Piatok 27. 1.
Bohuš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.11.2022 20:31 | Správy | Domáce správy

Štát si posvieti na zahraničné investície: Nová právna úprava prinesie viaceré zmeny

Rizikové zahraničné investície s podielom zahraničného investora na základnom imaní podniku alebo na hlasovacích právach vo výške viac ako 25 % bude môcť po súhlase vlády Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zakázať.

Pri kritických investíciách, ktoré by mohli ovplyvniť základné funkcie štátu, bezpečnosť alebo verejný poriadok, bude štát preverovať zahraničné investície už od hranice desiatich percent podielu na majetku firmy alebo na hlasovacích právach. Vyplýva to z návrhu zákona o preverovaní zahraničných investícií, ktorý v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

"V súčasnosti Slovenská republika nedisponuje komplexnou právnou úpravou v oblasti preverovania zahraničných investícií z dôvodu ochrany bezpečnosti a verejného poriadku Slovenskej republiky a bezpečnosti a verejného poriadku v Európskej únii. Aktuálne je v platnosti len čiastková úprava týkajúca sa prvkov kritickej infraštruktúry v pôsobnosti ministerstva hospodárstva, ktorá je obsiahnutá v zákone o kritickej infraštruktúre," upozornilo MH v dôvodovej správe.

Návrh zákona umožní firmám, aby o previerku zahraničnej investície ešte pred jej realizáciou požiadali samy, konať môže z vlastnej iniciatívy aj rezort hospodárstva. V prípade kritických investícií má byť žiadosť o previerku povinná. Zatiaľ čo o povolení investície alebo o podmienečnom povolení bude rozhodovať MH, nesúhlas s investíciou musí najskôr schváliť vláda. Dôvodom na zákaz bude identifikovanie rizika negatívneho vplyvu zahraničnej investície na bezpečnosť alebo verejný poriadok.

Posudzovať sa nebude len počiatočná zahraničná investícia, ale aj zvýšenie už nadobudnutej účinnej účasti zahraničného investora na základnom imaní alebo na hlasovacích právach cieľovej osoby najmenej na 50 %. Ak ide o kritickú zahraničnú investíciu, posudzovať sa bude zvýšením už nadobudnutej účinnej účasti zahraničného investora na základnom imaní alebo na hlasovacích právach cieľovej osoby najmenej na 20 % a vždy pri dosiahnutí najmenej 33 % alebo 50 %.

Napriek tomu, že implementácia zákona predstavuje určité obmedzenie v oblasti zahraničných investícií, zákon je podľa MH koncipovaný tak, aby bola zaručená právna istota zahraničných investorov, ako aj nediskriminačné zaobchádzanie, pokiaľ ide o zahraničných investorov z rôznych tretích krajín.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Žena sa zaľúbila do muža na opačnom konci sveta, to ale nie je jediný problém... Iné ženy by od neho bočili na kilometre
Odvážne slová poľského premiéra: Putin buduje na východe nové tábory
Nečakane zomrel mladý zámorský športovec († 25): S priateľkou čakali bábätko
Foto
Pamela má poriadne intímny zážitok s Jackom Nicholsonom: Prehovorila o trojke v Hefnerovej vile!
Celú dobu sme žili v klamstve: Na hádzanie „žabiek” ploché kamene vôbec nie sú vhodné, tvrdia vedci
Kubánsky žrebec Cimarro spoznáva Slovensko: Aha, kam vyrazil na výlet! To musela byť preňho exotika
Rusko našlo ďalší spôsob, ako provokovať Ukrajincov: Aha, čo zaviedli v okupovaných oblastiach!
Muž odmietol zaplatiť lovcovi hadov: Situáciu vyriešil po svojom, zákazníkovi pripravil neželané prekvapenie
Foto
Seriózni rodičia? Omyl! Adela si na narodeniny z Viktora pekne vystrelila, on chystá odvetu
Slováci, pozor! Ako vyzerá podozrivý online obchod? Tu je zoznam najrizikovejších e-shopov
Explózia u našich susedov: Hlásia obete a niekoľko zranených
Petr Fiala už svoj hlas odovzdal: Český premiér prezradil, za koho hlasoval! Dúfa v jedno