rafael Nadal podstúpil avizovanú artroskopiu zraneného ľavého bedra.
Foto
Zlý zdravotný stav tenisovej legendy: Občas ani nevládze vyjsť po schodoch
Na snímke voľby na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach.
Foto
Na Luníku IX bol odovzdať svoj hlas aj 19-ročný mladík: Dôvod, prečo som išiel voliť!