Utorok 29. 11.
Vratko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.10.2022 16:35 | Správy | Európa

Október je Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Narastajúci počet kybernetických útokov na Slovensku i v zahraničí a čoraz väčšia vynaliezavosť útočníkov poukazujú na potrebu ochrany ľudí v online priestore. Aj preto sa október stal Európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti. Tento rok v ňom dominuje heslo „Uvažuj skôr, než klikneš“.

Pasce v online priestore na nás číhajú denne. Nárast kybernetických útokov bol pozorovateľný aj počas pandémie COVID-19, kedy sa stali terčmi útokov napríklad nemocnice či výskumné centrá. Napriek tomu, že sa tieto útoky odohrávajú v internetovom priestore, môžu mať vážne dopady aj na ľudský život. Odhaliť kybernetického útočníka je v porovnaní s inými trestnými činmi náročné, niekedy až priam nemožné. Najnovší prieskum Eurobarometra pritom ukázal, že len 17 % Slovákov sa cíti byť veľmi dobre informovaných o rizikách kybernetického útoku.

Je preto dôležité osvojiť si aspoň základné povedomie a rozvíjať správne návyky, vďaka ktorým bude hrozieb vo virtuálnom svete ubúdať. Zvyšovanie povedomia o význame a dôležitosti ochrany v internetovom a počítačovom priestore, ale aj vzdelávanie občanov EÚ v tejto oblasti sú hlavnými cieľmi európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti. Tento rok sa pozornosť zameriava najmä na ochranu obyvateľov EÚ pred phishingom and ransomvérom.

Otvoriť galériu

Phishing je druh kybernetického útoku, v ktorom útočník svojou dôveryhodnosťou presvedčí obeť, aby mu poskytla osobné, finančné alebo iné informácie. Výsledky Eurobarometra ukazujú, že práve phishing patrí k druhému najčastejšiemu útoku v rámci Európskej únie. Ransomvér je najničivejší druh kybernetického útoku. Ide o typ škodlivého programu ktorý umožňuje útočníkovi prevziať kontrolu nad počítačom, tabletom či smartfónom a požadovať peniaze za ich vrátenie. Do zariadenia sa dostane po tom, ako používateľ klikol na podozrivý link alebo si stiahol neoverený obsah z internetu.

Európska komisia zahrnula kybernetickú bezpečnosť a prevenciu pred online útokmi medzi svoje kľúčové priority. Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti je každoročnou kampaňou Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA), ktorá zvyšuje povedomie o význame bezpečnosti v online priestore. Celý október je venovaný vzdelávacím aktivitám aj podujatiam pre občanov a inštitúcie naprieč Európou. Hlavnou témou tohtoročnej kampane je myšlienka, že kybernetická bezpečnosť je zdieľaná bezpečnosť. Osvetová kampaň o hrozbách na internete sa nesie v duchu výstižného hesla „Uvažuj skôr, než klikneš“ (#ThinkB4UClick).

Otvoriť galériu

V kontexte kybernetickej bezpečnosti prijala Európska komisia taktiež nové pravidlá zodpovednosti za výrobky a umelú inteligenciu, ktoré majú chrániť spotrebiteľov a podporiť inovácie. Nové pravidlá ponúknu právnu istotu podnikom v investíciách, ako aj možnosť spravodlivého odškodnenia obetiam, ktoré používanie umelej inteligencie poškodilo. Súčasťou návrhu je prevratná harmonizácia vnútroštátnych pravidiel zodpovednosti za umelú inteligenciu.

Okrem tohto návrhu predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tohtoročnej Správe o stave Únie aj ochranu spotrebiteľov pred výrobkami s nedostatočnými ochrannými prvkami. Tento právny predpis má chrániť užívateľov tým, že zavádza nové požiadavky týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti výrobkov počas ich celého životného cyklu. Tie zaistia, že digitálne nástroje budú pre obyvateľov EÚ bezpečnejšie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Utorok večer v znamení dopravných nehôd: V Bratislave si postojíte, zdržíte sa v týchto úsekoch
Sestry a pôrodné asistentky sú naštvané: Štát zvyšných zdravotníkov hodil cez palubu!
Po hroznej smrti mladej Kurdky vypukli v Iráne krvavé protesty: Z bilancie obetí vás až strasie!
Politici reagujú na rozhodnutie o Ficovi a Kaliňákovi: Generálna prokuratúra im kryje chrbát!
Gynekologička o sexuálnych problémoch Sloveniek: Ktoré ochorenia ich zhoršujú a ako ich liečiť?
FIFA definitívne rozhodla: Strelil Ronaldo víťazný gól v zápase proti Uruguaju?
Nechávate sa olizovať vaším zvieracím miláčikom? Prekvapivé zistenie: Ak to robíte, môže vám ísť o život
Európska krajina sa pripravuje na nedostatok elektriny počas zimy: Čo čaká jej obyvateľov?
Podľa Pellegriniho nebola prezidentka dostatočne kritická: Mala to povedať takto!
Výbor Komunistickej strany Číny vyzýva na rázne kroky: Čo majú v pláne s nepriateľskými silami?
Ukrajina rokovala v Izraeli: Žiadosť o pomoc v súvislosti s vojnou! Ako zareagoval židovský štát?
Foto
Čistá erotika v podaní Britney Spears: Nepozná hanbu? Prekročila všetky hranice! Syn sa chytá za hlavu