Pondelok 28. 11.
Henrieta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.10.2022 00:00 | Nové Časy | Zdravie
Sponzorované

Detskí psychiatrickí pacienti majú konečne prvý denný stacionár

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) otvoril prvý denný stacionár Kliniky detskej psychiatrie LF UK a NÚDCH.

Okrem intenzívnej liečby detí s diagnózami porúch príjmu potravy bude tiež poskytovať pravidelné edukácie, podporné skupiny a rodinné poradenstvo pre pacientov a rodinných príslušníkov. Vznik myšlienky, ako aj realizáciu projektu podporila finančne aj UNIQA.

Veľkým prínosom denného stacionáru bude predchádzanie hospitalizáciám. U pacientov pod denným odborným dohľadom s intenzívnou psychoterapeutickou liečbou bude možné stabilizovať prípadné zhoršenie zdravotného stavu skôr ako počas bežnej ambulantnej liečby. Ak bude hospitalizácia nevyhnutná, liečba formou denného stacionára umožní hospitalizáciu skrátiť a na klinike môžu hospitalizovať viac pacientov.

Otvoriť galériu

„Denný stacionár umožní detským psychiatrickým pacientom pokračovať v intenzívnej liečbe napriek tomu, že už nebudú hospitalizovaní, ale v prostredí s menšou emočnou záťažou pre dieťa aj rodinu,“ ocenil prínos nového pracoviska MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval všetkým partnerom, ktorí projekt finančne podporili.

Liečba v stacionári sa realizuje denne v čase od 7.30 do 15.00 hod. a dĺžka pobytu je nastavená individuálne podľa potreby pacienta. Terapeutický plán spočíva v individuálnych aj skupinových terapiách, edukáciách pacientov aj rodičov, v rehabilitáciách, pohybových aktivitách. Školopovinné deti budú mať zabezpečenú aj školu. O pacientov sa postará detský psychiater, klinický psychológ, liečebný aj špeciálny pedagóg a nutričný terapeut.

Otvoriť galériu

„Vieme, že psychiatri aj psychológovia sú na Slovensku veľmi vyťažení a evidujeme to aj my v poisťovni. Za posledné roky stúpajú hlásenia udalostí súvisiacich s psychiatrickými diagnózami a ako vieme, tie môžu pri neliečení viesť až k invalidite. Práve preto sme sa rozhodli finančne podporiť vznik denného stacionára pre deti, ktorý je prvým na Slovensku. Pevne však veríme, že nebude posledný a že ich bude postupne vznikať viac. Deti v nich totiž dostanú komplexnú psychiatrickú liečbu pod dohľadom detských psychiatrov a psychológov,“ hovorí riaditeľka Brand & Marketing UNIQA Silvia Vlasková a zdôrazňuje: „Téme duševného zdravia sa UNIQA venuje systematicky a podpora pomoci detským pacientom je preto prirodzenou súčasťou našich aktivít nielen v oblastí spoločenskej zodpovednosti.“

„Keď nás TV Markíza oslovila s prosbou o finančnú podporu tohto projektu, neváhali sme ani minútu. Deti sa takto budú môcť liečiť vo svojom viac-menej prirodzenom prostredí, čo celému procesu výrazne napomáha,“ zdôrazňuje členka predstavenstva UNIQA pre Brand, Komunikáciu a HR Anna Podgornaya a dodáva: „Posledné roky sa zhoršilo duševné zdravie až dvom tretinám ľudí, iba tretina z nich však vyhľadá odbornú pomoc. Aj preto sa mentálne zdravie stalo súčasťou dlhodobej stratégie UNIQA. Ideme v podpore duševného zdravia za hranice toho, čo ľudia od poisťovne očakávajú, pretože teraz to potrebujú viac ako kedykoľvek predtým,“ uzatvára A. Podgornaya.

„Je pre nás veľkou cťou, že sme spolu s partnermi Nadácie Markíza, kde patrí aj UNIQA, mohli stáť pri realizácii sna vedenia NÚDCH a lekárov z Kliniky detskej psychiatri o vybudovaní Psychiatrického stacionára pre deti, ktorý je dnes unikátom na Slovensku. Detská duša je totiž krehká, narastá počet detí a mladých ľudí, ktorí trpia frustráciou, úzkosťou, strachom a stúpa počet akútnych stavov. Je preto dôležité podať pomocnú ruku odborníkom, ktorí majú víziu zlepšovať podmienky na liečbu detských pacientov,“ povedala Dana Šinková, členka Správnej rady a projektová manažérka Nadácie Markíza.

Otvoriť galériu

Samozrejme, unikátne poistné krytia a bezplatné psychologické poradne ponúka UNIQA aj v rámci svojich produktov. Ako jedna z mála na trhu kryje v rámci invalidity v životnom poistení všetky psychické ochorenia. Klienti životného poistenia majú k dispozícii psychologickú poradňu a rovnako tak všetci klienti, ktorí pre živelnú pohromu prišli o blízkych či majetok. V rámci poistenia kybernetických rizík majú ľudia krytú aj kyberšikanu, ktorá môže najmä na psychike detí zanechať vážne následky.

Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Blíži sa vojna na Ukrajine ku koncu?! Nečakané vyhlásenie Rusov: Jedna vec to podľa Peskova znemožňuje
Prijali pozvanie prezidentky: Slovensko budúci rok poctia svojou návštevou kráľ s kráľovnou
Koronavírus znova úraduje! Závod Volkswagenu a čínskej spoločnosti zastavil výrobu
Na Ukrajine zomreli tisícky ruských vojakov: Včerajšie boje si vyžiadali ďalšie životy
Krásne gesto Košíc: Oceliari v špeciálnych dresoch na pomoc Jurajovi Valachovi
Foto
Návrat ako z hororu: Švajčiarsky pretekár mal ťažkú nehodu, zo svahu ho brala helikoptéra
Horecký predstavil priority, ktorým sa chce ako minister venovať: Aké zmeny chce presadiť v školách?
Nový veľvyslanec Kyjeva v Berlíne prezradil plány Ukrajiny: Čo požadujú od Nemecka?
Adele počas koncertu šokovala svojich fanúšikov: Choďte si vypiť, čím ste opitejší, tým...
Foto
Tragická smrť mamy Štefánie († 49) pohla srdcami ľudí: Siedmim súrodencom pomáha celé Slovensko!
Poslanci rozhodli: Aký plat bude poberať nový starosta bratislavského Nového Mesta? Poriadna pálka
Správa NBS odkrýva realitu: Čo ovplyvňuje finančnú stabilitu na Slovensku?