Nedeľa 23. 1.
Miloš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.11.2021 00:00 | PR články
PR článok

Nové viacúčelové obrnené vozidlá 4x4 pre OS SR môžu mať prívlastok „Made in Slovakia“

Aktuálne najviac diskutovanými modernizačnými projektmi Pozemných síl Ozbrojených síl SR je plánovaný nákup pásových bojových vozidiel a bojových obrnených vozidiel 8x8. Pozemné sily však budú potrebovať aj ďalšie druhy kolesovej techniky vrátane nových viacúčelových obrnených vozidiel na podvozku 4x4.

Aj keď sa tomuto typu vozidiel nevenuje v súčasnosti tak veľká pozornosť ako pásovým bojovým vozidlám a BOV 8x8, práve viacúčelové obrnené vozidlá by mohli byť plne slovenským produktom a to vďaka spoločnosti Tatra Defence Slovakia.

Aj napriek tomu, že o akvizícii viacúčelových obrnených vozidiel 4x4 sa nehovorí tak často, ako napríklad o plánovanom nákupe nových pásových bojových vozidiel alebo bojových obrnených vozidiel 8x8, nedá sa hovoriť o tom, že ide o menej významný typ výzbroje, alebo o nepotrebný druh techniky. Nakúpiť nové obrnené vozidlá na podvozku 4x4 plánovalo už predchádzajúce vedenie Ministerstva obrany, plán ale nakoniec úspešný nebol a po voľbách v roku 2020 súčasné vedenie Ministerstva obrany projekt zastavilo. Napriek tomu Ministerstvo obrany uviedlo, že v projekte nákupu viacúčelových obrnených vozidiel 4x4 plánuje pokračovať a už prebieha aj monitoring potenciálnych dodávateľov a technická špecifikácia týchto vozidiel. Je nutné podotknúť, že nákup minimálne 88 viacúčelových obrnených vozidiel 4x4 je potrebný pre zabezpečenie prioritných spôsobilostí Pozemných síl OS SR tak, ako o tom hovoria strategické a plánovacie dokumenty. Zároveň aj Komplexné hodnotenie obrany za rok 2020 priznáva, že z kľúčovej výzbroje a techniky v OS SR chýbajú mimo iných, aj obrnené vozidlá na podvozku 4x4.

Otvoriť galériu

Ak sa Ministerstvo obrany rozhodne projekt akvizície obrnených vozidiel 4x4 v blízkej budúcnosti obnoviť, za vhodným riešením nemusí chodiť mimo hraníc Slovenska. Na tohtoročnom veľtrhu obrannej techniky IDEB v Bratislave predstavila spoločnosť Tatra Defence Slovakia, dcérska spoločnosť českej automobilky Tatra Trucks, viacúčelové obrnené vozidlo 4x4 na podvozku Tatra, ktoré je vhodné na bojové nasadenie, hliadkovanie a aj prieskumné misie. "Sme radi, že práve na domácom podujatí IDEB 2021 v Bratislave budeme môcť svetu ukázať ponuku špičkových vozidiel značky Tatra na podvozkoch 4x4 a 6x6, ktorými sa budeme uchádzať o pozornosť doma i v zahraničí,“ uviedol pred začiatkom veľtrhu generálny riaditeľ spoločnosti Tatra Defence Slovakia Michal Baláž. Výraznou pridanou hodnotou u tohto vozidla je, že je vyrobené v závode firmy Tatra Defence Slovakia v Trenčíne a môže byť hrdo označené prívlastkom „Made in Slovakia“.

Otvoriť galériu

Tak, ako pri ostatných vyzbrojovacích projektoch, tak aj pri tomto bude hrať zapojenie domáceho obranného priemyslu kľúčovú úlohu. Aj keď minimálna hodnota zapojenia slovenského obranného priemyslu ešte v tomto prípade nie je definitívne stanovená, spoločnosť Tatra Defence Slovakia už dnes vie ponúknuť produkt slovenskej výroby, teda s veľmi vysokým podielom domáceho obranného priemyslu. Investíciou do viacúčelového obrneného vozidla 4x4 z dielne Tatra Defence Slovakia slovenský rezort obrany prispeje k rozvoju obranného priemyslu v trenčianskom regióne, k vytvoreniu pracovných miest, k zvýšeniu zamestnanosti a takáto zákazka bude aj významným stimulom pre slovenskú ekonomiku. Nakoľko vozidlo je postavené na podvozku Tatra, s ktorým má slovenská armáda skúsenosti, spoločnosť Tatra Defence Slovakia dokáže zabezpečiť aj dostatočný počet náhradných dielov, čo u zahraničných platforiem môže byť v niektorých prípadoch problémom. Je nutné zmieniť, že nákupom obrnených vozidiel 4x4 z produkcie spoločnosti Tatra Defence Slovakia sa stávajú OS SR referenčným zákazníkom. Vďaka referenčným zákazkám pre OS SR sa otvárajú aj exportné príležitosti, ktoré môžu priniesť významné finančné príjmy do slovenského rozpočtu, zvýšiť úroveň zamestnanosti a zlepšiť konkurencieschopnosť slovenského obranného priemyslu na svetových trhoch.

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Grúňovci prezradili tajomstvo ukážkového spolužitia: Majka na ich prvom stretnutí vymyslela dokonalý plán
Toto sa oplatí navštíviť: Viadukt v Turčianskych Tepliciach sa stal národnou kultúrnou pamiatkou!
Užívať si vie nielen hudbu, ale aj jedlo: Pripravte si špirály so slaninkou od Juraja Čurného
Slovenská akademická komora stále nerozhodla v prípade poľovníckej chaty: Čo bude ďalej?
Toto asi nebude veľmi obľúbený sused: To, čo urobil, je až nepochopiteľné a extrémne nebezpečné
Počet ľudí v hmotnej núdzi na Slovensku klesol: Najviac dávok poberajú tieto okresy
Djokovič sa chce budúci rok vrátiť do Melbourne: Ak sa nezaočkuje, má smolu, varuje premiér štátu Viktória
Hrôzostrašná zrážka hráčov Brentfordu: Trávnik zaliala krv, obaja museli byť okamžite vystriedaní!
Komička Simona Salátová kedysi zažila peklo: Môj život mi pomohlo pochopiť až toto
Pod Spišským hradom našli telo muža († 45): Príčinou smrti bolo strelné poranenie
Zdravotnícky analytik: EÚ by mala mať väčší dosah na naše zdravotníctvo! Neviem, čím by sme bez nej očkovali
Foto
Nasťa Kuzminová sa teší na prvú olympiádu, ktorú bude sledovať ako fanúšik: Iba ja viem, čo prežíva Peťa!