Štvrtok 9. 12.
Izabela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
26.09.2021 16:00 | Správy | Servis | Lifestyle

Stačí ovládať dve cudzie reči: Učíte sa ten správny jazyk?

Polovica obyvateľov našej planéty považuje za svoj materinský jazyk jeden z desiatich najpoužívanejších jazykov.

Ťažké a ľahké jazyky

Otvoriť galériu
null
Zdroj: getty images

Podľa polyglotov, teda ľudí, ktorí ovládajú viacero jazykov, sú niektoré jazyky na osvojenie náročnejšie. Čím viac jazykov však človek ovláda, tým mu ide každý ďalší jednoduchšie. Medzi najnáročnejšie patria jazyky, ktoré sú kultúrne úplne odlišné a majú iný systém písma, ktorý si musíte osvojiť. Omnoho jednoduchšie sa vám preto budú učiť jazyky buď príbuzné slovenčine, alebo aspoň písané latinkou. Ak sa neviete rozhodnúť, skúste španielčinu alebo taliančinu.

 

Európania sa učia najčastejšie anglicky

Otvoriť galériu
null
Zdroj: getty images

Najpopulárnejším jazykom v Európe je podľa prieskumov neustále angličtina, ktorá sa vyučuje ako prvý cudzí jazyk na stredných školách v prevažnej väčšine členských štátov Európskej únie. Nasledujú francúzsky, nemecký, španielsky, ruský a taliansky jazyk.

Zamestnávatelia najčastejšie požadujú na Slovensku angličtinu, veľkou výhodou je ovládanie nemčiny. Francúzštinu je aj naďalej diplomatickým jazykom nielen v EÚ, ale aj v NATO a OSN.

Ak žijete v prihraničnej oblasti, môže sa vám hodiť jazyk susedov, či už ide o maďarčinu alebo poľštinu, mnoho zamestnávateľov hľadá aj ľudí so znalosťami severských jazykov.

 

Jazyky našich predkov

Možno ste zapátrali v rodinnej histórii a zistili, že vaši starí rodičia i ďalší predkovia pochádzali z oblastí, kde sa hovorilo rôznymi jazykmi. Rodinné zväzky môžete utužiť aj štúdiom týchto jazykov, vďaka čomu lepšie pochopíte tradície či spôsob života svojich blízkych. K jazykom našich predkov sa rozhodne oplatí vrátiť, či už ide o rusínčinu, ukrajinčinu, maďarčinu, jidiš, nemčinu alebo rómčinu.

 

Píšte si denník

Otvoriť galériu
null
Zdroj: getty images

Písanie denníka v cudzom jazyku pomáha rozvíjať písomný prejav. Nebojte sa, spočiatku nemusíte písať dlhé slohové úlohy. Zapíšte si nové slovíčka či frázy, ktoré ste sa v daný deň naučili, a postupne pridávajte krátke vety.

 

Ako si vybrať

Základom je správna voľba jazyka. Na štúdium cudzieho jazyka treba mať silnú motiváciu. Môže ísť o jazyk krajiny, v ktorej túžite jedného dňa študovať či bývať, alebo môže ísť o jazyk krajiny, s ktorou pravidelne pracovne komunikujete. Inou motiváciou sa môže stať štúdium jazyka vašich predkov alebo materinský jazyk vášho partnera. Na učenie nie je nikdy neskoro, dospelí sa vďaka dobrej motivácii dokážu učiť cudzie jazyky rovnako efektívne ako mladí.

 

Funguje učenie v spánku?

Otvoriť galériu
null
Zdroj: getty images

Žiaľ, ukazuje sa, že na učenie cudzieho jazyka treba byť bdelý a aktívny. Dostatok spánku však pri osvojovaní cudzieho jazyka zohráva dôležitú úlohu, pretože po správnom odpočinku funguje naša pamäť lepšie.


‹  1 2 3 4
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Andrea Kvintová, Nový Čas Nedeľa

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Premiér víta schválenie finančnej odmeny pre seniorov: Nízka zaočkovanosť nás dobieha
Najkrajší gól švédskej ligy za rok 2021: Pozrite si tú parádu v podaní Hamšíka
Eurokomisia chce rozšíriť zoznam trestných činov EÚ: Majú medzi ne pribudnúť nenávistné prejavy
Autobusy Arrivy v Bratislavskom kraji majú stále výpadky: Pokuta za každý deň
V USA schválili preventívne protilátky proti covidu od AstraZenecy: Sú určené pre určitú skupinu ľudí
Foto
Dopravná situácia v Bratislave sa komplikuje každú minútu: Nehoda v podchode na Trnávke!
Krivák ostal po oslave víťazného gólu v šoku: Popálila ma petarda!
Nemocnice v Banskej Bystrici sú už na hranici svojich kapacít: Naliehavá výzva poslancov
To je pocta! Významný týždenník zaradil slovenského eurokomisára na zoznam najvplyvnejších osobností Európy
Foto
Budete žasnúť, čo vytvoril Andrew zo 6000 svetielok: Vianočná pocta otcovi
Obchody sa otvoria v režime očkovaní a prekonaní: Obchodníci reagujú na uvoľnenie opatrení
Čaputová na olympiádu v Pekingu nepocestuje: Stotožňuje sa s výhradami