Nedeľa 14. 8.
Mojmír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.06.2022 11:05 | Správy | Domáce správy

Škola neprijala dievča kvôli jej zdravotnému postihnutiu: Padol rozsudok, na spravodlivosť si počkala

Základná škola (ZŠ) Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch sa verejne ospravedlnila dievčaťu, ktoré v roku 2013 neprijala pre jeho zdravotné postihnutie.

Vyplynulo to z rozhodnutia Okresného súdu (OS) Bratislava III. Mestská časť ako zriaďovateľ školy ukončenie prípadu súdnym zmierom víta. Podľa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím je takéto ospravedlnenie silným odkazom.

"V prvom rade je dobré, že sa podarilo túto záležitosť uzavrieť. Došlo k súdnemu zmieru a som rád, že dotknutá slečna prijala a ocenila prístup súčasného vedenia mestskej časti," uviedol pre TASR starosta Vajnôr Michal Vlček.

Prípad sa týkal rozhodnutia vtedajšieho vedenia školy, ktoré dievča neprijalo na primárne vzdelávanie do prvého ročníka pre jeho zdravotné postihnutie, pričom neboli zaistené ani primerané úpravy tak, aby mohlo byť vzdelávané v spoločnom kolektíve s ostatnými žiakmi. Vedenie školy argumentovalo tým, že podľa jeho názoru dochádzalo v niektorých prípadoch k ohrozovaniu jeho spolužiakov.

Z tohto prípadu podľa starostu pre všetky školské zariadenia a ich zriaďovateľov vyplýva, že by mali rešpektovať zákony, medzinárodné dohovory a ich antidiskriminačné ustanovenia. Žiakom so zdravotným postihnutím alebo iným znevýhodnením by malo byť umožnené študovať, štát by mal zabezpečiť dostatočné financie. "Dôležité je, aby sa aj postihnuté deti cítili rovnocenne s ostatnými spolužiakmi," zdôraznil Vlček.

Podľa riaditeľa školy Tibora Kráľa má škola desiatky žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, avšak pre niektoré poruchy učenia nemá personálne ani priestorové podmienky na ich vzdelávanie a začlenenie. Pri prijímaní detí sa škola riadi odporúčaniami od odborníkov, v tomto prípade špeciálneho pedagóga a školského psychológa. Tí v čase zápisu detí kontrolujú prihlášky a pozývajú si rodičov na rozhovor, pripadne pozývajú dieťa, aby zhodnotili, či je zrelé na školskú dochádzku a či je zdravotne spôsobilé, aby mohlo byť začlenené do kolektívu. V niektorých prípadoch oslovujú Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, aby vedeli odporučiť iný typ školy. "Ide o špeciálne školy alebo základné školy, ktoré sú špecializované na určitý druh znevýhodnenia," vysvetľuje Kráľ na stránke školy.

Verejné ospravedlnenie žiačke víta aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Považuje to za silný odkaz do budúcnosti aj ako veľký význam pre lepšiu inklúziu a integráciu detí so zdravotným postihnutím. "Daná žiačka a jej rodina si však museli počkať deväť rokov na uznanie svojho práva, a to je príliš dlhé obdobie. Je to smutný obraz našej spoločnosti, keď sa ľudia so zdravotným postihnutím neraz až po dlhých rokoch domôžu uznania svojich práv," povedala pre TASR hovorkyňa úradu Elena Koritšánska. Ak dochádza k porušovaniu ich práv, odporúča úrad využiť všetky dostupné opravné prostriedky.

Komisárka Zuzana Stavrovská pripomína, že pokiaľ sú deti zo vzdelávacieho prostredia vyčleňované a odsúvané do izolovaného sveta, prichádzajú nielen o vzdelanie ako obsah vedomostí, ale aj o možnosť získať kompetencie začleniť sa a fungovať v spoločnosti po celý zvyšok života. "Plnohodnotný prístup k vzdelávaniu, a najmä inkluzívnosť školstva je pre Slovensko dlhodobou výzvou, ktorú sa darí napĺňať len veľmi pomaly. Vnímam aj to, že spoločnosť nie je na tieto zmeny vôbec pripravená," myslí si Stavrovská.

Prípadom sa v minulosti zaoberal aj Najvyšší súd SR. Okresný súd nakoniec rozhodol o verejnom ospravedlnení, ako aj o vyplatení sumy 3000 eur.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Slovenský reprezentant sa blysol exkluzívnym gólom: Brankár nemal najmenšiu šancu!
Foto
Dúhový sprievod sa tešil obrovskej účasti: Prague Pride podporilo až 60-tisíc ľudí
Tereza Nvotová očarila Švajčiarov: Úspech, o akom sa jej ani len nesnívalo!
Manchester United s hanebnou prehrou: Marek Rodák si pripísal prvé čisté konto v Premier League
Foto
Muž pije vlastný moč: Odporné! Pokračovanie len pre silné žalúdky
Slovenská volejbalová reprezentácia bola opäť nad sily Maďarska: Postup na ME je veľmi blízko
Tragická nehoda pri slovenských hraniciach si vyžiadala 3 obete: Vodič sa pokúšal vyhnúť policajnej kontrole!
Mladíkovi († 17) sa zachytilo oblečenie v stroji na štiepenie dreva a nasalo ho dnu: Strašná smrť!
Návšteva Európy je privilégium, nie ľudské právo: Kuleba odkazuje Rusom nech sa sťažujú v Kremli!
TOTO sa len tak nevidí! Súčasťou kurióznej hromadnej kolízie bola takmer polovica štartovacieho poľa
Potápač objavil v mori niečo záhadné: Keď si uvedomil, čo to je, bolo už neskoro
Milujete historické Taliansko? Ak ste pravý dovolenkár, tento KVÍZ zvládnete bez problémov