Viac než pred rokom by sa Slováci v prípade zhoršenia svojej finančnej situácie obmedzili pri nákupe potravín. Zatiaľ čo vlani tento spôsob úspory uvádzalo 41 % respondentov, teraz je to 51 % – pričom nákupom lacnejších potravín by sa snažili ušetriť skôr ženy (55 %) než muži. Takmer pätina (18 %) slovenských domácností by sa snažila šetriť na prevádzke vlastného auta a viac využívať hromadnú dopravu (v predchádzajúcom prieskume šlo o 16 % respondentov).
„Nepriaznivá finančná situácia vedie chudobnejšie domácnosti k ďalšiemu šetreniu na potravinách a oblečení, domácnosti s vyšším príjmom obmedzujú predovšetkým zábavu a dovolenky a sústredia sa aj na úspory energií. Pozitívne je, že absolútne minimum z respondentov by zníženie príjmu riešilo úverom vo finančnej inštitúcii alebo pôžičkou od priateľov či rodiny. Skôr by sa sústredili na využitie úspor,“ hovorí Jaroslava Palendalová, generálna riaditeľka spoločnosti KRUK.
Prípadné finančné ťažkosti by sa úverom vo finančnej inštitúcii alebo pôžičkou od priateľov snažili riešiť len necelé dve percentá slovenských domácností, ale 25 % Slovákov by sa skôr spoľahlo na svoje úspory. To je o niečo menej než 36 % respondentov v predchádzajúcom prieskume a stále pritom platí, že na úspory sa môžu spoľahnúť skôr muži než ženy.