Nedeľa 22. 5.
Júlia, Juliána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.10.2021 12:00 | Správy | Koronavírus
Foto

Tretia vlna COVID-19 rastie: Prečo ešte nemáme čierne okresy?! Ako to vidia hygienici a epidemiológovia

Nové rozdelenie okresov, no žiadne najhoršie - čierne regióny. Napriek tomu, že čísla infikovaných a hospitalizovaných stále rastú, okresy s najhoršími číslami zostali bordové.

Čadca

Berieme do úvahy vývoj

Xénia Lukáčová, regionálna hygienička

  • Ku komplexnému lokálnemu zhodnoteniu epidemiologickej situácie sa pristúpi po zhodnotení vývoja a berie do úvahy výsledky s porovnaním ich hodnôt za predchádzajúcich 7 dní v sledovaných indikátoroch. V hodnotení sa využívajú ďalšie situácie súvisiace s výsledkami získanými z epidemiologického šetrenia. Po komplexnom zhodnotení údajov za predchádzajúci týždeň bude navrhnutá farba okresu, takže otázku zaradenia do čiernej farby toho času pokladám za predčasnú. Prioritou je rozhodne ochrana verejného zdravia ako populácie, tak jednotlivca, berúc do úvahy všetky ďalšie atribúty vrátane ekonomických vplyvov.

 

Stará Ľubovňa

Zdravie prevyšuje ekonomiku

Mária Mancalová, regionálna hygienička

  • Z dôsledného epidemiologického vyšetrovania vysoké percento úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb sú následne vyšetrené RT PCR testom (viac ako 95 %) a lekár im ukončuje karanténu. Ohľad pri komplexnom lokálnom zhodnotení epidemiologickej situácie na území okresu Stará Ľubovňa berieme aj v súvislosti so zaočkovanosťou okresu Stará Ľubovňa. Táto za týždeň mierne narástla, v zaočkovanosti nad 50 rokov došlo k nárastu z 56,8 % na 57,9 % a pri plnej zaočkovanosti z 33 % na 34 %. RÚVZ so sídlom v Starej Ľubovni naďalej pozorne sleduje epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti, jej vývoj hodnotí na dennej báze a v závislosti od toho prehodnocuje prijatie potrebných protiepidemických opatrení na lokálnej úrovni. RÚVZ so sídlom v Starej Ľubovni si uvedomuje ekonomické vplyvy pri vyhlasovaní inej farby okresov, avšak pri rozhodovaní prevyšuje nad všetkým zdravie jednotlivca a zdravie verejnosti.

Svidník

Zohľadňovali sme deti

Helena Hrebeňáková, regionálna hygienička

  • Pri hodnotení situácie sme brali do úvahy, že Svidník je malý okres, a tak je vzostup chorobnosti veľmi výrazný už pri malom počte ochorení. Zohľadňovali sme váženú incidenciu so zníženým faktorom u detí do 18 rokov pre zohľadnenie nižšieho rizika hospitalizácie. Šírenie COVID-19 sme evidovali hlavne v školských kolektívoch, odkiaľ sa ochorenie prenieslo do rodín. Keďže máme nízku zaočkovanosť, ochoreli celé rodiny. Ohniská sme mali rýchlo podchytené. Epidemiologické šetrenia totiž vykonávame do 24 hodín od obdržania výsledku. RÚVZ vo Svidníku komplexne zhodnotil epidemiologickú situáciu a navrhol ponechať okres Svidník v bordovej farbe od 11. 10. 2021. Ak po zhodnotení epidemiologickej situácie usúdime, že situácia sa zhoršuje, dáme návrh na preradenie okresu do čiernej farby.

 

Príde zhoršenie

Peter Sabaka, infektológ

  • Situácia sa v nemocniciach bude zhoršovať, to je jasné. Zrejme v nasledujúcich týždňoch budú stúpať aj denné prírastky pacientov, minimálne do začiatku novembra. Ale ako sa bude situácia vyvíjať naďalej, sa neodvážim tvrdiť, pretože stále nevieme, koľko ľudí v populácii nemá imunitu proti koronavírusu. Delta variant je nebezpečnejší, vyzerá byť viac smrtiaci, možno aj dvojnásobne.
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: bf

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Žiadne prímerie nehrozí! Ukrajina odmieta akékoľvek ústupky Rusku: Rokovania sa "pozastavili"
E-kolobežky budú monitorovať smart oči
Táto krajina si vybrala Bitcoin za oficiálnu menu
Elektromobily valcujú: Predaj narástol až o 108 percent
Foto
Priateľkami aj v reálnom živote už 30 rokov: Courteney Cox a Jennifer Aniston si vyrazili na nákupy
Plán im tak úplne nevyšiel: Partia sa pokúšala skryť fľašu vodky, celé to však zbabrali
Ohlasy našich po dueli s Talianskom: Zodpovedný výkon a dôležité víťazstvo
Opičie kiahne stavajú do pozoru väčšinu sveta: Holandsko zavádza prvé opatrenia
Česko je blízko k štvrťfinále: Hrdinom duelu trojbodový Pastrňák
Hroby vojnových obetí na Ukrajine odkrývajú významné fakty: Našli telá ruských vojakov či ich dôstojníka
Máme nového najmladšieho strelca na MS: Slováci si pripísali tretie víťazstvo
Šéf La Ligy zúri na Paríž Saint-Germain: "Toto je urážka futbalu, majiteľ klubu je hrozba"