Pondelok 26. 7.
Anna, Hana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.07.2021 12:00 | Správy
Exkluzívne

Žilinka prehovoril o vyšetrovaní: Vypočuli sme 77 svedkov, poznáme príčiny smrti Lučanského († 51)!

Vyšetrovanie sa blíži k záveru. Smrť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského († 51) otriasla verejnosťou koncom minulého roka.

Udalosť sa stala v prešovskej väznici pár týždňov po tom, čo si v cele poranil oko a museli ho prevážať na vyšetrenia do nemocníc. Okolo prípadu sa rozhorelo množstvo otáznikov, keďže išlo o bývalého vysokého predstaviteľa polície, ktorý skončil s obvineniami z korupcie.

Fotogaléria
11
fotiek v galérii

Komisia, ktorú zriadilo ministerstvo spravodlivosti, konštatovala, že išlo o samovraždu - obesenie na teplákovej bunde, no vyšetrovatelia začali aj paralelné trestné stíhanie vo veci Lučanského poranenia oka aj smrti. Generálny prokurátor Maroš Žilinka (50) Novému Času exkluzívne prezradil najnovšie informácie z prebiehajúceho vyšetrovania.

 

Od smrti Milana Lučanského uplynulo viac ako pol roka. V akom rozsahu je vedené trestné konanie?

- Predmetom vyšetrovania je nielen udalosť z 29. decembra 2020, ktorá sa skončila smrťou generála Milana Lučanského, ale aj okolnosti súvisiace s jeho zranením oka, ktoré utrpel ešte 9. decembra, a následným postupom. Vyšetrovanie je vedené komplexne tak, aby boli objasnené všetky skutočnosti, ktoré by mohli byť v príčinnej súvislosti s následkom.

Pre aké trestné činy sa vedie trestné stíhanie?

- Trestné stíhanie je vedené v súvislosti so skutkom z 9. decembra 2020 pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a marenia úlohy verejným činiteľom a v súvislosti so skutkom z 29. decembra minulého roka pre trestné činy porušovania dozornej služby a zabitia.

Ako pokročilo vyšetrovanie?

- O vykonaných procesných úkonoch a stave objasnenia skutkového stavu veci som pravidelne informovaný v dvojtýždňových intervaloch a dozor prokurátora podlieha aj dohľadu prokurátorom Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Môžem povedať, že vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby vo veci koná plynulo, iniciatívne a veľmi precízne, čo platí aj o dozorujúcom prokurátorovi Krajskej prokuratúry Prešov.

Ako sa to prejavilo?

- Doposiaľ bolo vykonaných 220 procesných úkonov, vypočutých 77 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, previerka výpovede na mieste a jeden vyšetrovací pokus. Zároveň boli vykonané početné znalecké skúmania, ktoré si, pochopiteľne, vyžadujú čas.

O aké znalecké expertízy išlo?

- V prvom rade k určeniu príčin smrti generála Lučanského z odboru zdravotníctva, odvetvie súdne lekárstvo. Z odboru zdravotníctva boli vypracované aj znalecké posudky z odvetví toxikológia, oftalmológia, traumatológia a otorinolaryngológia.

Extrahované kamerové záznamy, monitorujúce priestory pred celami, a počítačové údaje z PC – OSTRAHA a PC – HLÁSKA, monitorujúce otvorenie ciel a zabezpečujúce privolanie pomoci, boli podrobené znaleckému skúmaniu z odboru kriminalistika, odvetví kriminalistická informatika, fotografia a video. Vykonané boli aj znalecké skúmania z kriminalistických odvetví biológia, genetická analýza a  súdna chémia.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: red

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Misska Kurtulíková priznala, že sa na fotkách občas upraví: Tajomstvo sociálnych sietí, o ktorom by mal vedieť každý!
Ukázal, ako oklamať testy: Bude ho to stáť olympiádu?
Nedal na radu kolegu: Namiesto medaile nemocnica
Herečku Zuzku Vačkovú po zmene účesu ľudia nespoznávajú: Takéto reakcie nečakala
Totálny krok vedľa: Hlavní kandidáti na post nemeckého kancelára čelia ostrej kritike za nevhodné správanie
Masový úhyn rýb na rieke Hron: Už je známa príčina
Hudáček odmietol niekoľko ponúk: Začne sezónu na Slovensku?
Írsko konečne otvorilo vnútorné priestory pohostinstiev: Bez jednej veci sa do nich ľudia nedostanú
Česko oslavuje prvé medaily z Tokia: Bronz po 113 rokoch
Výročie svadby sa zmenilo na horor: Stačilo pár hodín a rodina prišla úplne o všetko, ten pohľad ich šokoval
Zomrel niekdajší politik Ján Kotuľa († 70), s jeho menom sa spája Most Apollo či Petržalské korzo
Aktualizované
Prezidentka udelila tri podmienečné milosti: Komu zmiernili či odpustili trest?