Utorok 21. 9.
Matúš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.09.2021 11:45 | Správy | Zahraničné správy

Predsedníčka Európskej komisie na rovinu o koronakríze: Ako sa v skutočnosti darí EÚ?

EÚ sa počas pandémie koronavírusu dokázala ekonomicky spamätať a dbá na to, aby oživenie po koronakríze malo aj jasnú sociálnu dimenziu.

Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v rámci svojej správy o stave Únie na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Šéfka eurokomisie zdôraznila, že EÚ dokázala v časoch pandémie rýchlo reagovať aj v ekonomickej oblasti. Spresnila, že program SURE podporil milióny zamestnancov a státisíce podnikov v celej Únii. Upozornila, že kým po finančnej kríze trvalo osem rokov, kým sa HDP krajín Únie zotavilo na predkrízovú úroveň, tohto roku už 19 krajín dosahuje úrovne spred koronakrízy.

Budúcnosť je podľa nej v investíciách do rozvoja, čo má podobu 5G sietí a najmä digitalizácie a digitálnych zručností. Únia musí preskúmať, ako pandémia ovplyvnila ekonomiku, a zaistiť ďalší rozvoj vnútorného trhu, ktorý vytvára nové pracovné miesta a konkurencieschopnosť. Pripomenula, že EK vlani predložila iniciatívy, ktoré majú zaručiť Európe suverenitu vo výskumnej oblasti, a najnovšie úsilie sa v podobe nového zákona sústredí na zabezpečenie suverenity v oblasti čipov a polovodičov, na ktoré je odkázaný moderný priemysel.

Únia však podľa von der Leyenovej nechce zabudnúť ani na sociálny rozvoj, pomáha budovať európsky pilier sociálnych práv, aby bolo možné poskytnúť dôstojné pracovné miesta so spravodlivými podmienkami a sociálnym zabezpečením pre všetkých. "Navrhneme novú európsku stratégiu pre starostlivosť, aby každý mohol dostať čo najlepšiu starostlivosť a dobrú životnú rovnováhu," povedal pred europoslancami.

Zároveň spresnila, že sociálna spravodlivosť je aj otázkou daňovej spravodlivosti, a preto všetky podniky musia platiť dane. Komisia bude aj naďalej bojovať proti daňovým únikom a pripraví zákon, ktorý sa zameria na zisky schránkových spoločností. Chce navrhnúť aj zavedenie minimálnej dennej sadzby pre spoločnosti.

Von der Leyenová zároveň navrhla, že rok 2022 by mal byť Európskym rokom mládeže. V pléne EP pripomenula, že prebieha Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá dáva šance najmä mladej generácii predstaviť svoje názory. Zdôraznila, že eurokomisia sa bude riadiť závermi konferencie, a navrhla, aby rok 2022 bol Európskym rokom mládeže. "EÚ bude taká silná, ako bude naša mladá generácia - odhodlaná, odvážna a súcitná. To bude dôležitejšie než kedykoľvek predtým," skonštatovala.

Podľa jej slov netreba zabúdať na mladých ľudí, ktorí prepadli cez sociálny systém, a treba chrániť ich budúcnosť, aj preto ozdravný plán EÚ budúcej generácie (NGEU) musí byť financovaný z vlastných zdrojov. Komisia pripravuje program ALMA, ktorý umožní mladým ľuďom bez práce a ktorí nie sú v systéme vzdelávania získať pracovné skúsenosti a prácu v inom členskom štáte EÚ.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Legendárne spojenie Beckham-Neville je obnovené: Pyšní otcovia sledovali svojich potomkov v spoločnom zápase
Zima sa hlási ku slovu: Teploty klesnú pod nulu! Výstraha pre okresy v štyroch krajoch
Valach prezradil detaily Saganovej formy: Bude z toho zlato na MS?
Matka roka?! Žena nahovorila svoje deti, aby preliezli cez mreže závory, syn sa takmer zadusil!
Slovensko navštívi delegácia z europarlamentu: Stretne sa s rodičmi Kuciaka
Foto
Ostrov narástol o 19 cm! Sopka na Kanárskych ostrovoch sa odtrhla z reťaze: Láva ničí všetko
Chorváti si nepripúšťajú nič iné ako ďalšiu výhru nad Slovenskom: Do zostavy sa vracia aj hviezdny Mordič
Sexuálne zneužívanie je vážnym problémom: Kardinál navrhol, ako lepšie chrániť deti a zraniteľných
Naši kandidáti viedli, potom zrazu prehrali: Ruská strana hovorí o nezrovnalostiach vo voľbách
Prelom v liečení rakoviny vaječníkov! Nová liečba má vysokú účinnosť
Kollár pred rokovaním: Pokračovanie koalície bez hnutia Sme rodina je reálne
Sú rovnaké už 107 rokov: Najstaršie jednovaječné dvojičky sa zapísali do Guinnessovej knihy rekordov