Utorok 25. 1.
Gejza
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.08.2021 11:00 | Správy | Domáce správy

ZMOS vymenúva problémy v zákone o štátnom bývaní: Antisystémovosť a ignorácia

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) má viacero výhrad voči zákonu o štátnom bývaní. Podľa samospráv prinesie zákon prvky antisystémovosti a tiež ignoruje samosprávy. Zákon o podpore štátneho nájomného bývania predložil na rokovanie parlamentu poslanec za Sme rodina Miloš Svrček a legislatíva prešla druhým čítaním.

ZMOS kritizuje, že navrhovateľ zákona nerieši, či jeho návrh zvýši početnosť výstavby, alebo len zmení štruktúru stavaných bytov v prospech nájomného, a tým zrejme vytlačí cenu vlastníckeho bývania ešte vyššie. Legislatíva podľa samospráv takisto ignoruje ich úlohu v takomto modeli. "Aj pri zohľadnení faktu, že uvedený zákon vytvára určitý typ súkromného nájomného bývania, bude nevyhnutná spolupráca so samosprávou," uviedlo združenie s tým, že keďže zákon počíta so zvýšením početnosti bytov, vyvoláva to otázky súladu napríklad s územno-plánovacou dokumentáciou.

Samosprávy kritizujú aj založenie novej Agentúry pre podporu štátneho nájomného bývania. Je podľa nich vysoko riziková. "Podľa dôvodovej správy agentúra zo zákona musí mať formu záujmového združenia právnických osôb. Avšak nikde nie je uvedený dôvod, prečo nemôže mať inú podobu," podotklo ZMOS s tým, že agentúra, ktorej členmi majú byť zároveň právnické osoby zapojené do prevádzky štátneho nájomného bývania, nevzbudzuje dojem dôveryhodnosti a transparentnosti.

Vážnym problémom je podľa ZMOS aj nešpecifikovanie, kto má byť užívateľom systému podporovaného bývania. "Jediné, čo je možné z návrhu vyčítať, je, že má ísť o dospelú fyzickú osobu, bez dlhov v Sociálnej a zdravotnej poisťovni, bez dlhov v daňovom systéme, či exekučných konaní," vymenovalo združenie s tým, že o ďalších podmienkach má rozhodnúť vláda na návrh agentúry. ZMOS takisto upozornilo, že zákon neurčuje, kto bude vyhodnocovať splnenie týchto podmienok a pravidiel a ani to, kto rozhodne o pridelení konkrétneho bytu konkrétnemu nájomcovi.

Legislatíva tiež počíta so zníženou päťpercentnou daňou z pridanej hodnoty (DPH) a s rýchlejším odpisovaním (20 rokov namiesto 40). Toto považuje ZMOS za nesystémové. "Otázkou je, prečo – ak je záujmom štátu rozvíjať nájomné bývanie – by uvedené stimuly mali využívať len subjekty v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ale nie akýkoľvek subjekt, ktorý sa zaviaže prevádzkovať nájomné bývanie," pýta sa ZMOS.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Majú plán! NATO, Európski lídri a Spojené štáty po vážnom rokovaní o postupe voči Moskve: Toto urobíme
Kyjev splnil dôležitú požiadavku Moskvy: Stiahol zákon o Kryme a Donbase! Otvoril cestu rokovaniam
Prvé kolo talianskych prezidentských volieb skončilo: Dopadlo to tak, ako všetci očakávali
Nemecký kancelár Olaf Scholz reaguje na vysoký nárast prípadov: Toto sa (ne)chystá urobiť vláda
Foto
Spojené štáty uviedli do pohotovosti tisíce vojakov! V prípade invázie sú schopní rýchlo reagovať
Hokejový Poprad posilňuje: Pod Tatry duo legionárov so skúsenosťami z KHL
Ďalšia svetová veľmoc sťahuje z Ukrajiny personál: Zároveň prebieha dôležité rokovanie
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba dosiahol cieľ: Podarí sa nájsť mimozemský život?
Šialené vyčíňanie demonštrantov v Bruseli! Polícia použila vodné delá a slzotvorný plyn: 239 zatkli
Slovensko navrhlo rozšíriť ľudskoprávny sankčný zoznam EÚ: Toto žiada! Má podporu viacerých krajín
Foto
Šialený útok brokovnicou 18-ročného chlapca na univerzite! Viac ako 400 policajtov v akcii: Toto môže byť motív
Hrôzostrašná smrť bývalého súpera Attilu Végha: Brazílčana († 40) našli dobodaného pred barom