Sobota 23. 9.
Zdenka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.05.2022 10:00 | Správy | Domáce správy

Odborníčka o sexuálnej výchove postihnutých ľudí: Nie sú to deti, treba s nimi hovoriť aj o intímnych témach

Sú iní, ale majú rovnaké sexuálne potreby ako zdraví jedinci. Sexualita mentálne postihnutých ľudí je však často vedome potláčaná zo strany ich opatrovateľov.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii
Túžby po láske a sexe bývajú preto v ich prípade nenaplnené, hoci na tieto prirodzené vášne, na inštinktívny pud, majú rovnaké právo ako všetci ľudia. O tom, ako sa s touto u nás stále tabuizovanou témou popasovali u našich susedov, hovorí vo veľmi otvorenom rozhovore pre Nový Čas Nedeľa predsedníčka sexuálnych dôverníkov v Českej republike Hana Šimáčková.

 

Hana Šimáčková

Absolvovala odbor špeciálna pedagogika – učiteľstvo na pražskej Univerzite Karlovej. Dlhodobo sa zameriava na prácu so sexualitou a vzťahmi dospelých ľudí s mentálnym postihnutím a kombinovaným postihnutím, a poruchou autistického spektra. Venuje sa oblasti sexuality a vzťahov ľudí s postihnutím. Stala sa sexuálnou dôverníčkou na plný úväzok, poskytuje odbornú a metodickú podporu pracovníkom priamej práce. Lektoruje kurzy zamerané na oblasť sexuality a vzťahov ľudí s postihnutím a poskytuje konzultácie ďalším poskytovateľom sociálnych služieb. V roku 2019 založila v Česku spolu s Petrom Eisnerom a Věrou Srdečnou úniu sexuálnych dôverníkov Nebuď na nule, aktuálne je jej predsedníčkou.

Ako vníma človek s mentálnym postihnutím vlastnú sexualitu?

Keď hovoríme o pojme sexualita ako o pohlavnosti človeka, a nielen o sexe, tak pre každého z nás je v dospelosti veľmi dôležité, aby sme vedeli, či sme muž, alebo žena a či sme dieťa, alebo dospelý človek. Potom môžeme spokojne žiť, nadväzovať vzťahy. Avšak pokiaľ sú ľudia s mentálnym postihnutím udržovaní v akejsi detskej role, tak nedokážu naplňovať svoje sexuálne potreby a vzťahy v rámci zákonných a spoločenských noriem. Robí to z nich „divných ľudí“ a možno aj preto sa v ich prípade sexuality bojíme.

 

V Českej republike s týmito ľuďmi pracujete, veľakrát sa na vás v tejto veci obracajú ich zákonní zástupcovia. Ako sa vám s nimi spolupracuje?

Podpora, o ktorú sa pri ľuďoch s mentálnym poškodením veľmi snažíme, by mala v prvom rade mieriť do rodín. Aby už od narodenia dieťaťa nedochádzalo k efektu, ktorý sa často deje – že viac ako to, či sa mi narodila dcéra alebo syn, riešime práve to postihnutie. Stáva sa nám, že nám do poradne zavolá rodič a povie, že má dieťa s Downovým syndrómom, a keď sa spýtame, či je to muž alebo žena, rodič sa čuduje a pýta sa, prečo to potrebujeme vedieť. Nehovoriac o tom, že často zistíme, že to „dieťa“ s Downovým syndrómom má už štyridsať rokov.

Takže už na úplnom začiatku treba dieťa s mentálnym postihnutím podporiť v jeho identite?

Áno, treba ho podporiť v priebehu vývoja tak, ako podporujeme kohokoľvek iného. U ľudí s mentálnym postihnutím však narážame na to, že hendikep znemožňuje bežnú výchovu tak, ako ju poznáme z rodiny, zo školy, či medzi vrstovníkmi. Preto potrebujeme k sexuálnej výchove a osvete pristupovať špecifickejšie, aby títo ľudia dostali informácie primerané svojej mentálnej kapacite, veku a potrebám. V Českej republike v rámci organizácie, v ktorej fungujeme spolu s kolegom Petrom Eisnerom, rozvíjame tzv. pozíciu sexuálneho dôverníka. Ten by mal fungovať či už v rámci sociálnych služieb, alebo špeciálneho školstva, prípadne v rámci poradne, na ktorú sa môže rodič dieťaťa s mentálnym postihnutím obrátiť.

 

Čo by mal rodič dieťaťa s mentálnym postihnutím urobiť na podporu vnímania jeho intimity? Je mentálny hendikep dôvodom na to, aby takíto ľudia nemali deti? To a oveľa viac sa dočítate v Novom Čase Nedeľa.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas Nedeľa, Marika Eisler Studeničová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Close up of examining of test sample under the microscope in laboratory.
Vedci prišli na pozoruhodný objav: Podarí sa im oživiť vyhynutého živočícha?
Juraj má pred sebou kľúčovú sezónu.
Foto
Experti sa pri Slafkovskom zhodujú: Čo potrebuje, aby prerazil?!
Umelkyňa bojuje za práva žien.
Foto
Speváčka Sima je obklopená luxusom: Zarába kráľovsky! Na čo míňa najviac peňazí?
Pani Viera dokráča na pódium z obecenstva.
Foto
To sa za 11 rokov súťaže nikdy nestalo! Porotca Česko Slovensko má talent Jojke zavaril: Hrozí im trest?
Presov, Slovakia - August 13, 2014: People walking on main street in the center of Presov in Slovakia during cloudy day in summer 2014
Váš Tip
Prešov sa chce nadobro zbaviť reklamného smogu: Takáto hrozí pokuta za nelegálne bannery!
Mediálny magnát Milan Dubec.
Foto
Milan Dubec sa okrem investovania stihol aj zabaviť: Odľahlo mu, že toto v Jame levovej neukázali!
(ilustračné foto)
Požiar v továrni spôsobil katastrofu, to však nebolo všetko: Stovka zranených a viacero obetí!
(ilustračná foto)
Slováci, pripravte sa na upršaný prvý jesenný deň: Na týchto miestach dokonca hrozia povodne
Milan Majerský z KDH
10 rýchlych otázok pre Milana Majerského: Za akých podmienok je ochotný vzdať sa postu župana?!
Juraj Kemka a Fero Joke v Záhadách tela
Čo majú spoločné Fero Joke a Juraj Kemka? Neskutočná náhoda! Celá sála tlieskala
Patient on hospital bed
Pri tejto chorobe rozhoduje každá minúta: Dva príznaky sú signálom, že niečo nie je v poriadku
Čo vás čaká tento týždeň? (ilustračná foto)
Týždenný horoskop predpovedá zvraty: Kríza vo vzťahu aj zmena práce! Škorpiónom sa zúročia resty z minulosti