Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.01.2022 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Neviditeľný nepriateľ: 5 faktov o znečistenom vzduchu

Myslíte si, že vetranie je najistejší spôsob, ako si zabezpečiť prísun čistého vzduchu do domácnosti? Omyl! Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vykazuje až 9 z 10 miest dlhodobo vysoké hodnoty znečistenia vzduchu, a to v alarmujúcej miere, rizikovej pre zdravie.

Na to, že vzduch je esenciálny pre naše prežitie, je prekvapivé, ako málo pozornosti sa venuje téme znečisteného ovzdušia. Prečítajte si, prečo tak veľmi záleží na niečom, čo ani nevidíme, a aké sú najdostupnejšie spôsoby ochrany pred nečistotami, ktoré číhajú vo vzduchu.

Fakt č. 1: V niektorých mestách radšej nevetrať

Lahore v Pakistane, Ghaziabad, Dilí a Nové Dillí v Indii, Aguascalientes v Mexiku. Takto vyzerá top 5 priečok „začmudeného“ rebríčka miest, kde by ste nechceli vetrať, pretože miera znečistenia vzduchu v nich patrí k najvyšším na svete. Zoznam zostavila spoločnosť Smart Air na základe dátovej analýzy 540 miest v 182 krajinách sveta. Takmer polovica (12) spomedzi 25 najznečistenejších miest sveta sa nachádza v Indii, 3 sú v Pakistane.

Fakt č. 2: Malé mikrometre, veľké problémy

Ak sa zaujímate o to, čo dýchate, zrejme ste sa už stretli s označením PM. Ide o drobné fragmenty tuhej hmoty (z anglického výrazu particulate matter; pevné častice), rozptýlené vo vzduchu v rozličných koncentráciách. V odporúčaniach WHO sa uvádza, že pokiaľ je množstvo PM 2,5 (pevných častíc s priemerom menším ako 2,5 mikrometra) vyššie než 10 mikrogramov na meter kubický, hovoríme už o zdravotnej hrozbe.

Prečo práve priemer pod 2,5 mikrometra? Toto je hraničná veľkosť, s ktorou sa nečistota ešte poľahky dostane cez dýchacie ústrojenstvo hlboko do pľúc. Zdržiavaním sa v znečistenom prostredí tak každým vdýchnutím otvárame cestu „neviditeľnému nepriateľovi“, ktorý sabotuje naše zdravie.

Otvoriť galériu

Fakt č. 3: Najväčšia environmentálna hrozba

Vedeli ste, že znečistené ovzdušie momentálne predstavuje najväčšiu environmentálnu hrozbu pre ľudské zdravie? Zároveň ide o štvrtý najrizikovejší faktor vedúci k predčasným úmrtiam, hneď po vysokom krvnom tlaku, neadekvátnej výžive a fajčení. Je preukázané, že zníženie stupňa znečistenia vzduchu má priamy vplyv na zníženie počtu chronických aj akútnych kardiovaskulárnych a respiračných ochorení.

Fakt č. 4: V mestách, ktoré nespia, sa bude dýchať ľahšie

Pozitívnou správou je, že čoraz viac svetových metropol sa pridáva ku globálnej iniciatíve za očistenie vzduchu. Nasledovaniahodným príkladom je napríklad transformácia Paríža na „schodné“ mesto v snahe eliminovať emisie v ovzduší, čo znamená ponúknuť obyvateľom takú infraštruktúru, ktorá im dovoľuje dostať sa ku všetkému dôležitému už za 15 minút pešej chôdze.

Juhokórejský Soul má zas plán rozšírenia zelených priestorov do roku 2030 o celých 30 %, ako aj popularizácie udržateľných spôsobov presunov. Chôdza, cyklistika a verejná doprava by ku koncu dekády mali zabezpečovať 80 % celkovej mobility.

Fakt č. 5: Môžete dýchať 3x kvalitnejší vzduch (aj bez sťahovania)

Môžete sa presťahovať do mesta, kde sa vám bude dýchať bezpečnejšie, no ak sa znovu vrátite k úvodu nášho článku, zistíte, že výber nie je veľký. Kvalitu vonkajšieho ovzdušia výraznejšie neovplyvníte, toho vnútorného však áno. Praktickejším riešením je preto urobiť maximum pre očistu vzduchu v interiéri, kde podľa štatistík beztak trávime takmer 90 % času denne.

Jedným správnym rozhodnutím sa viete postarať o to, aby ste doma dýchali až trojnásobne kvalitnejší vzduch. Čističky značky Daikin, japonského lídra v oblasti riešení pre zdravší vzduch, obsahujú pokročilé systémy filtrácie. Vďaka nim nielen spoľahlivo zachytia, ale aj bezpečne rozložia patogény poletujúce vzduchom, ako sú napríklad čiastočky prachu, peľ, cigaretový dym, plesne, chlpy z domácich miláčikov, vírusy či baktérie.

Cesta k zdravšiemu dýchaniu naozaj nemusí byť komplikovaná. Začína sa na www.daikin.sk.

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Druhá futbalová liga má za sebou posledné kolo: Poznáme mená postupujúcich a zostupujúcich
SHMÚ varuje pred silným vetrom: Na týchto miestach si dajte pozor
Opičie kiahne sa začínajú šíriť po Európe, ale aj po svete: Mimoriadne zasadnutie WHO
S Putinom sa vážne niečo deje: Jasné príznaky tejto poruchy! Najnovšie video hovorí za všetko
Prezidentka sa vo Švajčiarsku stretla s krajanmi: Spája nás láska k našej krajine
Foto
Obrovský zvrat! PSG boj o hviezdneho Mbappého nevzdáva: Pre koho sa napokon Francúz rozhodne?
Ostrihoňovej úprimné slová o zmenách počas tehotenstva: S týmto budú súhlasiť mnohé budúce mamičky
Západ Nemecka zasiahli extrémne búrky, preveruje sa dokonca tornádo!
Foto
Nádej na štvrťfinále stále žije: Slovensko tesne zdolalo Kazachstan
Putin chce znížiť riziká: Zakážu používať zahraničné informačné bezpečnostné systémy
Haaland sa poriadne buchol po vrecku: So spoluhráčmi sa rozlúčil darčekmi za vyše pol milióna!
Foto
Veľké novinky pre obec pri maďarských hraniciach: Vyrábať budú až 4 lákavé produkty