Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.05.2022 07:45 | Tip od Vás | Slovensko
Váš Tip

V Piešťanoch sa dočkali: Táto stavba sa stala národnou kultúrnou pamiatkou!

Dom umenia (DU) v Piešťanoch od architekta Ferdinanda Milučkého zapísali do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Stalo sa tak na podnet združení Čierne diery (ČD) a DOCOMOMO Slovensko z roku 2019 s podporou vedenia DU. Informoval o tom Martin Lipták z ČD.

V priebehu leta sa po jeho známych i neprístupných zákutiach uskutoční pre verejnosť séria komentovaných prehliadok v sprievode architektiek Lívie Gažovej a Evy Rohoňovej s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja. Najbližšia bude v sobotu 4. júna. Zároveň vznikla o architektúre stavby nová expozícia, ktorú finančne podporili ČD.

Dom umenia, ako uviedol Lipták, postavili v rokoch 1974 až 1979 ako súčasť Slovenskej filharmónie a otvorili ho v roku 1980. Je unikátne zachovaným dielom neskorej moderny na Slovensku. "Na rozdiel od mnohých iných stavieb tohto typu si udržal svoju funkciu i majiteľa. Nezvyčajne dobre je zachovaný exteriér aj interiér budovy, na ktorom spolupracovala dizajnérka Júlia Kunovská, manželka architekta Milučkého. Medzi pôvodné autorské prvky interiéru patria napríklad stropné svietidlá a kruhové sedadlá," upozornil.

Podľa vyjadrenia komisie pre posudzovanie pamiatkového fondu Pamiatkového úradu SR vykazuje DU významné architektonické, výtvarné a umelecko-remeselné pamiatkové hodnoty, pričom je dôležitá i jeho spoločenská hodnota – pôvodná a dodnes dochovaná kultúrna funkcia a urbanistická hodnota solitérneho umiestnenia budovy v dotyku s parkom na nábreží Váhu. Nový štatút pamiatky by mohol pomôcť DU získať nové prostriedky a metodiku obnovy.

"DU je špičkovým dielom moderného hnutia. Nadväzuje na tradíciu funkcionalistických víl na vážskom nábreží v Piešťanoch, ale aj na súdobé svetové architektonické dianie. Milučkého dielo obstojí aj pri porovnaní so svetoznámymi koncertnými a spoločenskými sálami, ako je helsinská Finlandia Hall od Alvara Aalta či Berlínska filharmónia od Hansa Scharouna. Veríme, že štatút pamiatky pomôže rozšíriť záujem domácej aj zahraničnej verejnosti. Tak, ako sa na pamiatku podobného rangu patrí," uviedol teoretik architektúry Peter Szalay z oddelenia architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a organizácie DOCOMOMO Slovensko. Táto medzinárodná organizácia sa zaoberá výskumom, dokumentáciou, propagáciou a ochranou pamiatok modernej architektúry. Vznikla v roku 1990 v Holandsku a Slovensko je jedným z jej zakladajúcich členov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Skupinová fáza domáceho EURO sa skončila: Sokolíci spoznali meno súpera v boji o MS
Pápež František venoval významnú omšu veľkému posolstvu: Rodinám odkazuje podstatnú správu
Foto
Britské Spoločenstvo národov prijalo nových členov: Neuveríte, o koho ide! Čo to pre krajiny znamená?
Foto
Luxusné sídlo Pogbu bude mať nového majiteľa: Hlavným záujemcom Haaland
Tankovanie plynu dopadlo katastrofálne: Takýto hrozivý výbuch auta ste ešte nevideli!
Slovenské hokejbalistky si zahrajú o medaily! Kanadský trapas pri hymne hravo vyriešili
Pár žije v trojici s ďalšou ženou: Pikantná spoveď! Tieto riadky vás privedú do rozpakov
Foto
Voda má zaliať prvé obce: Bude to silné, varujú meteorológovia
Foto
Prekrásna novinka: Očarujúca moderátorka Soňa Skoncová prekvapila mimoriadnou správou
Sulík reaguje na Matovičovo kvázi ospravedlnenie: Igor berie každú kritiku osobne, toto urobíme teraz
Foto
Obrovská katastrofa v Afganistane má dohru: Taliban sa snažil zneužívať humanitárnu pomoc? Teraz vysvetľuje
Nešťastné pristátie parašutistu: Z týchto záberov vám bude behať mráz po chrbte!