Utorok 9. 8.
Ľubomíra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.06.2022 14:32 | Správy | Domáce správy

Výsledky prieskumu hovoria za všetko: Kto zo stredoškolákov si najrýchlejšie nájde prácu?

Najrýchlejšie zo stredoškolákov si nájdu prácu absolventi vyššieho odborného a postsekundárneho vzdelania, ktorí majú aj najvyššie mzdy. Ide napríklad o diplomovaných špecialistov či umelcov a absolventov nadstavbového štúdia.

Vyplýva to z uplatnenia absolventov stredoškolského vzdelávania, ktoré priniesla pilotná štúdia Absolventi v čase pandémie z dielne Inštitútu sociálnej politiky (ISP) a Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP).

"Naopak v priemere najdlhšie bez práce zostali absolventi gymnázií, ktorí nepokračovali v ďalšom štúdiu. Tento jav môže súvisieť aj s tým, že gymnazisti sa po maturite rozhodli pre tzv. gapyear a plánujú pokračovať na vysokej škole v nasledujúcom roku. Preskúmať túto domnienku však budeme môcť až po získaní a spracovaní údajov za dlhšie časové obdobie," uvádza v tejto súvislosti spoluautor štúdie Matúš Baliak z ISP.

Zo zistení systematického sledovania uplatnenia absolventov ďalej vyplýva, že 12 mesiacov po ukončení štúdia, teda v júni 2021, 58,5 percenta absolventov stredných škôl pokračovalo v štúdiu. Ďalších 25,7 percenta si našlo prácu, 8,1 percenta bolo evidovaných ako uchádzači o zamestnanie a zhruba 5,1 percenta sa nachádzalo mimo evidencie slovenských úradov. Zhodne 1,3 percenta odišlo pracovať do zahraničia a nastúpilo na materskú, prípadne rodičovskú dovolenku.

Absolventi duálneho vzdelávania, ktorí nepokračovali v štúdiu, dosiahli rok od absolvovania štúdia výrazne vyššiu mieru zamestnanosti. V porovnaní s ich spolužiakmi mimo duálneho vzdelávania je vyššie aj ich mzdové ohodnotenie.

Priemerná hrubá mesačná mzda absolventov ročníka 2019/2020 za prvý polrok roku 2021 dosiahla 995 eur. Ich mediánová hrubá mzda dosiahla za rovnaké obdobie 922 eur. S výnimkou vyššieho odborného vzdelania mužskí absolventi zarábali viac ako absolventky v rámci rovnakého stupňa vzdelania. Rozdiely v priemernej mesačnej mzde medzi mužmi a ženami s rovnakým dosiahnutým stupňom vzdelania sa pohybovali rádovo v desiatkach eur. Vyššie priemerné mzdy boli na západe Slovenska, a to najmä v Bratislavskom kraji.

"Absolventi sa postupom času stále viac udomácňujú na trhu práce, čo potvrdzuje aj rastúca zamestnanosť. Napriek sťaženým podmienkam v čase vstupu na trh práce sa absolventský ročník 2019/2020 dokázal do značnej miery vyrovnať s vypuknutím pandémie," dodal spoluautor štúdie Matěj Bělín z ISP. Výsledky vyplývajú z analýzy dát o 44.624 absolventoch stredných škôl z ročníka 2019/2020.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Dráma na obľúbenom chorvátskom ostrove: Známu pláž zachvátili plamene! Hasiči sú v plnom nasadení
Róbert Mak podpísal nový kontrakt: Z Budapešti si to namieril poriadne ďaleko
Foto
Športák Peter Varinský poriadne prekvapil: Tajná svadba! Krásne zábery šťastnej rodinky
Hrozí šampionátu ďalšia blamáž? O vstupenky na zápasy nie je veľký záujem
Outsiderovi dodal nedávneho prvoligistu: Stane sa Mišejeho padáčik trefou sezóny?
Muž († 25) si šiel zabehať, domov sa už nevrátil: Vinníci si drastickú vraždu zvečnili na videu
Foto
Ostrov bojuje s mohutným požiarom v skladisku paliva: Pátrajú po nezvestných
Boli najväčším vývozcom piva na svete, teraz znižujú výrobu: Akých tovární sa to dotkne?
Podľa Lintnera dvadsiatka má šancu na úspech: Sýkora musí byť líder a brankári sa musia postaviť na hlavu!
Foto
Dovolenka sa nečakane zvrtla: Manžel Malachovskej skončil v bolestiach na vozíku! Čo sa mu stalo?
Váš Tip
Za deň prišlo do Tatier vyše 23-tisíc turistov, čo ich láka najviac? Toto miesto zosadilo z trónu aj Popradské pleso!
Šialené počasie vyčíňalo v juhokórejskej metropole: Lejak poničil budovy, stovky ľudí museli evakuovať!