Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.04.2024 00:00 | PR články
PR článok

Klenot Karpát a jedinečné kúpele: Trenčianske Teplice chcú byť „Mestom bez dymu“

Do bezdymovej iniciatívy sa po Piešťanoch ako druhé na Slovensku zapájajú aj Trenčianske Teplice. Toto kúpeľné mesto patrí k najstarším a najnavštevovanejším v našej krajine a aktuálne sa zameria na osvetu v oblasti fajčenia.

Obyvatelia a návštevníci sa môžu tešiť aj na nový mestský mobiliár a kultiváciu verejného priestoru.

Trenčianske Teplice ponúkajú špičkovú kvalitu na európskej úrovni a nezameniteľnú romantickú atmosféru kúpeľov. V rámci snahy motivovať obyvateľov a návštevníkov k zdravšiemu životnému štýlu a životu bez cigariet sa mesto rozhodlo pridať k iniciatíve „Mesto bez dymu“.  Pre úspešné naplnenie vízie „Teplice bez dymu“ počíta mestský úrad so spoluprácou so súkromným sektorom, ktorý vyvíja aktivity zamerané práve na znižovanie rizík spojených s fajčením cigariet. Preto je jednou z prvých podporných aktivít podpis Memoranda o spolupráci so spoločnosťou Philip Morris Slovakia s.r.o., ktorá pokladá znižovanie rizika fajčenia cigariet za súčasť svojej spoločenskej zodpovednosti.

Otvoriť galériu
Zdroj: Tibor Géci

„Myšlienka projektu „Teplice bez dymu“ a aktívna iniciatíva mestského úradu sa nám páči, pretože dopĺňa našu vlastnú víziu Sveta bez dymu. Je zrejmé, že ambícia života bez cigariet a bez dymu sa nezaobíde bez spolupráce súkromného a verejného sektora. Teplický projekt môže byť v tomto prípade inšpiráciou aj pre ďalšie podobné projekty v iných mestách v rámci Slovenska a strednej Európy. Veríme, že budúcnosť bez cigaretového dymu je reálne dosiahnuteľnou métou. Dať dospelým fajčiarom podnet zamyslieť sa nad tým v prekrásnom prostredí Trenčianskych Teplíc môže byť správnou pozitívnou motiváciou,“  hovorí Martin Medveď, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Podľa primátorky mesta hrá dôležitú úlohu romantické prírodné prostredie, ktoré je potrebné chrániť. „Trenčianske Teplice sú jedny z mála kúpeľov, ktoré si zachovali ráz čisto kúpeľného mesta. Počas kúpeľného pobytu na návštevníkov mesta pôsobí nielen liečivá termálna voda, ale aj krásne prostredie s rozsiahlym verejným parkom s jazierkom a okolitá prírodná scenéria. Chceme preto toto prostredie chrániť aj tým, že sa snažíme obyvateľov a návštevníkov mesta podporovať v tom, aby s cigaretami skoncovali. Veríme, že ich k tomu bude motivovať aj plánovaná kultivácia verejného priestoru a nový mestský mobiliár,“ hovorí Zuzana Frajková Ďurmeková, primátorka Trenčianskych Teplíc.

Otvoriť galériu
Zdroj: Tibor Géci

V rámci iniciatívy rozhodol mestský úrad o lokalitách pre umiestnenie nových informačných panelov. Tie budú informovať o odporúčaných pravidlách správania sa na kúpeľnej promenáde a to vrátane zákazu fajčenia. Na týchto miestach je síce fajčenie klasických cigariet zakázané, ale užívanie menej rizikových bezdymových alternatív bude povolené. Konkrétne ide o oblasť pešej zóny v blízkosti pitného prameňa Ifigénia a liečebného domu Krym.

Pred zahájením letnej sezóny sa návštevníci môžu potešiť čerstvému vzduchu aj vďaka novej kvetinovej výsadbe. Na pešej promenáde nájdu dizajnové nádoby s kvetmi, kde navyše vzniknú aj nové relaxačné zóny s posedením. Nachádzať sa budú pozdĺž celej kúpeľnej promenády.

Otvoriť galériu
Zdroj: Tibor Géci

Trenčianske Teplice plánujú aktivity i formou informačnej kampane zameranej na obmedzovanie fajčenia cigariet. Pomôcť má rubrika „Pomáhame fajčiarom“ v mestských novinách. Dospelým fajčiarom pomôže nájsť odpovede na ich otázky psychológ Boris Štepanovič.

Okrem toho mesto Trenčianske Teplice pripravilo pre svojich návštevníkov festival „Deň zdravia“, ktorý sa bude konať už 8. júna.  Teplice sa tak v tento deň stanú epicentrom zdravého životného štýlu a chýbať nebude aj interaktívne laboratórium „Svet bez dymu“, v ktorom sa dopelí návštevníci dozvedia  aké sú hlavné riziká spojené s fajčením cigariet a množstvo faktov o nikotíne či bezdymových alternatívach. Dospelí fajčiari si potom pomocou CO merača môžu odmerať hladinu oxidu uhoľnatého v pľúcach.

Otvoriť galériu
Zdroj: Tibor Géci

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Organizátori Lucia (27) s manželom Róbertom( 39) a dcérkou Elisabeth (6) boli najkrajším párom plesu. Outfit ich dokopy vyšiel na vyše 3 000 €.
Váš Tip
Z týchto outfitov z Rómskeho plesu sa vám zatočí hlava: Šaty skoro za 2000 eur a prsteň v cene bytu!
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Nemecká ministerka: Putin sa v tomto mýli a Ukrajina vyhrá vojnu!
Varovanie pred búrkami
Búrky, silný vietor a krúpy: Meteorológovia bijú na poplach! Slováci, pripravte sa
Two crossed national flags on wooden table
Veľký tok migrantov z Ruska, Fínsko už musí zakročiť: Žiadosť pre Európsku úniu!
Bývalý český hokejista Pavel Richter nešetril Slovákov.
Český expert nakladá Slovákom: Blbé výhovorky, nemajú na to! Želá si ich do štvrťfinále
Manželka Eva je jeho veľkou oporou.
Foto
Herecký velikán Kvietik po dlhej dobe na verejnosti: Za čo sa modlí pred spaním?
(ilustračné foto)
Majitelia domu museli byť v šoku: V plote im skončilo auto! Čo to stvárala vodička?
(ilustračné foto)
Tragédia pri výcviku armády: Pri nehode zomrel vojak! Išlo naozaj o náhodu?
Americký prezident Joe Biden.
Biden reaguje na zatykač na Netanjahua: TÚTO vec tvrdo popiera! USA chcú jediné
Donald Trump.
Trumpov spor s pornoherečkou plný bizarností: Sudca to povedal na plné ústa!
Traffic jam on a german highway with focus on the left back light.
Dopravné peklo v Bratislave: Nehody, kolóny a TU sa zdržíte aj 40 minút!
Let sa uskutočnil za nepriaznivých poveternostných podmienok. Vrak vrtuľníka našli záchranári až po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno.
Pohreb prezidenta Raísího: Jeho telo precestuje 5 oblastí v Iráne