Bude potrebné celosvetovo stanoviť pravidlá- zákazy na jej používanie – ako napríklad dnes niektoré krajiny zakazujú požívanie aplikácie TikTok?
Štáty sa o to budú určite snažiť. A nebude to fungovať. Už dnes si môže moderný model umelej inteligencie spustiť takmer ktokoľvek u seba doma a štát sa o tom nedozvie. Takéto zákazy dopadnú tak, že ich budú rešpektovať etickí hráči. Tí neetickí ich rešpektovať nebudú, hoci boli namierené práve na nich.
Pomocou umelej inteligencie vznikajú „deepfake“ videá – napríklad prejav bývalého prezidenta USA Baracka Obamu obletel svet a jeho výsledkom bol šokovaný aj samotný autor Jared Sosa. Môžu sa tieto videá zneužívať a zaplaviť svet nepravdivými informáciami?
Určite áno. Toto bude ešte nepríjemné a, žiaľ, musíme s tým počítať. A aj s horšími vecami. Veľmi populárna je aj deep fake erotika a pornografia. Tá bude v obetiach spôsobovať nepríjemné duševné jazvy.
Aaron Kemmer a Richard Juan vytvorili pomocou umelej inteligencie film, ktorý napísala a zrežírovala práve umelá inteligencia. Hrozí zánik klasického filmárstva?
Kvalitné kamery v mobilných telefónoch zánik filmárstva nespôsobili, ale zmenili ho. A rovnako to bude s filmárstvom a inými odvetviami. Umelá inteligencia ich výrazne zmení. Zánik neočakávam. Práve naopak. Otvorí nové, dosiaľ nevídané možnosti. Teším sa na to.
Hrozí, že umelá inteligencia predbehne ľudskú?
Podľa mňa nielenže hrozí, ale je to nevyhnutné. Tento koncept sa volá technologická singularita. Odhaduje sa, že nastane v priebehu najbližších tridsiatich rokov.